19 Temmuz 2018, Perşembe Web TV Foto Galeri Sosyal Medya Mobil Uygulamalar Arşiv
 
 

Soma'da Kaza Hep 'Geliyorum' Demiş 
MANİSA'nın Soma İlçesi'nde meydana gelen maden faciasının, aylar öncesinden sinyaller verdiği ortaya çıktı.

Bir madende karbon monoksit değeri 50 ppm değerini aştığında işçilerin çıkartılıp önlem alınması gerekirken, Soma'daki aletin 500 ppm'i gösterdiği, zaten daha üstünü de ölçemediği belirtildi.

Manisa Barosu Başkanı Zeynel Balkız, bilirkişilerin gönderdiği raporlarda, madende ölçülen karbonmonoksit gazının aylar önceden facianın geleceğine işaret ettiğini, hiçbir yetkilinin önlem alma yoluna gitmediğini belirtti. Kamera görüntülerinin de bu durumu desteklediğini belirten Balkız, "Dünya standartlarında bir madende karbon monoksit gazı 50 ppm değerine çıkarsa maden terk edilmeli ve gerekli önlemler alınmalıdır. Oysa kazanın meydana geldiği madende bu değerler çok yüksek olarak belirlenmiş. 8 Mayıs'ta ortalama 115.54 ppm, 7-12 Mart'ta ortalama 76 ppm olup an itabarıyla 500 ppm'i de geçmiştir. Bu anlarda en fazla 500 ppm'e kadar ölçüm yapabilen aletler daha üstünü ölçememişler, ibreler tavana vurmuş. Adım adım tehlike 'geliyorum' diyor ama buna karşılık gerekli tedbirler alınmıyor" dedi.

Manisa Barosu Başkanı Zeynel Balkız soruşturmayı yürüten Soma Cumhuriyet Savcılığı'nın daha önce denetim ve ölçüm yapan müfettişler için istediği soruşturma izninin de, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'nca henüz verilmediğini belirtti. Balkız, Manisa Barosu olarak 2009 yılından bu yana yapılan tüm teftişlerde imzası olan müfettişlerin ifadelerinin alınmasını istediklerini vurguladı.

İFADE ALIMI BİTTİ


İncelenen kamera kayıtlarına göre faciadan 2 gün önce yoğunlaşan karbonmonoksit gazı dumanının bütün madeni kapladığını, bitkin ve yorgun düşen işçilerin bantlara tutunarak çıkmaya çalıştıklarının görüldüğünü, 11 Mayıs'tan itibaren ciddi bir anormalliğin olduğunun anlaşıldığını dile getiren Balkız, soruşturma dosyasından edindikleri bilgiye göre, bugüne kadar 28 kişinin sanık, 397 kişinin de tanık sıfatıyla ifadesine başvurulduğunu söyledi. Balkız, "Hazırlık dosyasında müşteki ve tanık olarak alınması gereken ifadelerin hepsini almış durumda ve bugün itibariyle ifade alımı bitmiştir" dedi.

Balkız, iddianamenin düzenlenebilmesi için olayı aydınlatmaya yönelik bilirkişi raporuna ihtiyaç duyulduğunu, ancak daha önce ön raporunu savcılığa sunan heyetin madende gerekli çalışma koşulları oluşmadığı için henüz incelemesini yapamadığını belirtti. Bilirkişi heyetinin son olarak 23 Haziran tarihinde savcılarla birlikte madende inceleme yapmaya yönelik uygun koşullar olup olmadığını tespit etmek üzere bir araya geldiğini belirten Balkız, ancak keşif için gerekli koşulların oluşmadığı kanaatine varıldığını bildirdi.

Açılan davalarda eşler için 200 - 250 bin, çocuklar için 100 - 150 bin, anne, baba ve kardeşler için ise 50 ile 100 bin lira arasında değişen manevi tazminat talep edildiğini kaydeden Balkız, maddi tazminat miktarının ise dava sırasında bilirkişiler tarafından tespit edileceğini sözlerine ekledi.

08 Temmuz 2014
Etiket; Manisa, Soma, Maden Ocağı, haberegeli, haberegeli.com Yazdır   |   Paylaş

İlgili haberler


Manisa'ya dev proje
Şekeri düşürür, yağı yakar
Yangınlar azaldı, masrafları çoğaldı
Manisa'da facia: 15 ölü
Kaf Kaf, Manisa'ya acımadı
Manisaspor'un eli boş
Tarihi saati çaldılar
Manisaspor sonunu getiremedi
 
Bu yazı için yapılan yorumlar ( 0 ) + Yorum Yaz

Yorum bulunamadı !..

 
facebook.com/HaberEgeli
 
Diğer Haberler
Alsancak Garı için canlandıran tasarımlar
TSYD-İSTEK işbirliği
TSYD İzmir Spor Tarihi Sempozyumu yapıldı
Gravürlerde yaşayan İzmir
Folkart'tan KSK açıklaması
En iyi yatırım İzmir'den ev almak
Türkiye'yi İzmir modası sardı
İzmir uzlaştırıyor
Mega Müze İzmir'i dünya markası yapar
Aynı iş için üç ihale mi olur
İZBAN 7 yaşında
Tramvayda bir viraj daha aşılıyor
İzmir Fuarı'nda üç boyutlu yüz tarama
Yeni büfeler beğenildi
Kent Hastanesi'nden kan bağışı
Doğa ve avcılık tutkunları Menemen Gölpark'ta buluşacak
Kaya: Kocaoğlu aymazlık içinde
Kocaoğlu'ndan ilçe belediyesine tepki
Yaşarlı akademisyen Ege'yi temsil ediyor
Başkan 'Bisiklet kenti' diyor ama...
 
+ Çok okunan haberler

WEB TV Tüm videolar
Göztepe-Trabzonspor özet
 
Yaza damga vuran düet
 
 
FOTO GALERİ Tüm galeriler
 
 
 
? Anket
 
   
Kent Haberleri Spor Politika Ekonomi Yazarlar Sağlık Eğitim Asayiş Kültür Sanat Yaşam Dünya Magazin
facebook.com/haberegeli twitter.com/haberegeli Google+   Anasayfam Yap
Sık Kullanılanlara Ekle
Künye
Sitene Ekle
İletişim

© Copyrigth 2013 haberegeli.com tüm hakları saklıdır
  Sitemiz abonesidir