18 Temmuz 2018, Çarşamba Web TV Foto Galeri Sosyal Medya Mobil Uygulamalar Arşiv
 
 

Para değil hastalığa çare istiyorlar Muğla’nın Milas İlçesi’ne bağlı Kırcağız Köyü’nde nadir görülen bir deri hastalığıyla (epidermolizis bülloza) dünyaya gelen 6 yaşındaki Metecan Görgüç’ün ailesi, zor günler geçiriyor. Derisi çok hassas olan ve dokunulduğu zaman bile yara oluştuğunu kaydeden baba Mehmet Emin Görgüç, "Kimseden para istemiyoruz. Evladım sağlığına kavuşsun bize bu konuda yardım edilsin yeter" dedi.

Kırcağız Köyü’nde çiftçilik yapan Mehmet Emin Görgüç (40) ile Ayşe Görgüç (39) çiftinin 6 yıl önce ikinci çocuklarına kavuşmasının mutluluğu kısa sürdü. Metecan adını verdikleri evlatlarının, nadir görülen bir deri hastalığıyla (epidermolizis bülloza) dünyaya geldiğini öğrenen çift, yıkıldı. Doktorların yaşamasına "Mucize" dedikleri Metecan Görgüç’ü, yurt dışından getirdikleri ilaçlarla 6 yaşına kadar büyüten Görgüç çifti, masrafları karşılayamaz oldu. Deri hastalığı nedeniyle küçük bir dokunmayla bile vücudunda derin yaralar oluşan minik Metecan ise ağrılar nedeniyle zor günler yaşıyor. Yemek yiyemez hale gelen talihsiz çocuğun acılarının dindirilmesini isteyen baba Mehmet Emin Görgüç, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a da durumlarını anlatan birer mektup gönderdiğini kaydetti.

İLAÇLAR YURT DIŞINDAN

Yurt dışından getirdikleri ilaçların hastalığın ilerlemesini engellediğini ve aylık maliyetinin de 2 bin TL’yi bulduğunu ifade eden baba Görgüç, "Çocuğumun tedavi edilmesi için kapı kapı dolaştık ancak bir çözüm bulamadık. Yurt dışından getirttiğimiz ilaçların aylık maliyeti 2 bin TL’yi buluyordu. Artık onu karşılayacak gücümüz de kalmadı. Ben para istemiyorum. Çocuğum sağlığına kavuşsun akranları gibi koşup oynasın yeter. O kadar hassas bir teni var ki, bir yerine dokunduğumuzda bile yara oluyor ve hemen yayılıyor. Yıllardır bebek gibi bakıyoruz. Artık tükendik. Tüm gücümüzle 'Yaşamaz' dedikleri evladımı hayatta tutmak için mücadele veriyoruz. Tek beklentim, çocuğumun iyileşmesi" diye konuştu.


NADİR GÖRÜLEN BİR HASTALIK

 
Bir internet isetisnde Doç. Dr. Mukaddes Kavala tarafından hazırlanan makalede, 'epidermolizis bülloza' hastalığıyla ilgili şu bilgilere yer veriliyor:

Akkiz epidennolizis bülloza, deri ve mukozalardaki spesifik adezyon (bağlayıcı) moleküllerine karşı otoantikorların gelişmesi ile oluşan, kronik seyirli, özellikle travmaya maruz kalan yerlerde su toplayan kabarcıklar (bül) gelişmesi ile karakterize oldukça nadir görülen bir otoimmun bülloz hastalıktır. Akkiz epidermolizis bülloza ilk kez 1895 yılında iki olguda tanımlanmıştır. Sıklığı bilinmemekle birlikte subepidermal hastalıkların en nadir rastlanılanlarından biridir. Hastalık tüm ırk ve etnik grupları tutabilir. Daha çok ileri yaşlarda görülmekle birlikte her yaşta görülebilir.

BELİRTİLER

Lezyonlar sıklıkla el sırtı, el bileği, diz ve ayak parmağı gibi güneş gören yerleri ve travmaya açık bölgelerine yerleşim gösteren, sikatris (yara dokusu) ve milyum bırakarak iyileşen büllerle (su dolu kabarcıklar) karakterizedir. Büller (su dolu kabarcıklar) genellikle kızarık olmayan alandan veya eski sikatrisler (eski yara dokusu) üzerinde gelişir. Büllerin bazıları kanamalı olabilir. Saçlı deri tutulumuna bağlı olarak kalıcı saç kaybı, tırnak çevresi ve tutulumuna bağlı tırnak bozuklukları oluşabilir. Kaşıntı şiddeti değişken olmakla beraber bu yakınma bazı hastalarda ön planda olabilir.

