4 Temmuz 2020, Cumartesi Web TV Foto Galeri Sosyal Medya Mobil Uygulamalar Arşiv
 
 

Metal İşçileri İzmir'de toplandıMustafa OĞUZ/İZMİR (DHA) -

Türk Metal Sendikası Genel Başkanı Pevrul Kavlak, 115 bin işçinin toplu sözleşmesindeki uyuşmazlık sonucu grev kararı aldıklarını belirterek onur mücadelesi verdiklerini, bedel ödemeye de ödetmeye de hazır olduklarını söyledi. Türk Metal Sendikası Genişletilmiş Şubeler Toplantısı, İzmir Atatürk Stadı yan sahaları yanındaki Bordo Yeşil Salonu’nun açık hava bahçesinde yapıldı.

İzmir ve Manisa illerinden yüzlerce işçinin katıldığı toplantı adeta bir miting havasına dönüştü. Yüzlerce İşçi stat girişinde meşaleler yakıp konfetiler atarak TÜRK-İŞ Genel Sekreteri ve Türk Metal Sendikası Genel Başkanı Pevrul Kavlak'ı karşıladı. Toplantının gündemini toplu iş sözleşmeleri ve alınan grev kararı oluşturdu.

'KAVGA MERAKLISI DEĞİLİZ'

Kendisini dinlemeye ellerindeki Türk bayrakları ve sendika flamaları ile gelen işçilere kürsüden seslenen Türk Metal Sendikası Genel Başkanı Pevrul Kavlak, kavgadan değil çalışma barışından yana olduklarını dile getirdi. Kavlak, "Patron çok mutlu, dünyanın en büyük ekonomilerinden biri haline geldik. Şirket patronları havalarda uçuyor, fakat reel ücretler yerinde sayıp geriliyor. 4 kişilik bir ailenin yoksulluk sınırı asgari ücretin 4 katı olmuş. Biz kara talihimizi yenmek için mücadele edeceğiz nereye kadar gidecekse gideceğiz. Bu ücret zammı sözleşmesi değil bir onur sözleşmesidir. Biz ağır yaşam zorluklarına karşı sesimizi yükseltiyoruz. Türk Metal Sanayicileri Sendikası (MESS) bize teklifimizi kabul eder imzalar diye bakıyor. Biz bir hak davasını omuzladık. Aldığımız her kuruşu terimizin her damlasına kadar hak ediyoruz. Yeni yatırımlar yapmak istiyorlarsa yapsınlar onlara bu zenginlği yaratan biz işçileriz. 2013 bizim yılımız olacak diyorlar. Eğer bu yıl sizin yılınız olacaksa bizim de yılımız olacak" dedi.

115 BİN İŞÇİ İÇİN BU SÖZLEŞMEYİ YAPIYORUZ

Amaçlarının bağcıyı dövmek değil üzüm yemek olduğunu söyleyen Kavlak, şunları kaydetti:

"Yoksa fabrikaların bacaları tütmezdi. Şimdi fedakarlık sırası sizde, siz de yapın. Biz bedel ödemeye, ödetmeye hazırız. 2 testi çarpışırsa biri kırılır. 96 maddelik bir sözleşme teklifi verdik. Biz ilk altı ay için yüzde 18 teklif verdik, MESS yüzde 4.6 teklif etti. Sosyal yardımlarda yüzde 9 zam önerdiler. Uyuşmazlık tutanağı tuttuk, MESS çağrı yaptı. Yeni teklifler de hayal kırıklığı yaşadık. Bize 3 yıllık sözleşme önerdiler. Bu teklif bize sokağı göstermektir. Siz bize meydanları gösteriyorsanız hodri meydan. Verdiğiniz teklifi kabul eden alçaktır, namettir. Teklifleri günde 2 TL zam. Biz kriz dönemlerinde taşın altına elimizi değil bedenimizi koyduk. Düşük ücretlere razı olduk. Evlerimizde ocak yanmadı, yemek pişmedi ama biz fabrikalarnın bacaların tüttürdük.

Bu yıl kazandıkları paralarla şampiyon oldular. MESS’in tutumu uzlaşma için yetmez. Başka çare kalmadı. Sokağa ineriz, indik mi geri dönmeyiz. Bizim için eylem amaç değil araçtır, ikna yöntemidir. 6 Mayıs’ta grev kararı aldık. 60 günlük yasal süre başladı. Sorumluluk MESS'e aittir. MESS yarın bizi tekrardan sözleşme için masaya çağırdı. Hala vakit varken taleplerikizi kabul edin. Biz grev gömleği giymekten çekinmeyiz. Bizi karşınıza değil, aklınızı başınıza alın. Bundan sonra kimin çeliğe su vereceğini siz düşünün."

16 Mayıs 2013
Etiket; Türk, Metal, Sendika, Grev, İzmir Yazdır   |   Paylaş

İlgili haberler


Ege'de Yılın Spor Ödülleri sahiplerini buldu
Avrupa Plaj Voleybolu Şampiyonası İzmir'de
İZVAK'tan üçüncü zirve
İzmir'de şampiyon Galatasaray
47. Folkart TSYD Kupası Menemen'in
47. Folkart TSYD Ege Kupası başlıyor
Folkart TSYD Kupası 6 Ağustosta başlıyor
Boyoz, İspanya'da sergilenecek
 
Bu yazı için yapılan yorumlar ( 0 ) + Yorum Yaz

Yorum bulunamadı !..

 
facebook.com/HaberEgeli
 
Diğer Haberler
Ege'de Yılın Spor Ödülleri sahiplerini buldu
SİMYA METAL 8. TSYD EGE’DE YILIN SPOR ÖDÜLLERİ
İZVAK'tan üçüncü zirve
Yoga dikkat ve odaklanma sağlıyor
47. Folkart TSYD Kupası Menemen'in
Karşıyaka'da yoga buluşması
Boyoz, İspanya'da sergilenecek
ESTİ hep zirvede
Kadın hakları günlük mesele değil
7. TSYD Ege'de Yılın Spor Ödülleri
TSYD İzmir'den görkemli veda
Basmane tasarımıyla Venedik'e gidiyor
Alsancak Garı için canlandıran tasarımlar
TSYD-İSTEK işbirliği
TSYD İzmir Spor Tarihi Sempozyumu yapıldı
Gravürlerde yaşayan İzmir
Folkart'tan KSK açıklaması
En iyi yatırım İzmir'den ev almak
Türkiye'yi İzmir modası sardı
İzmir uzlaştırıyor
 
+ Çok okunan haberler

WEB TV Tüm videolar
O belde (Ahmet Haşim)
 
Elena Ledda - Pesa
 
 
FOTO GALERİ Tüm galeriler
 
 
 
? Anket
 
   
Kent Haberleri Spor Politika Ekonomi Yazarlar Sağlık Eğitim Asayiş Kültür Sanat Yaşam Dünya Magazin
facebook.com/haberegeli twitter.com/haberegeli Google+   Anasayfam Yap
Sık Kullanılanlara Ekle
Künye
Sitene Ekle
İletişim

© Copyrigth 2013 haberegeli.com tüm hakları saklıdır
  Sitemiz abonesidir