18 Temmuz 2024, Perşembe Web TV Foto Galeri Sosyal Medya Mobil Uygulamalar Arşiv
 
 

''Arınç'ı ciddiye almıyorum''CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “Niye yasak getiriyorsunuz. Hangi gerekçe ile yasak getiriyorsunuz. Taksim’de kutlamak istiyorlarsa orada kutlasınlar. Vatandaşla polisi karşı karşıya getirmek hükümetin, devletin görevi değildir” dedi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, KKTC ziyareti sırasında gazetecilerin sorularını cevapladı. İstanbul’da 1 Mayıs kutlamalarında meydana gelen olaylarla ilgili Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’ın kendisine yönelik eleştirilerinin olduğunun belirtilmesi üzerine Kılıçdaroğlu, “Cumhuriyet tarihinde ilk kez sivil bir iktidar döneminde bir bayram dolayısıyla Türkiye’de, İstanbul’da sıkıyönetim ilan edildi. Otobüsler, metrobüsler, vapurlar yasaklandı, köprüler açıldı. Ne diye? Halk bayramını kutlamasın diye” diye konuştu.

Dünkü açıklamalarını hatırlatan Kılıçdaroğlu, “Ben dün ‘bırakın insanlar kendi bayramını nerede kutlamak istiyorsa orada kutlasın’ dedim. Niye yasak getiriyorsunuz. Hangi gerekçe ile yasak getiriyorsunuz. Taksim’de kutlamak istiyorlarsa orada kutlasınlar. Vatandaşla polisi karşı karşıya getirmek hükümetin, devletin görevi değildir. Polis vatandaşın güvenliğini sağlar. Polis, vatandaşın şu veya bu şekilde darp edilmemesi, hırsızlık yapılmaması, vatandaşların güvence altına alınması için vardır. Siz polise sıkıyönetim ilan eder gibi yasak getireceksiniz, vatandaşın üzerine gideceksiniz, vatandaşa biber gazı ile copla müdahale edeceksiniz, bunlar doğru değildir. 21. yüzyıl Türkiye’sine doğru değildir” ifadesini kullandı.

“BÜTÜN DÜNYA YARIN BİZİ KONUŞACAK”

Kılıçdaroğlu, “Bakın bütün dünyaya rezil etti bunlar bizi” diyerek değerlendirmesine şöyle devam etti:

“Bütün dünya yarın bizi konuşacak. Neden konuşacak hangi gerekçe ile konuşacak? Geçen yıl İstanbul’da, Taksim’de bayram yapıldı. Kimsenin burnu bile kanamadı. Huzur içinde evine gitti. 17 yaşında bir kız çocuğumuz hastanede yatıyor ameliyat oldu. İki polis arkadaşımızın bilekleri kırılmış, ameliyat olmuş. Neden bunu yapıyorsunuz? Dün söylemiştim. Eğer siz vatandaşla polisi karşı karşıya getirirseniz, bir kişinin burnu kanarsa bunun sorumlusu siyasal iktidardır diye. Kendi sorumluluklarını kimin üzerine atıyorlar şimdi? Vatandaşın üzerine. Niçin Taksim’e çıkıyorsunuz?”

CHP binasına girerken dahi biber gazı yediklerine dikkat çeken Kılıçdaroğlu, “Bakın, bizim arkadaşlarımıza kendi binamıza girerken bile biber gazı sıkıldı. Kendi binamıza gidiyoruz. Yani CHP ilçe binasına gidiyoruz. Bu bile yasaklanıyor, böyle bir yasak anlayışı olabilir mi. Hem demokrasi, hem özgürlük diyeceksiniz hem de yasak getireceksiniz. Ve insanların şu veya bu şekilde bayram kutlamalarına engel olacaksınız. Bunu demokrasilerde kabul etmek mümkün değildir” dedi.

Başbakan Yardımcısı Arınç’ın kendisine yönelik, “CHP eğer iktidara gelirse herkes kanunsuzca istediğini yapabilecek demek ki” sözlerinin hatırlatılması üzerine Kılıçdaroğlu, “Bu lafın ciddiye alınır hiçbir tarafı yok. Devletten devlet yönetiminden devletin geleneğinden haberi olmayan insanlar ancak böyle konuşur. Arınç’ı da ciddiye almıyorum. Ciddiye alınacak da bir insan değil. Nabza göre şerbet vermesini bilen bir insan o” ifadesini kullandı.

01 Mayıs 2013
Etiket; Kılıçdaroğlu, Arınç Yazdır   |   Paylaş

İlgili haberler


CHP İzmir'de 3 değişiklik
Kılıçdaroğlu İzmir için ne vaat etti?
İzmir'i selamladı, Kocaoğlu'nu övdü
Kılıçdaroğlu: YPG terör örgütü değil
Kılıçdaroğlu'ndan 'yarı açık cezaevi' benzetmesi
"Güvenlik reformu 12 Eylül'le üç aşağı, beş yukarı aynı"
CHP'de anket sonuçları tartışma yarattı
Kılıçdaroğlu: Belge mi istiyorsun Davutoğlu, al sana belge
 
Bu yazı için yapılan yorumlar ( 0 ) + Yorum Yaz

Yorum bulunamadı !..

 
facebook.com/HaberEgeli
 
Diğer Haberler
TÜRKİYE YAZARLAR BİRLİĞİ MUĞLA TEMSİLCİLİĞİ'NDEN İSRAİL' E SERT UYARI
78 YILDIR KANAYAN YARA: BORALTAN
NEFRET ÜRETMENİN MANTIĞI DEĞİŞMİYOR
İLK KURŞUN MUAMMASI
İLHAN İŞMAN ADAY ADAYI OLDU
GEMİNİZİ BATIRDIK ÖZÜR DİLERİZ
HALAÇOĞLU SESSİZLİĞİNİ BOZDU
ERMENİ SOYKIRIMI EMPERYALİST BİR YALANDIR
MANİSA DGYD 'NİN KONUĞU ÖNALAN
Bu nasıl adalet?
Her türlü şiddete hayır!
EYT'de son durum ne
Mülteci çocuklar için deklarasyon
Kaya: Kocaoğlu aymazlık içinde
Kocaoğlu'ndan ilçe belediyesine tepki
Katar'a ablukayı İzmir ile kırdık
Dostları olan zengindir
Demokrasi tek yol
15 Temmuz şehitlerinin isimleri gökyüzünde
15 Temmuz'u Batı'ya anlatıyoruz
 
+ Çok okunan haberler

WEB TV Tüm videolar
Deplasmanda plasebo
 
Şeyhim kainata alışamadım
 
 
FOTO GALERİ Tüm galeriler
 
 
 
? Anket
 
   
Spor Kent Haberleri Politika Ekonomi Yazarlar Sağlık Eğitim Asayiş Kültür Sanat Yaşam Dünya Magazin
facebook.com/haberegeli twitter.com/haberegeli Google+   Anasayfam Yap
Sık Kullanılanlara Ekle
Künye
Sitene Ekle
İletişim

© Copyrigth 2013 haberegeli.com tüm hakları saklıdır
  Sitemiz abonesidir