22 Ekim 2021, Cuma Web TV Foto Galeri Sosyal Medya Mobil Uygulamalar Arşiv
 
 

Manisa'da Ekinezya yetiştiriciliği  Manisa İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, tıbbi bitkiler içerisinde önemli yeri olan ve daha çok yurtdışından ithal edilen ekinezya bitkisini çiftçi koşullarında projeli olarak yetiştirip, örnek bahçe oluşturdu. Ege Tarımsal Araştırma Enstitüsü’nün yaptığı araştırmalar neticesinde Manisa’da ilk defa ekinezya yetiştirilmeye başlandı. Üçpınar Beldesi’nde 4 dekar, Osmancalı Köyü’nde yarım dekar, Pelitalan Köyü’nde de yarım dekar olmak üzere toplamda 5 dekar alanda örnek ekinazya yetiştiriciliği projesi uygulandı.

  İzmir - Ege Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü ile Manisa İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü’nün işbirliği içerisinde yürüttüğü proje kapsamında oluşturulan örnek bahçede, Tarsim Manisa Bölge Müdürü Fahri Yıldırım, Üçpınar Belediye Başkanı Yasin Halat, Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdür Yardımcısı Gürsel Doğan, Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürü Halil Aykır, Koordinasyon ve Tarımsal Veriler Şube Müdürü Lütfi Kaymak da incelemelerde bulundu. Manisa İl Tarım ve Hayvancılık Müdürü Hasan Çebi ekinezyanın Orta ve Kuzey Amerika bitkisi olup, Amerika yerlileri tarafından uzun yıllar boyunca zehirli böcek ve yılan sokmaları, öksürük, soğuk algınlığı, diş ağrıları, kızamık, çiçek gibi çeşitli hastalıkların tedavisinde kullanıldı söyledi. Çebi, “Bölgemize en iyi adapte olan cinsi ise “Mor Koni Çiçeği' olarak adlandırılan türüdür. Uyguladığımız projelerin sonuçları ilimiz açısından çok verimli olmuştur.

  Bitkinin çiçeklenme dönemi Mayıs’tan Ekim ayına kadar sürdüğü için yılda iki veya üç kez hasat yapılabilmektedir. Bu durum da çiftçilerimizin bitkiye olan talebini artırmaktadır” dedi. Ekinezya yetiştiriciliğinin çiftçi ekonomisine olan katkılarını da anlatan İl Müdürü Çebi, “İlk yıl itibariyle sadece çiçek hasadı yapılmış olup dekardan 50 kilogram kuru çiçek elde edilmiş ve çiçekler kilosu 20-22 TL’den satılmıştır. Gerçek verimine ikinci yılda ulaşan ekinezya bitkisinden bu yıl dekardan yaklaşık 250 kilogram kuru çiçek elde etmeyi bekliyoruz. Böylece dekardan 5 bin - 5 bin 500 TL/kg brüt gelir hedefliyoruz.

  Ege Tarımsal Araştırma Enstitüsü ile ortaklaşa yapmış olduğumuz demonstrasyon çalışmaları sonucunda, ekinezya bitkisinin ilimiz koşullarının farklı rakımlarında rahatlıkla yetiştirilebileceğini başta Manisa çiftçimize, çevre illerden gelen çiftçilere ve konu uzmanlarına göstermiş olduk” dedi.

18 Haziran 2013
Yazdır   |   Paylaş
 
Bu yazı için yapılan yorumlar ( 0 ) + Yorum Yaz

Yorum bulunamadı !..

 
facebook.com/HaberEgeli
 
Diğer Haberler
TSYD KUPASI ARKAS'IN
YAPAMAZSIN DEDİLER YAPTI
İLK BİNDE 157 EGELİ VAR
SİMYA METAL 7. TSYD İZMİR VOLEYBOL TURNUVASI BAŞLIYOR
BASIN AKADEMİSİ
İZMİR'DE MASA TENİSİ HEYECANI
İZMİR'E TEKNOLOJİ ÜSSÜ KAZANDIRACAKLAR
GENÇ YÖNETMENİN DİZİSİ DÜNYAYA AÇILDI
KARŞIYAKA'DA KENTSEL YENİLEME HAMLESİ
YEREL MEDYA GÜÇLENİRSE KENT GÜÇLENİR
HASAN TAHSİN GAZETECİLİK YARIŞMASI SONUÇLANDI
İZMİR'E GÜÇ KATACAK BİRLİKTELİK
BABA HEDİYESİ HAYATINI DEĞİŞTİRDİ
TÜRKİYE' DE BİR İLK
ADNAN MENDERES DEMOKRASİ MÜZESİ'NDE SON RÖTUŞLAR
İZMİR DÜŞÜNCE PLATFORMU
TARİHİ CAMİ, MEYDAN DÜZENLEMESİ KURBANI
MOBBİNG HAFTASI
İletişimciler İzmir'de buluşuyor
İzmir'de voleybol heyecanı
 
+ Çok okunan haberler

WEB TV Tüm videolar
O belde (Ahmet Haşim)
 
Elena Ledda - Pesa
 
 
FOTO GALERİ Tüm galeriler
 
 
 
? Anket
 
   
Kent Haberleri Spor Politika Ekonomi Yazarlar Sağlık Eğitim Asayiş Kültür Sanat Yaşam Dünya Magazin
facebook.com/haberegeli twitter.com/haberegeli Google+   Anasayfam Yap
Sık Kullanılanlara Ekle
Künye
Sitene Ekle
İletişim

© Copyrigth 2013 haberegeli.com tüm hakları saklıdır
  Sitemiz abonesidir