30 Temmuz 2021, Cuma Web TV Foto Galeri Sosyal Medya Mobil Uygulamalar Arşiv
 
 

Sizi almaya geldik sayın Valim190 kişilik katılımla Diyarbakır’a giden İzmir heyetinin temasları sürüyor. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ve beraberindeki heyet, kısa bir kent turunun ardından Diyarbakır Valiliği’ni ziyaret etti.

Başkan Kocaoğlu, İzmir’e atanan Vali Mustafa Toprak’a "Sizi almaya geldik Sayın Valim" dedi. Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi'nin davetlisi olarak bu kente giden Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu öncülüğündeki İzmir heyetinin ilk durağı Diyarbakır Valiliği oldu.

Ziyaret öncesi Başkan Kocaoğlu ve beraberindeki heyet, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir ile birlikte Sur ilçesindeki Gazi Caddesi’nde kısa bir gezinti yaptı. Vatandaşların yakın ilgi gösterdiği iki Başkan yol boyunca halkla selamlaştı.

Heyete Sur Belediye Başkanı Abdullah Demirbaş da eşlik etti. Ev sahibi Osman Baydemir, gezinti sırasında turistik eşya satıcısından aldığı tespihi Başkan Aziz Kocaoğlu’na hediye etti.

“Yerel yönetimler ve halklar birbirini tanımalı” İ

zmir'e atanan Diyarbakır Valisi Mustafa Toprak, konuklarını makamının girişinde karşıladı. Başkan Kocaoğlu, Vali Toprak’a sizi almaya geldik Sayın Valim” dedi. Başkan Kocaoğlu ve beraberindekilere “Hoş geldiniz” diyen Vali Mustafa Toprak, “Ziyaretiniz bizi onurlandırdı. Çok teşekkür ediyorum. Bir ve beraber olduğumuzun anlaşılması için bu tür ziyaretler gerekiyor” diye konuştu.

Başkan Aziz Kocaoğlu ise makamda gerçekleşen ziyaret sırasında Diyarbakır’a uzun süredir gelmek istediklerini belirterek, “Bizim inancımıza göre yerel yönetimlerin, halkların birbirlerini tanıması, kaynaşması sosyal, kültürel, ekonomik hayatı paylaşması kalıcı barışın olmazsa olmazlarından. Bu ziyareti de bu yüzden gerçekleştirdik” dedi.

Ziyaret anısına Vali Toprak’a İzmir Saat Kulesi motifli bir plaket hediye eden Başkan Aziz Kocaoğlu, “İzmir’deki makamınızdan baktıkça kentimizin simgesi olan bu Saat Kulesi’ni göreceksiniz” diye konuştu.

Başkan Kocaoğlu ayrıca bugüne kadar yapılmış en kapsamlı çalışma olan Kent Arşivi ve Müzesi’nin hazırladığı İzmir Kent Ansiklopedisi'ni hediye olarak Vali Toprak’a sundu. Vali Toprak da Başkan Kocaoğlu’na Diyarbakır’a özgü bakır işlemeli kahve seti hediye etti. “EXPO’da istediğimiz sonucu alacağımıza inanıyorum” Makamındaki ziyaretin ardından Vali Toprak, heyetin tamamını Diyarbakır Devlet Tiyatrosu Salonu’nda ağırladı.

Burada yaptığı konuşmada İzmir’in EXPO 2020 adaylığından bahseden Toprak, “Çok az zaman kaldı. Tüm Yürütme ve Yönlendirme Kurulu üyeleri, onu sarmalayan dinamiklerle birlikte hedeflediğimiz güzel sonucu alacağımıza inanıyorum” diye konuştu. Ziyaretten duyduğu mutluluğu da ifade eden Diyarbakır Valisi Toprak, şunları kaydetti: “Sizin bu kadim kente ziyaretiniz, teşrifiniz apayrı bir anlam taşıyor. Bütünleşme adına olumlu sonuçların olacağına inanıyoruz. Birbirimizi dinlemeli ve anlamalıyız. Aileler içinde bile bazen birbirimizi dinlemediğimiz, geçiştirdiğimiz için kırgınlıklar olabilir. Yurt sathında her birey bu eksiklerin giderilmesi için çaba göstermeli. Bu bizim sevgi borcumuzdur. Bu ziyaret aralanan kapıyı daha da açtı. İnsanların gözünün içi gülüyor.” İzmir heyetinin Diyarbakır kentine gerçekleştirdiği ziyaret programına yerel basın da yoğun ilgi gösteriyor.

23 Mayıs 2013
Yazdır   |   Paylaş
 
Bu yazı için yapılan yorumlar ( 0 ) + Yorum Yaz

Yorum bulunamadı !..

 
facebook.com/HaberEgeli
 
Diğer Haberler
ADNAN MENDERES DEMOKRASİ MÜZESİ'NDE SON RÖTUŞLAR
İZMİR DÜŞÜNCE PLATFORMU
TARİHİ CAMİ, MEYDAN DÜZENLEMESİ KURBANI
MOBBİNG HAFTASI
İletişimciler İzmir'de buluşuyor
İzmir'de voleybol heyecanı
Ege'de Yılın Spor Ödülleri sahiplerini buldu
SİMYA METAL 8. TSYD EGE’DE YILIN SPOR ÖDÜLLERİ
İZVAK'tan üçüncü zirve
47. Folkart TSYD Kupası Menemen'in
Karşıyaka'da yoga buluşması
Boyoz, İspanya'da sergilenecek
ESTİ hep zirvede
Kadın hakları günlük mesele değil
7. TSYD Ege'de Yılın Spor Ödülleri
TSYD İzmir'den görkemli veda
Basmane tasarımıyla Venedik'e gidiyor
Alsancak Garı için canlandıran tasarımlar
TSYD-İSTEK işbirliği
TSYD İzmir Spor Tarihi Sempozyumu yapıldı
 
+ Çok okunan haberler

WEB TV Tüm videolar
O belde (Ahmet Haşim)
 
Elena Ledda - Pesa
 
 
FOTO GALERİ Tüm galeriler
 
 
 
? Anket
 
   
Kent Haberleri Spor Politika Ekonomi Yazarlar Sağlık Eğitim Asayiş Kültür Sanat Yaşam Dünya Magazin
facebook.com/haberegeli twitter.com/haberegeli Google+   Anasayfam Yap
Sık Kullanılanlara Ekle
Künye
Sitene Ekle
İletişim

© Copyrigth 2013 haberegeli.com tüm hakları saklıdır
  Sitemiz abonesidir