18 Temmuz 2018, Çarşamba Web TV Foto Galeri Sosyal Medya Mobil Uygulamalar Arşiv
 
 

Tarım ve hayvancılık zirvesiİzmir Büyükşehir Belediyesi, tarım ve hayvancılığın yol haritası için 12 ayrı başlıkta yeni bir çalışma başlattı. Başkan Aziz Kocaoğlu, akademisyen ve sektör temsilcilerinin de yer aldığı bu çalışmayla sadece İzmir ve çevresi için değil, ülke tarımının kalkınması için de yeni bir model oluşturacaklarını söyledi. İzmir’deki tarım ve hayvancılık sektörleri için Büyükşehir Belediyesi öncülüğünde yeni bir dönem başlıyor. Bugüne dek üreticilere verdiği desteklerle Türkiye’ye örnek olan Büyükşehir Belediyesi, bu alandaki yeni hedef ve projelerini üreticiler ve akademisyenlerle birlikte, bilimsel çalışmalar ışığında planlıyor.

12 BAŞLIKTA TOPLANIYOR

Ege Bölgesi ölçeğinde ve İzmir özelinde tarımın mevcut durumunun değerlendirileceği toplantılar, aynı gün gerçekleştirilen iki oturumla başladı. İlk odak grup toplantısı “organik tarım” konusunda yapıldı. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nun da katıldığı toplantıda, aralarında üretici ve akademisyenlerin bulunduğu uzmanlar ile Büyükşehir Belediyesi yetkilileri yer aldı. Günün ikinci oturumda ise büyükbaş hayvancılık konusu yine sektörün temsilcileri ve ilgili uzmanlarla birlikte masaya yatırıldı.

Büyükşehir Belediyesi’nin öncülüğünde gerçekleştirilecek diğer oturum başlıklarının ise Küçükbaş Hayvancılık, Süs Bitkileri, Aromatik Tıbbi Bitkiler, Yaş Meyve ve Sebze, Kuru Meyve, Zeytin ve Zeytinyağı, Seracılık, Gıda Sanayi, Pamuk ve Yem Bitkileri olduğu açıklandı. Önemli fikirler doğacak İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Tarihi Asansör’deki toplantıların açılış bölümünde yaptığı konuşmada, uzun süredir uyguladıkları kırsalda kalkınma modelini, stratejik planlamalar ve bilimsel çalışmalarla bir yol haritasına oturtmak istediklerini söyledi.

Türkiye tarımı adına neler yapılabileceğini belirleyecek bir çalışma başlattıklarını dile getiren Başkan Kocaoğlu şunları kaydetti: “İnanıyorum ki, bu çalışmadan çok önemli fikirler çıkacaktır. Umarım bu çalışmalar Türkiye geneline de yayılır, tarım sektörü kalkınır. Tarımın buna, Türkiye'nin bütün sektörlerinden daha fazla ihtiyacı var.”

İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkan Danışmanı Prof. Dr. İlhan Tekeli ise İzmir özelinde tarım alanında çok çeşitli faaliyetler yürütüldüğünü belirterek, “Bu toplantılar bize bu faaliyetleri anlamak ve ne yapmamız gerektiği konusunda yol göstermek adına bir çerçeve oluşturacak” dedi.

Büyükşehir Yasası ile kentlerin sınırlarının illerin sınırları ile özdeş hale geldiğini ifade eden Tekeli, “İzmir’de diğer büyükşehir belediyelerinde yapılmayan birçok çalışma var. Kırı ve kenti birbirinden ayırmadan kendi bütünlüğü içinde ele alacak bir kavramsal çalışmanın öncülüğü yürütülüyor” diye konuştu.

25 Haziran 2015
Etiket; İzmir Büyükşehir Belediyesi, tarım, hayvancılık Yazdır   |   Paylaş

İlgili haberler


Nazilli Tarım Fuarı ziyaretçi rekoru kırıyor
Fuar güzelleri görücüye çıktı
Bu fuarda yok yok
600 milyon kişi aç kalacak
'Cennet'ten yatırım atağı
Marina Kavşağı yer altına alınıyor
Tasarrufa 'yeşil' ışık
Büyükşehir'in rüya projesi
 
Bu yazı için yapılan yorumlar ( 0 ) + Yorum Yaz

Yorum bulunamadı !..

 
facebook.com/HaberEgeli
 
Diğer Haberler
Nazilli Tarım Fuarı ziyaretçi rekoru kırıyor
En iyi yatırım İzmir'den ev almak
Türkiye'yi İzmir modası sardı
Türkiye'nin hayvancılık fuarı başladı
Fuar güzelleri görücüye çıktı
Girişimcilik ve inovasyon ders oldu
Bu fuarda yok yok
İzmir'e Rus akını
Pınar İEF'de çocuklarla buluşacak
Fuarda Rusya fırsatı
Yüzde 45 karla satmayın
Gayrimenkulcüler eylülü bekliyor
86. İEF için geri sayım
Katar'a ablukayı İzmir ile kırdık
EİB ihracatı temmuzda arttı
Gayrimenkule deprem ayarı
İzmir'de taksi filosu yenileniyor
İzmir'e özel ekonomik model
4 yeni baraj geliyor
600 milyon kişi aç kalacak
 
+ Çok okunan haberler

WEB TV Tüm videolar
Göztepe-Trabzonspor özet
 
Yaza damga vuran düet
 
 
FOTO GALERİ Tüm galeriler
 
 
 
? Anket
 
   
Kent Haberleri Spor Politika Ekonomi Yazarlar Sağlık Eğitim Asayiş Kültür Sanat Yaşam Dünya Magazin
facebook.com/haberegeli twitter.com/haberegeli Google+   Anasayfam Yap
Sık Kullanılanlara Ekle
Künye
Sitene Ekle
İletişim

© Copyrigth 2013 haberegeli.com tüm hakları saklıdır
  Sitemiz abonesidir