16 Haziran 2024, Pazar Web TV Foto Galeri Sosyal Medya Mobil Uygulamalar Arşiv
 
 

Ekonomi yeni hükümeti bekliyorMayıs ayı sanayi üretim verilerinin açıklanmasının ardından bir değerlendirme yapan Ege Bölgesi Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar, sektörün alarm verdiğine işaret etti.

Sanayi üretiminin bu yılın Mayıs ayında geçen yılın Mayıs ayına göre sadece binde 5 arttığını, Nisan ayına göre takvim ve mevsim etkisinden arındırılmış üretimin yüzde 2 gerilediğini kaydeden Yorgancılar, “Ayrıca yılın ilk beş ayında hem toplam sanayi hem de imalat sektöründe üretim oldukça istikrarsız bir gelişme gösterdi. İçerdeki siyasi belirsizlikler, önemli ticari partnerlerimiz Irak, Suriye ve Kuzey Afrika ülkelerindeki kaotik ortam, Yunanistan ve AB pazarındaki yavaşlık, Euro'nun dolar karşısındaki değer kaybı gibi faktörler sanayi üretiminin daha çok iç talep tarafından şekillenmesine neden oluyor. Nitekim Mayıs ayında geçen yılın aynı ayına göre üretim dayanıklı tüketim malları yüzde 3,4, dayanıksız tüketim malları yüzde 3,5 oranında artmıştır. Bununla birlikte aynı dönemde ara malları üretimi yüzde 2,5, yatırım malları üretimi yüzde 1,9 oranında gerilemiştir. Yine aynı dönemde imalat sanayi ihracatı yüzde 19 gibi oldukça yüksek oranda azalmıştır. Bu veriler sanayide Mayıs ayında gerçekleşen binde 5'lik büyümenin iç tüketim sayesinde mümkün olabildiği ortaya koyuyor. Bu da sürdürülebilirlik sorununu akla getiriyor" diye konuştu.

UZLAŞMADAN OLMAZ

Yunanistan başta olmak üzere Euro bölgesinde adeta ekonomik ve siyasi bir yangın yaşandığını ifade eden Yorgancılar, Güney komşularımızda ise tanımının yapılmasında bile zorlanılan savaşlar yaşandığına dikkat çekti. Rusya'da yaşanan devalüasyon ve İŞİD tehdidi nedeniyle turizm sektörünün geçirdiği zorlu günlere vurgu yapan Yorgancılar şöyle devam etti, “Bunlara ilave olarak da ekonominin lokomotif sektörü sanayi bir ileri, bir geri yaparak adeta yerinde sayıyor. Türkiye ekonomisi; ihracat, yatırım motorları stop etmiş, sadece tüketim motorları ile yol almaya çalışan bir gemiye benziyor. Böyle bir ortamda yeni hükümetin kurulamaması nedeniyle kaptan köşkünün yani ekonomi yönetiminin de belirlenmemiş olması endişe yaratıyor. Bu nedenle sanayiciler olarak halkın sandığa yansıttığı iradesinden çıkan mesajı tüm siyasi partilerin iyi analiz etmesi gerektiğini düşünüyoruz. Halkımız demokrasinin gereği ve erdemlerinden olan; diyalog, uzlaşma ve işbirliğini talep etmektedir. Dünya ekonomisinin de, dünya siyasetinin de zorlu koşullardan geçtiği, etrafımızın adeta ateş çemberine dönüştüğü, ekonominin yavaşladığı, risklerin arttığı bu kaotik ortamda acilen ve güçlü bir "ulusal uzlaşma hükümeti" kurulmalıdır.

Zira bulunduğumuz koşullar ve ihtiyaçlar erken seçimi değil siyaset üstü bir anlayış ve yaklaşımla kurulacak bir koalisyonu zorunlu kılmaktadır. Halkımızın uzlaşma için gerekli fedakarlığı gösteren siyasi partileri takdir edeceğini düşünüyoruz. Siyasi partilerimiz ve liderlerinin bu gerçeği gördüklerini umuyoruz. Böylesi bir anlayış ve uzlaşma sağlanamazsa başta siyasi partiler olmak üzere tüm halkımız yeni ve büyük bir ekonomik tsunamiye hazır olması gerekmektedir."

08 Temmuz 2015
Etiket; Ender Yorgancılar, Hükümet Yazdır   |   Paylaş

İlgili haberler


Bu gurur Yorgancılar'ın
Yorgancılar'dan vize çağrısı
"TOKİ konut yerine fabrika yapsın"
EBSO'dan pozitif ayrımcılık talebi
"Büyümeyi dış ticaret belirledi"
Sigorta sektörü yol haritasını belirledi
Ender Yorgancılar: İş kazaları kaderimiz olmasın
Davutoğlu hükümet programını açıkladı
 
Bu yazı için yapılan yorumlar ( 0 ) + Yorum Yaz

Yorum bulunamadı !..

 
facebook.com/HaberEgeli
 
Diğer Haberler
TÜRKİYE YAZARLAR BİRLİĞİ MUĞLA TEMSİLCİLİĞİ'NDEN İSRAİL' E SERT UYARI
78 YILDIR KANAYAN YARA: BORALTAN
NEFRET ÜRETMENİN MANTIĞI DEĞİŞMİYOR
İLK KURŞUN MUAMMASI
İLHAN İŞMAN ADAY ADAYI OLDU
GEMİNİZİ BATIRDIK ÖZÜR DİLERİZ
HALAÇOĞLU SESSİZLİĞİNİ BOZDU
ERMENİ SOYKIRIMI EMPERYALİST BİR YALANDIR
MANİSA DGYD 'NİN KONUĞU ÖNALAN
Bu nasıl adalet?
Her türlü şiddete hayır!
EYT'de son durum ne
Mülteci çocuklar için deklarasyon
Kaya: Kocaoğlu aymazlık içinde
Kocaoğlu'ndan ilçe belediyesine tepki
Katar'a ablukayı İzmir ile kırdık
Dostları olan zengindir
Demokrasi tek yol
15 Temmuz şehitlerinin isimleri gökyüzünde
15 Temmuz'u Batı'ya anlatıyoruz
 
+ Çok okunan haberler

WEB TV Tüm videolar
Deplasmanda plasebo
 
Şeyhim kainata alışamadım
 
 
FOTO GALERİ Tüm galeriler
 
 
 
? Anket
Spor Toto Süper Lig 2022-2023 Sezonu Şampiyonu Kim Olur?
 
   
Spor Kent Haberleri Politika Ekonomi Yazarlar Sağlık Eğitim Asayiş Kültür Sanat Yaşam Dünya Magazin
facebook.com/haberegeli twitter.com/haberegeli Google+   Anasayfam Yap
Sık Kullanılanlara Ekle
Künye
Sitene Ekle
İletişim

© Copyrigth 2013 haberegeli.com tüm hakları saklıdır
  Sitemiz abonesidir