17 Eylül 2021, Cuma Web TV Foto Galeri Sosyal Medya Mobil Uygulamalar Arşiv
 
 

Kadın hakları günlük mesele değilİzmir Ekonomi Üniversitesi (İEÜ) Toplumsal Cinsiyet Sorunları ve Kadın Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi (EKOKAM) Müdürü ve Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğr. Gör. Itır Bağdadi, kadın hakları ve kadına yönelik şiddetin bir günde konuşulup halledilebilecek bir mesele olmadığını söyledi.

8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nün, Amerika’da bir fabrikada çıkan yangında hayatını kaybeden kadın işçileri anmak amacıyla ortaya çıktığını ancak bugün toplumsal bir konu haline geldiğini belirten EKOKAM Müdürü ve İEÜ Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğretim Görevlisi Öğr. Gör. Itır Bağdadi, “Biz bir farkındalık yaratmak istiyoruz. Kadın emeği, hakları, kadının toplumdaki yeri ve bunların karşısındaki en önemli unsurlardan şiddet, bir günde konuşulup halledilebilecek bir mesele değil. Bu nedenle 8 Mart’a bir dizi etkinlikle, bir hafta boyunca dikkat çekeceğiz.” dedi.

İEÜ’de bir hafta sürecek etkinlikler hakkında bilgi veren Öğr. Gör. Bağdadi, “8 Mart’ta ‘Kadınlara Yönelik Şiddetle Mücadele Mekanizmaları’ başlıklı bir panelimiz olacak. Burada konuyu hukuki, akademik ve sosyal hizmetler perspektiflerinden ele alacağız. 11 Mart’ta ‘Söz’ün Son Kadını: Bedia Hanım’ belgesel gösterimi, 12 Mart’ta ‘Kadın ve Sosyal Girişimcilik’ başlıklı panelimiz olacak. 14 Mart günüyse ‘Türkiye’de Toplumsal Cinsiyet ve Kadın Çalışmaları Akademik Alanının Gelişimi’ semineri gerçekleşecek. Tüm etkinlikler İzmir Ekonomi Üniversitesi’nde olacak. Kadınların özellikle iş ve eğitim hayatlarında maruz kaldıkları zorluklar, onların geleceğe yönelik gelişimlerini büyük oranda olumsuz etkiliyor. Burada fiziksel, cinsel ya da psikolojik şiddetin yanı sıra, bunları konuşamamaktan ya da konuştuğunda gördüğü tepkiden dolayı da bir zarar da söz konusu.” diye konuştu.

ŞİDDET AZALMIYOR

Türkiye’nin yasalarında kadınlara yönelik şiddet suçları konusunda katı yaptırımlar olmasına karşın bunun uygulanmasında sorunlar yaşandığını vurgulayan Öğr. Gör. Bağdadi, sözlerine şöyle devam etti: “Şiddet; statü, eğitim, yaş fark etmeksizin herkesi etkileyebiliyor. Bazen bunların farkına varılmıyor. Farkına varılsa bile ne yapılacağı konusunda bir bilgi eksikliği var. Yasalarımızda karşılıkları olmasına karşın, bu hakları önce kadınların, sonrasında kolluk kuvvetlerinden yargıya dek hukuk mekanizmalarının ve toplumun özümsemesi gerek.”

07 Mart 2019
Etiket; ıtır bağdadi Yazdır   |   Paylaş
 
Bu yazı için yapılan yorumlar ( 0 ) + Yorum Yaz

Yorum bulunamadı !..

 
facebook.com/HaberEgeli
 
Diğer Haberler
İZMİR'E TEKNOLOJİ ÜSSÜ KAZANDIRACAKLAR
GENÇ YÖNETMENİN DİZİSİ DÜNYAYA AÇILDI
KARŞIYAKA'DA KENTSEL YENİLEME HAMLESİ
YEREL MEDYA GÜÇLENİRSE KENT GÜÇLENİR
HASAN TAHSİN GAZETECİLİK YARIŞMASI SONUÇLANDI
İZMİR'E GÜÇ KATACAK BİRLİKTELİK
BABA HEDİYESİ HAYATINI DEĞİŞTİRDİ
TÜRKİYE' DE BİR İLK
ADNAN MENDERES DEMOKRASİ MÜZESİ'NDE SON RÖTUŞLAR
İZMİR DÜŞÜNCE PLATFORMU
TARİHİ CAMİ, MEYDAN DÜZENLEMESİ KURBANI
MOBBİNG HAFTASI
İletişimciler İzmir'de buluşuyor
İzmir'de voleybol heyecanı
Ege'de Yılın Spor Ödülleri sahiplerini buldu
SİMYA METAL 8. TSYD EGE’DE YILIN SPOR ÖDÜLLERİ
İZVAK'tan üçüncü zirve
47. Folkart TSYD Kupası Menemen'in
Karşıyaka'da yoga buluşması
Boyoz, İspanya'da sergilenecek
 
+ Çok okunan haberler
GENÇ YÖNETMENİN DİZİSİ DÜNYAYA AÇILDI
İZMİR'E TEKNOLOJİ ÜSSÜ KAZANDIRACAKLAR

WEB TV Tüm videolar
O belde (Ahmet Haşim)
 
Elena Ledda - Pesa
 
 
FOTO GALERİ Tüm galeriler
 
 
 
? Anket
 
   
Kent Haberleri Spor Politika Ekonomi Yazarlar Sağlık Eğitim Asayiş Kültür Sanat Yaşam Dünya Magazin
facebook.com/haberegeli twitter.com/haberegeli Google+   Anasayfam Yap
Sık Kullanılanlara Ekle
Künye
Sitene Ekle
İletişim

© Copyrigth 2013 haberegeli.com tüm hakları saklıdır
  Sitemiz abonesidir