17 Temmuz 2024, Çarşamba Web TV Foto Galeri Sosyal Medya Mobil Uygulamalar Arşiv
 
 

İran'dan çarpıcı Gül-Erdoğan iddiasıTahran Radyosu'ndan ilginç iddia... Radyoda  "Kaybolan arkadaşlık" başlığı altında yapılan yorumda Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün Gezi Parkı olaylarını Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile yollarını ayırma hususunda bir fırsat olarak gördüğü savunuldu.

ÇATLAMA SESLERİ GELİYOR

Gül'ün, Erdoğan'dan daha fazla desteğe sahip olduğu da iddia edildi.

Cumhurbaşkanı Gül ile Başbakan Erdoğan’ın, AK Parti’nin kurucu liderleri arasında bulunduğu, Ankara’nın siyasi denklemlerinde yer aldığı, daha önce de aralarında bazı anlaşmazlıklar görüldüğü ifade edildi. Yorumda, Başbakan Erdoğan ile Cumhurbaşkanı Gül’ün, 2002 yılı sonlarından itibaren yan yana ve omuz omuza laik askerlerin politikaya karışmasına karşı mücadele ettikleri, partilerini 3 kez peş peşe iktidar yaptıkları belirtilerek şöyle denildi:

“Şimdi iki liderin yüz yüze geldiği anlaşılıyor. Erdoğan, 2007 yılında Cumhurbaşkanının seçiminde bizzat Gül’ü AKP’nin adayı olarak açıkladı. Gül de 2003 yılında Erdoğan’ın siyasi faaliyet yasağı sona erdikten sonra Başbakan olabilmesi için gönüllü olarak başbakanlık görevinden istifa etmişti. Fakat şimdi AKP’den çatlama sesleri geliyor. Gözlemciler parti içinde pek yakında Erdoğan ve Gül arasında sıkı bir rekabet yaşanacağını belirtiyor, nitekim bu rekabetin ilk işaretleri şimdiden göze çarpıyor.

KÖKLÜ ANLAŞMAZLIKLAR

Erdoğan ile Gül arasında son anlaşmazlık, Gezi parkı olaylarında yaşandı. Başbakan Erdoğan protestocuları bir avuç çapulcu ve terörist ilan ederken, Cumhurbaşkanı Gül, her demokratik toplumda insanların itiraz hakkının saklı olduğunu belirtiyor. Bu bağlamda iki önemli noktaya değinmek gerekir. İlkin Türkiye Cumhurbaşkanı ile Başbakanı arasında son protesto eylemleri konusundaki anlaşmazlığı ve görüş ayrılığı göz ardı edilebilecek bir durum değildir. Bir başka ifade ile Erdoğan ile Gül arasındaki görüş ayrılığı aslında Türkiye’de son günlerde yaşanan gelişmeler ve olaylarla gün ışığına çıkan köklü anlaşmazlıklardır.”

Tahran Radyosu’nun yorumunda, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün Taksim Gezi Parkı olaylarını ‘siyasi arkadaşından yollarını ayırmak’ için uygun bir fırsat olarak gördüğü ileri sürülürken, şu görüşler yer aldı: “Kuşkusuz bundan önce de Erdoğan ile Gül arasında bazı anlaşmazlıklar vardı, lakin Taksim meydanındaki Gezi parkı olayları belki de bu iki liderin görüş ayrılıklarını daha belirgin ve açık bir şekilde ortaya koydu. Taksim olayları ve Türkiye’nin diğer kentlerinde yaşanan olaylara karşı iki liderin tepkisi, aralarındaki anlaşmazlıkların çok daha derin ve daha da ciddi olduğunu ortaya koydu. Bundan önce de Erdoğan ile Gül arasında her hangi bir anlaşmazlığın söz konusu olmadığını kabul edecek olsak bile, son olaylar aralarında anlaşmazlık yaşandığını gün ışığına çıkardı. Abdullah Gül ve Recep Tayyip Erdoğan bir zamanlar omuz omuza AKP’yi iktidarın zirvesine taşımak için çaba harcadı, lakin şimdi Türkiye’nin zirvesindeki koltuğu kapmak için bir biri ile yarışıyor.”

