28 Mayıs 2020, Perşembe Web TV Foto Galeri Sosyal Medya Mobil Uygulamalar Arşiv
 
 

İzmir'de Çınar bebeği annesinin dikkati kurtardıİzmir'de , göz retinasında kitleyle dünyaya gelen 10 aylık Çınar bebeği, annesi Ezgi Gür’ün dikkati kurtardı. Oğlu 6 aylıkken gözündeki kaymayı fark edip, göz hekimine başvuran Ezgi Gür', "Göz kanseri" tanısıyla üzüntülerin en büyüğünü yaşadı, ancak erken teşhisle minik oğlu gözünü kaybetmedi.

İzmir’de, Kimya Mühendisi 38 yaşındaki Tarhan Ali Gür ile Halkla İlişkiler mezunu olup doğum nedeniyle çalışmayan 33 yaşındaki Ezgi Gür’ün bebekleri Çınar, 10 Ocak 2013’te dünyaya geldi. İşten ayrılıp tüm zamanının oğluna ayıran anne Gür, bebeği 6 aylık olduğunda bakışlarında farklılık gördü. Sol gözünün düzgün bakmadığını, kaydığını fark eden Ezgi Gür, tedirgin oldu. Bu tedirginlikle İzmir Kent Hastanesi’nde Göz Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Kaan Ünlü’ye başvurdu.

Minik bebeği muayene eden Prof. Dr. Ünlü, Çınar’ın gözün ağ tabakasında (retinasında) doğuştan kitle olduğunu saptadı. Minik Çınar’a retinablastom (göz kanseri) tanısı koyan Prof. Dr. Ünlü, kemoterapi görmesi gerektiğini bildirdi. Bunun üzerine Çınar bebeğin tedavisine başlandı. 

GÖZLERİNDE KAYMA VARDI

Çınar’ın ilaç tedavisini Ankara’da Hacattepe Üniversitesi Hastanesi’nde gerçekleştiğini ve tek seanslık bir tedavilerinin kaldığını belirten anne Gür, diğer annelere de seslenerek şöyle konuştu:

“Çınar 6 aylıktı. Mamasını yedirirken, altını değiştirirken ya da otururken sol gözünün bana direkt bakmadığını, yani kayık olduğunu fark ettim. İlk başlarda hafifti. Bu durum 10 gün falan sürdü. 'Bebeklerde olabiliyor' dediler. Ama bizim içimiz rahat etmedi. Göz Hastalıkları Uzmanı Kaan Bey’e geldik, teşhisi koydu. Kemoterapi ile tedavi edilebileceğini söyledi. Çınar şimdi 10 aylık, 5 kür kemoterapi aldı. Bir seans kaldı. Şu an çok şükür iyi. Gözündeki kitle bitmiş durumda. Kireçlenmeye başlamış, kitle bitmiş. Anne babalara uyarım; Bebeklerine doğduktan sonra göz muayenesi yaptırsınlar. 5-6 ayı beklemesinler. Gözlerinde şaşılık, kayma olur, diyerek ertelemesinler.”

20 BİN CANLI DOĞUMDA BİR GÖRÜLÜYOR

Çınar’da tanısı konulan retinablastom hastalığının çok sık görülen bir tümör olmadığını, ancak çocukluk çağı içinde en sık görülen tümör olduğunu belirten Göz Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Ünlü, “Erişkin de dahil olmak üzere en sık görülen ikinci tümördür. 20 bin canlı doğumda bir karşımıza çıkıyor. Genelde doğuştan başlar. Bir takım kromozom anomalilerinden kaynaklanıyor. Fotoğraf çektirirken gözün beyaz olması, retinablastom için tipik belirti. Ailelerin 3’te 2 si bebeğinin gözünde beyazlık fark ederek geliyor. İkinci en sık görülen belirti de kaymadır. Çınar da bu belirtiyle getirildi” dedi.

ERKEN TANI ÖNEMLİ

Erken teşhisin önemine dikkat çeken Prof. Dr. Ünlü, “Kontrollerde Çınar gibi ciddi problemi olan hastaları saptayabiliyoruz. Doğuştan katarkt, göz tansiyonunu saptayabiliyoruz. Ben de anne babalara erken kontrolleri öneriyorum. Erken kontrol önemli. Kent Hastanesi’nde doğan her bebek bu kontrollerden geçiriliyor. En çok glokom (göz tansiyonu) tanısı koyduğumuz bebekler oldu. Doğuştan göz tansiyonunda, göz basınç nedeniyle büyümeye başlıyor. Deformasyon başlıyor gözde. Ay ne kadar canlı bakıyor, güzel, renkli bakıyor diyerek ihmal ediliyor. Halbuki o sırada çocuk gözünü kaybediyordur. Bu nedenle erken tanı çok önemli. Retinablastomlar bir kanser. Ne kadar erken yakalanırsa gözde o kadar az deformasyon bırakır. Ayrıca metastas yapabilir ya da ölümcül olabilir. Küçük yakalanırsa kemoterapi veya diğer yöntemlerle çok daha az hasarla atlatabiliyor. Yaşama şansını, gözü kurtarma şansını artırıyorsunuz. Ancak genelde geç yakalıyoruz. Türkiye’de kontroller rayına oturmadı. Arabamızı kontrol ettiriyoruz ama bebeğimizi ettirmiyoruz. Çınar’ı annesinin bilinci kurtardı” diye konuştu.

Mücahit Bektaş/DHA

20 Kasım 2013
Etiket; İzmir Çınar bebek, anne ezgi gür, göz tansiyonu, erken teşhis, prof ünlü çınar, tarhan ali gür Yazdır   |   Paylaş
 
Bu yazı için yapılan yorumlar ( 0 ) + Yorum Yaz

Yorum bulunamadı !..

 
facebook.com/HaberEgeli
 
Diğer Haberler
Ege'de Yılın Spor Ödülleri sahiplerini buldu
SİMYA METAL 8. TSYD EGE’DE YILIN SPOR ÖDÜLLERİ
İZVAK'tan üçüncü zirve
Yoga dikkat ve odaklanma sağlıyor
47. Folkart TSYD Kupası Menemen'in
Karşıyaka'da yoga buluşması
Boyoz, İspanya'da sergilenecek
ESTİ hep zirvede
Kadın hakları günlük mesele değil
7. TSYD Ege'de Yılın Spor Ödülleri
TSYD İzmir'den görkemli veda
Basmane tasarımıyla Venedik'e gidiyor
Alsancak Garı için canlandıran tasarımlar
TSYD-İSTEK işbirliği
TSYD İzmir Spor Tarihi Sempozyumu yapıldı
Gravürlerde yaşayan İzmir
Folkart'tan KSK açıklaması
En iyi yatırım İzmir'den ev almak
Türkiye'yi İzmir modası sardı
İzmir uzlaştırıyor
 
+ Çok okunan haberler

WEB TV Tüm videolar
O belde (Ahmet Haşim)
 
Elena Ledda - Pesa
 
 
FOTO GALERİ Tüm galeriler
 
 
 
? Anket
 
   
Kent Haberleri Spor Politika Ekonomi Yazarlar Sağlık Eğitim Asayiş Kültür Sanat Yaşam Dünya Magazin
facebook.com/haberegeli twitter.com/haberegeli Google+   Anasayfam Yap
Sık Kullanılanlara Ekle
Künye
Sitene Ekle
İletişim

© Copyrigth 2013 haberegeli.com tüm hakları saklıdır
  Sitemiz abonesidir