27 Mayıs 2024, Pazartesi Web TV Foto Galeri Sosyal Medya Mobil Uygulamalar Arşiv
 
 

Bakan Bayraktar, AB’de Türkiye’yi anlattı   Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, Litvanya’da düzenlenen Avrupa Birliği Çevre Bakanları Gayriresmi Toplantısına katıldı. Bakan Bayraktar burada yaptığı konuşmada Türkiye’nin biyoçeşitlilik ve ekosisteminin korunmasına yönelik toplam 200 milyon AVRO’yu bulan 409 adet projenin hayata geçirildiğini söyledi.

   Bir dizi temaslarda bulunmak üzere Litvanya’ya giden Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, burada Avrupa Birliği Çevre Bakanları Gayriresmi toplantısının “Doğal Kaynaklar ve Biyoçeşitlilik Alanındaki Yatırımların Temini” oturumuna katıldı. Dünyadan 30 çevre bakanı, Avrupa Birliği Parlamentosu’ndan 8 üye ve Litvanya Hükümeti’nden 12 delegenin katıldığı toplantının açılış konuşmasını Litvanya Çevre Bakanı Valentinas Mazuronis yaptı.

   Toplantıda konuşan Bakan Bayraktar, Avrupa’nın ve Türkiye’nin biyoçeşitliliğin muhafaza edilmesinde önemli katkıları olduğunu söyledi. Türkiye’de biyoçeşitliliğe ciddi finansman desteği sağlandığının altını çizen Bakan Bayraktar, “Şimdiye kadar Türkiye biyoçeşitlilik ve ekosistem servislerinin korunması için toplam finansmanı 500 milyon TL’ye (Yaklaşık 200 milyon AVRO) erişen 409 adet projeyi uygulamaya koymuştur. Bakanlığım; biyoçeşitlilik bakımından zengin, kırsal alanlardaki küçük yerleşim yerlerimize ait belediyelerimize yoğun bir teknik destek ve altyapı finansman desteği sağlamaktadır. Kirlilikten etkilenip biyoçeşitlilik kaybına uğrayan önemli ekosistemlerimizin restorasyonu başladı. Önümüzdeki yıllarda bu faaliyetimizin, Avrupa’nın biyoçeşitliliğine önemli katkılarını hep birlikte izleyeceğiz” diye konuştu.

“AVRUPA’NIN, TÜRKİYE’NİN BİYOÇEŞİTLİLİĞİNE İHTİYACI VAR”

   Avrupa’da biyoçeşitliliğin korunmasında daha fazla başarı kazanmak üzere çok iyi işleyen bir finans programı hazırlanacağını dile getiren Bakan Bayraktar, “Türkiye; Avrupa’ya en zengin biyoçeşitliliği sunduğu için, ekolojik koridorlarla, geleceğin Natura 2 bin aday sitlerimizin bakımını sağlamak üzere AB bütçesinden daha fazla finans desteği almalıdır. AB Kuş ve Habitat Direktiflerinin Türkiye’de şeklen, müzakere fasılları gereği ele alınarak, AB Komisyonuna kabul ettirilmesinden öte bir anlam taşımalıdır.

   Çünkü Avrupa’nın, iklim değişikliğinin istenmeyen etkileriyle mücadele edebilmesi için, Avrupa’da en kaliteli biyoçeşitliliği barındıran ekosistemlere sahip Türkiye’nin biyoçeşitliliğine ihtiyacı vardır. Dünyada insanlığın ortak mirasının muhafaza edilmesi ve gelecek nesillerin hayatlarının güvence altına alınması; Türkiye’nin en başta gelen hedefleri arasındadır. Böyle çok önemli ve hayati bir konuda değerli bir konferansı hazırlayarak bizleri bir araya getirdiğiniz için teşekkür ederim” diye konuştu.

16 Temmuz 2013
Etiket; Çevre ve Şehircilik Bakanı, erdoğan bayraktar, ab, türkiye Yazdır   |   Paylaş

İlgili haberler


Trabzon gözünü İzmir'e dikti
Alsancak Garı için canlandıran tasarımlar
İyi futbola devam
Helal olsun Göz Göz
Bu Göztepe iş yapar
Edepsiz teklife icabet ettik
Sabri tamam Beto sırada
Sabri geldi hoş geldi
 
Bu yazı için yapılan yorumlar ( 0 ) + Yorum Yaz

Yorum bulunamadı !..

 
facebook.com/HaberEgeli
 
Diğer Haberler
TÜRKİYE YAZARLAR BİRLİĞİ MUĞLA TEMSİLCİLİĞİ'NDEN İSRAİL' E SERT UYARI
78 YILDIR KANAYAN YARA: BORALTAN
NEFRET ÜRETMENİN MANTIĞI DEĞİŞMİYOR
İLK KURŞUN MUAMMASI
İLHAN İŞMAN ADAY ADAYI OLDU
GEMİNİZİ BATIRDIK ÖZÜR DİLERİZ
HALAÇOĞLU SESSİZLİĞİNİ BOZDU
ERMENİ SOYKIRIMI EMPERYALİST BİR YALANDIR
MANİSA DGYD 'NİN KONUĞU ÖNALAN
Bu nasıl adalet?
Her türlü şiddete hayır!
EYT'de son durum ne
Mülteci çocuklar için deklarasyon
Kaya: Kocaoğlu aymazlık içinde
Kocaoğlu'ndan ilçe belediyesine tepki
Katar'a ablukayı İzmir ile kırdık
Dostları olan zengindir
Demokrasi tek yol
15 Temmuz şehitlerinin isimleri gökyüzünde
15 Temmuz'u Batı'ya anlatıyoruz
 
+ Çok okunan haberler

WEB TV Tüm videolar
Deplasmanda plasebo
 
Şeyhim kainata alışamadım
 
 
FOTO GALERİ Tüm galeriler
 
 
 
? Anket
Spor Toto Süper Lig 2022-2023 Sezonu Şampiyonu Kim Olur?
 
   
Spor Kent Haberleri Politika Ekonomi Yazarlar Sağlık Eğitim Asayiş Kültür Sanat Yaşam Dünya Magazin
facebook.com/haberegeli twitter.com/haberegeli Google+   Anasayfam Yap
Sık Kullanılanlara Ekle
Künye
Sitene Ekle
İletişim

© Copyrigth 2013 haberegeli.com tüm hakları saklıdır
  Sitemiz abonesidir