Tahran Radyosu, yorumun son bölümünde, son aylarda 63 yaşındaki Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve 59 yaşındaki Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın, BDP milletvekillerinin dokunulmazlığının kaldırılması ve yine Ankara’da protesto eylemlerinin yasaklanması gibi konularda görüş ayrılıklarının belirginleştiğini ileri sürerken, şunları ekledi:

“Bu ikili aynı zamanda uzun süre birlikte siyasi dünyasında değişim yaşadıklarından siyasi İslam içinde reformcu eğilimin temsilcileri, fakat aynı zamanda bir birinden kopmaz iki politikacı olarak bilinmekteydi. Fakat şimdi 2014 yılında yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimleri Erdoğan ile Gün arasındaki mutlak uzlaşmayı zedelediği anlaşılıyor. Gerçekte Erdoğan ve Gül’ün Türkiye’de yaşanan son protesto eylemlerine yaklaşımı, Erdoğan’ın sempati kaybına ve buna karşı Gül’ün sempati kazanmasına sebep olduğu gözleniyor.

GÜL DAHA BÜYÜK DESTEĞE SAHİP

Uzmanlar Türkiye’nin siyasi geleceğinde Gül’ün daha iyi bir konumda göründüğünü belirtiyor. Aslında Türk halkının Cumhurbaşkanı Gül’e yönelmesi ve Başbakan Erdoğan’ın tutumlarına karşı çıkmasının sebebi, iki liderin son olaylara yaklaşım tarzıydı. Kuşkusuz Türk halkının birine destek vermesi ve ötekinden uzaklaşması 2014 cumhurbaşkanlığı seçimlerinde belirleyici rol ifa edecektir. Anketlerin sonuçları da AKP taraftarlarının büyük bir çoğunluğunun cumhurbaşkanlığı koltuğu için Gül’ü, Erdoğan’a tercih ettiğini gösteriyor. Üstelik Gül Türkiye genelinde de Erdoğan’a nazaran daha büyük bir desteğe sahip bulunuyor."

13 Temmuz 2013
Etiket; tahran, iran, abdullah, gül, tayyip, erdoğan Yazdır   |   Paylaş

İlgili haberler


En iyi yatırım İzmir'den ev almak
Gayrimenkulcüler eylülü bekliyor
İçmimarlık öğrencileri Japonya'da
Danışmadan ekmek bile almıyoruz
Sağlıklı saç için besin önemli
Unutulan soykırım tekrarlanır
Acil servis çalışanları tehlike altında
Kırbiç çiftinin bebek sevinci
 
Bu yazı için yapılan yorumlar ( 0 ) + Yorum Yaz

Yorum bulunamadı !..

 
facebook.com/HaberEgeli
 
Diğer Haberler
TÜRKİYE YAZARLAR BİRLİĞİ MUĞLA TEMSİLCİLİĞİ'NDEN İSRAİL' E SERT UYARI
78 YILDIR KANAYAN YARA: BORALTAN
NEFRET ÜRETMENİN MANTIĞI DEĞİŞMİYOR
İLK KURŞUN MUAMMASI
İLHAN İŞMAN ADAY ADAYI OLDU
GEMİNİZİ BATIRDIK ÖZÜR DİLERİZ
HALAÇOĞLU SESSİZLİĞİNİ BOZDU
ERMENİ SOYKIRIMI EMPERYALİST BİR YALANDIR
MANİSA DGYD 'NİN KONUĞU ÖNALAN
Bu nasıl adalet?
Her türlü şiddete hayır!
EYT'de son durum ne
Mülteci çocuklar için deklarasyon
Kaya: Kocaoğlu aymazlık içinde
Kocaoğlu'ndan ilçe belediyesine tepki
Katar'a ablukayı İzmir ile kırdık
Dostları olan zengindir
Demokrasi tek yol
15 Temmuz şehitlerinin isimleri gökyüzünde
15 Temmuz'u Batı'ya anlatıyoruz
 
+ Çok okunan haberler

WEB TV Tüm videolar
Deplasmanda plasebo
 
Şeyhim kainata alışamadım
 
 
FOTO GALERİ Tüm galeriler
 
 
 
? Anket
 
   
Spor Kent Haberleri Politika Ekonomi Yazarlar Sağlık Eğitim Asayiş Kültür Sanat Yaşam Dünya Magazin
facebook.com/haberegeli twitter.com/haberegeli Google+   Anasayfam Yap
Sık Kullanılanlara Ekle
Künye
Sitene Ekle
İletişim

© Copyrigth 2013 haberegeli.com tüm hakları saklıdır
  Sitemiz abonesidir