PROGNOZ

Hastalık erken dönemde tanı konulup tedaviye başlanıldığında etkin bir şekilde kontrol altına alınabilmektedir. Ancak tedavinin oldukça uzun bir süre devam edebileceğini bilmeniz, tekrarın engellenmesi açısından ilaçlarınızı muntazam olarak kullanmanız ve doktorunuzun tavsiyesinden ayrılmamanız gerekmektedir. Bütün bu önlemlere rağmen az sayıda hastada hastalığın tekrarlaması engellenememektedir; ancak kontrol altında olduğunuz sürece bu ataklar daha hafif ve kısa süreli seyredecektir.

TEDAVİ

Hücreler arasındaki bağları yıkan yapıları kendi bağışıklık sisteminiz oluşturduğu için tedavideki temel prensip bağışıklık sistemini baskılamaktır. Bu amaçla uzun süreli immünsüpresif ilaçlar kullanılır. Bu ilaçlar hastalığı kontrol altına alırken hastaları enfeksiyonlara normalden daha duyarlı hale getirir. Hastalık, tuz ve şekerden fakir diyet, destek tedaviler ve sık yapılan kan tahlilleri ile büyük ölçüde engellenebilmektedir. Hastalığı kesin tedavi edecek bir metot henüz geliştirilebilmiş değildir. Lezyonların artmaması için travmadan kaçınılmalı ve güneşten korunulmalıdır. Bu grup hastalık bulaşıcı olmadığından korunmak da ne yazık ki mümkün değildir.

30 Temmuz 2013
Etiket; muğla, metecan, hastalık, tedavi, deri, Yazdır   |   Paylaş

İlgili haberler


Alsancak Garı için canlandıran tasarımlar
TSYD-İSTEK işbirliği
TSYD ile Rota protokol imzaladı
ABD'li kızın Türkiye sevgisi
Mektuptan belgesel çıktı
Şiddet tüm canlılar için hak ihlalidir
Reklamlarda gizli şiddet var
Aşkın bilimsel tarifi
 
Bu yazı için yapılan yorumlar ( 0 ) + Yorum Yaz

Yorum bulunamadı !..

 
facebook.com/HaberEgeli
 
Diğer Haberler
Alsancak Garı için canlandıran tasarımlar
TSYD-İSTEK işbirliği
TSYD İzmir Spor Tarihi Sempozyumu yapıldı
Gravürlerde yaşayan İzmir
Folkart'tan KSK açıklaması
En iyi yatırım İzmir'den ev almak
Türkiye'yi İzmir modası sardı
İzmir uzlaştırıyor
Mega Müze İzmir'i dünya markası yapar
Aynı iş için üç ihale mi olur
İZBAN 7 yaşında
Tramvayda bir viraj daha aşılıyor
İzmir Fuarı'nda üç boyutlu yüz tarama
Yeni büfeler beğenildi
Kent Hastanesi'nden kan bağışı
Doğa ve avcılık tutkunları Menemen Gölpark'ta buluşacak
Kaya: Kocaoğlu aymazlık içinde
Kocaoğlu'ndan ilçe belediyesine tepki
Yaşarlı akademisyen Ege'yi temsil ediyor
Başkan 'Bisiklet kenti' diyor ama...
 
+ Çok okunan haberler

WEB TV Tüm videolar
Göztepe-Trabzonspor özet
 
Yaza damga vuran düet
 
 
FOTO GALERİ Tüm galeriler
 
 
 
? Anket
 
   
Kent Haberleri Spor Politika Ekonomi Yazarlar Sağlık Eğitim Asayiş Kültür Sanat Yaşam Dünya Magazin
facebook.com/haberegeli twitter.com/haberegeli Google+   Anasayfam Yap
Sık Kullanılanlara Ekle
Künye
Sitene Ekle
İletişim

© Copyrigth 2013 haberegeli.com tüm hakları saklıdır
  Sitemiz abonesidir