20 Temmuz 2024, Cumartesi Web TV Foto Galeri Sosyal Medya Mobil Uygulamalar Arşiv
 
 

EBSO'dan pozitif ayrımcılık talebiEge Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar, doğalgaz ve elektriğe kur artışları nedeniyle yapıldığı açıklanan zamları yüksek bulduğunu söyledi.

Sanayiciyi zor günlerin beklediğini kaydeden Yorgancılar, sanayiciye ‘pozitif’ ayrım önerisinde bulundu.

Yorgancılar, “EBSO olarak yeni bir yol öneriyoruz. Önerimiz, hem dış rekabette güç kaybını önlemek hem kayıtdışılıkla mücadele etmek hem de kümelenme stratejisi için potansiyelleri artırmak amacıyla organize sanayi bölgeleri (OSB) bünyesindeki işletmelerin enerji zammından muaf tutulmasıdır. OSB'lerdeki sanayiciye sağlanacak bu avantaj üretim, istihdam ve ihracata yapacağı katkılarla verilenden daha fazlasını geri ödeyecektir” dedi.

Doğalgaz ve elektrik zamlarının ardından bir değerlendirme yapan EBSO Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar "Kur artışları nedeniyle yapıldığı açıklanan zamların oranı oldukça yüksek olmuştur” dedi. Zam oranının yüksekliğinin zamların geciktirilmesiyle ilgisine de değinen Yorgancılar, “Bu gelişme ekonomide yeni bir olumsuz sarmal yaratacaktır. Çünkü enerji maliyetlerindeki artış önce enflasyonu artıracak bu da faizlerde artışı tetikleyebilecektir. Diğer taraftan artan enflasyon ücret taleplerini yukarıya çekerek işgücü maliyetlerini de yükseltecektir. Böylece hem enerji, hem finansman hem de işgücü maliyetleri artacak olan sanayici iç ve dış piyasalarda rekabet etmekte zorlanacaktır. Sanayiciyi zor günler bekliyor " diye konuştu.

Kur avantaj değil, dezavantaj getirdi

Böylesi bir ortamda kur artışlarının sanayi ürünleri ihracatı için avantaj sağlayacağının sık sık vurgulandığına dikkat çeken Ender Yorgancılar "Böylesi yorumlar yapılırken çok dikkatli olunmalıdır. Her ne kadar son aylarda kurlarda bir artış yaşansa da 2013 yılı Ağustos-Ocak dönemine göre ÜFE bazlı reel kur 2014 yılının aynı döneminde yüzde 7 dolayında gerilemiştir. Yani yılın geçen 8 ayında kurlar ihracatçıya avantaj değil dezavantaj getirmiştir. Ayrıca enerji fiyatlarındaki artış ve yan etkileri sonrasında ihracatçı neredeyse kapanan bir Ortadoğu pazarı ve gerileyen bir Euro ile de yaşamak zorunda kalacaktır. Bu gelişmeler sanayiciyi yerli yerine yeniden daha fazla ithal girdiye yönlendirecek ve böylece ihracat içindeki net ulusal katma değer azalacaktır. Konjonktür yeni yollar bulunmasını gerektiriyor” dedi.

Yeni bir yol önerisi

Böylesi zorlu bir ortamda hem üretim ve ihracat yapan hem de milyonlarca insana iş imkanı sunan sanayiciye pozitif ayrımcılık yapılması çağrısında bulunan EBSO Başkanı Yorgancılar, “EBSO olarak kamuoyuna yeni bir yol önermek istiyoruz. Önerimiz, Hem dış rekabette güç kaybını önlemek hem kayıtdışılıkla mücadele etmek hem de kümelenme stratejisi için potansiyelleri artırmak amacıyla OSB bünyesindeki işletmelerin enerji zammından muaf tutulmasıdır. OSB'lerdeki sanayiciye sağlanacak bu avantaj üretim, istihdam ve ihracata yapacağı katkılarla verilenden daha fazlasını geri ödeyecektir. Bu konuda Hükümetimizin anlayışlı davranacağını ümit ediyoruz" dedi.

02 Ekim 2014
Etiket; ebso, ege bölgesi, sanayi odası, ender yorgancılar, elektrik, doğalgaz, zam, pozitif ayrımcılık, haberegeli, haberegeli.com Yazdır   |   Paylaş

İlgili haberler


Emekliye temmuz zammı
Ödemiş'e 'Yıldırım' destek
İzmir'de ulaşıma zam geliyor
TEOG için ter döktüler
TEOG öncesi son uyarılar
Seferihisar, yüzen güneş enerji santrali kuracak
Yorgancılar'dan vize çağrısı
Ödemiş'e doğalgaz müjdesi
 
Bu yazı için yapılan yorumlar ( 0 ) + Yorum Yaz

Yorum bulunamadı !..

 
facebook.com/HaberEgeli
 
Diğer Haberler
İZMİR'E MEGA PROJE
ÇAM FISTIĞI REKOLTESİ YÜZ GÜLDÜYOR
MOBBİNG ÇALIŞMA HAYATININ EN ÖNEMLİ SORUNLARI ARASINDA
İLK BİNDE 157 EGELİ VAR
İZMİR'E TEKNOLOJİ ÜSSÜ KAZANDIRACAKLAR
İZMİR'E GÜÇ KATACAK BİRLİKTELİK
BABA HEDİYESİ HAYATINI DEĞİŞTİRDİ
TAM KAPANMADA ZİNCİR MARKETLER TAM GAZ
Bitcoin makalesine uluslararası ödül
Sanal alışveriş rekora gidiyor
Çalışmak bizi tüketiyor mu
Firmalara ihracat uzmanları geliyor
Emekliye temmuz zammı
EYT'de son durum ne
Zeytin güzel kokmalı
Nazilli Tarım Fuarı ziyaretçi rekoru kırıyor
En iyi yatırım İzmir'den ev almak
Türkiye'yi İzmir modası sardı
Türkiye'nin hayvancılık fuarı başladı
Fuar güzelleri görücüye çıktı
 
+ Çok okunan haberler

WEB TV Tüm videolar
Deplasmanda plasebo
 
Şeyhim kainata alışamadım
 
 
FOTO GALERİ Tüm galeriler
 
 
 
? Anket
 
   
Spor Kent Haberleri Politika Ekonomi Yazarlar Sağlık Eğitim Asayiş Kültür Sanat Yaşam Dünya Magazin
facebook.com/haberegeli twitter.com/haberegeli Google+   Anasayfam Yap
Sık Kullanılanlara Ekle
Künye
Sitene Ekle
İletişim

© Copyrigth 2013 haberegeli.com tüm hakları saklıdır
  Sitemiz abonesidir