17 Temmuz 2024, Çarşamba Web TV Foto Galeri Sosyal Medya Mobil Uygulamalar Arşiv
 
 

Kenan Işık'ı nezarette beklettilerBrüksel Kültür Günleri çerçevesinde konuşmacı olarak davet edilen Kenan Işık, Belçika'ya girişte nezarette bekletildiğini anlattı.

Türk girişimciler tarafından yapılan Des Etoile Okulu’nda sevenleriyle buluşan ünlü tiyatrocu ve program sunucusu Kenan Işık Belçika’ya giriş yaparken kendisinin Belçika sınır polisi tarafından Türk ve Müslüman olduğu için uzun süre sorguya çekildiğini ve nezarette tutulduğunu şu sözlerle aktardı:

"Ben girdiğim zaman beni yarım saat nezarette tuttular dün. Yani Türk’üm diye Müslümanım diye belki. Niye geldin nereye geldin nerede kalacaksın diye soruyor bana. E niye geldiysem geldim sana ne? Parkta yatacağım belki.

Adam sinirlendi ben böyle deyince. Mecbur muyum sana kalacağım oteli söylemeye. Belki gideceğim beğenmeyeceğim o oteli başka yerde kalacağım. Yani bu antidemokraitik ve faşizan bir şey biliyorum. İnsana saygıları yok. Ayrımcılar ve ırkçılar. Bu bizde yani kadim Anadolu toprağında olmayan bir şey.

Sen şusun, sen beyazsın, Arapsın, sen Kürtsün... Oldu tabi belki Allah kahretmesin bir dönem, ama fıtratımızda bu yoktu ki. Biz bütün insanlarla barışık olan bir halkız çünkü Anadolu coğrafyası toprağı bize binlerce yılda bunu öğretti. Ben buraya geldiğim zaman beni bir sanatçı olarak nezarete attılar, Justin Bieber polis kontrolüne bile girmedi." Batı’nın da aslında o kadar gaddar olmadığını ve onları da tanıdıkça başka türlü düşünmeye başladığımızı anlatan Işık sözlerine şöyle devam etti: "Bir yandan da tanıdıkça adamları diyorsun ki ’Ya adamlar haklı belki de beni sadece yarım saat değil 24 saat nezarethanede tutsalar da belki de hakkı vardır’ falan diyorsun sonunda. Kim bilir başına neler geldi adamın. Sadece ben değil ki... Biri kaçak giriyor diğeri hırsız... Yani aslında bizim kültürümüzde yabancı elde kendini, ırkını, milletini ve kavmini mahçup duruma düşürmek yoktur.

Bazı kusurları biz kendi aramızda işliyoruz ama buralara getirmemeliyiz. Ancak burada da oluyor. O zaman beni de nezarethanede tutuyor işte adam. Niye beni nezarethaneye atıp benim öz güvenimi yenmeye çalışıyor Belçika polisi? Niye beni itibarsız hale getirmek istiyor? Belki de benim sahip olduklarıma sahip olamadığındandır. ’Adam Anadolu gibi bir cennette yaşıyor çok da keyifliler çok mutlular, adamlarda Bodrum diye bir yer var gittim dibim düştü, bizde yok yukarıda bir deniz var yemyeşil güneş yok’ diyor ve belki de beni onun için atmıştır içeri ne bileyim. Adamları kötülemek için söylemiyorum iyi tarafları da çok hakikaten ama dilimin döndüğünce aklımın aldığınca bir hakikati benim hissettiğim bir şeyi anlatmaya çalışıyorum ki yanlış da olabilir. Yanlışsa beni bağışlasınlar."

BİZ HEM BURADA YABANCIYIZ HEM KENDİ ÜLKEMİZDE-

Bu konuşmaların üzerine söz alan bir gurbetçi ’Siz yine iyisiniz sadece burada bu muameleyi görüyorsunuz. Biz Türkiye’ye gidince de aynı muameleyi görüyoruz. Hem burada yabancıyız hem kendi ülkemizde’ demesi üzerine Işık sözlerini şöyle tamamladı:

"Peki sözümü geri alıyorum. Bir kere biz böyle bir şeye uğradık dişimizi sıktık ama demek ki siz her zaman işinizi sıkıyorsunuz. Yani o yüzden unutalım hatta mutlu olalım yurt dışındaki yurttaşlarımızın çektiklerinin yüzde 1’ini de ben çektim diyerek." Başka bir dinleyicinin Orhan Pamuk ve Fazıl Say’dan örnek vererek ’Sizce devlete göre iyi veya kötü sanatçı var mıdır?’ sorusu üzerine ise Işık "Devlete göre vardır ama Belçika devletine göre değil. Burada sanatçı istediğini söyler. Ancak sanatçı var bir de sanatçımsı var. Allah onlardan bizi korusun."

Namık Kemal’den ve Nazım Hikmet’ten başlayarak günümüze kadar pek çok isim sayan Işık son olarak "Türkiye’de hapse girmemiş ’sanatçı’ yoktur arkadaşlar" dedi. Işık, konuşması öncesi İHA’ya verdiği röportajda da akiller konusunda kendisine teklif gelmedini belirterek şöyle konuştu:

''Ama ben dillendirildiği günden bu yana zaten hemen barış ile ilgili bir oyun yaptım. Kardeşin kardeşi öldürmesinin hiç de hayırlı olmadığını anlatan ve 2500 yıl önce yazılmış bir oyunu sergiledim ve o gün bugündür de zaten Anadolu’da yaşamış bütün kavimlerin farklı dilleri kullanan insanların kendi dillerini kullanmasını kendi çocuklarına kendi dillerinde isimler vermelerini özellikle o kültürü yaşatmaları konusunda bunu güvenle dile getirebilmeleri konusunda öteden beri zaten hep böyle endişelerim sıkıntılarım vardı ve bu barış süreci iyi ki oldu.

Bu sıkıntıları en azından net bir biçimde ve yüksek sesle dillendirme fırsatımız oldu. Çok canı gönülden diliyorum ki bu süreç hayırlısı ile tamamlansın. Akiller zaten akil ve bu benim çok talep ettiğim bir şey de değildi. Kendimi o kadar akil hissetmiyorum."

09 Mayıs 2013
Etiket; Kenan, Işık, Nezaret, Belçika, Brüksel Yazdır   |   Paylaş

İlgili haberler


Kadın camdan duvara tosluyor
AB'ye İzmirli markajı
Fenerbahçe'den Karşıyaka'ya
Belçika da 2 Kişi Öldürüldü
Yakışıklı Oyuncudan Şok Açıklama
"Güvenlik reformu 12 Eylül'le üç aşağı, beş yukarı aynı"
Soma Işıklar Ocağı'nda üretim yeniden başladı
Soma kaymakamı: Üretim başlamazsa sorunlar çıkabilir
 
Bu yazı için yapılan yorumlar ( 0 ) + Yorum Yaz

Yorum bulunamadı !..

 
facebook.com/HaberEgeli
 
Diğer Haberler
TÜRKİYE YAZARLAR BİRLİĞİ MUĞLA TEMSİLCİLİĞİ'NDEN İSRAİL' E SERT UYARI
78 YILDIR KANAYAN YARA: BORALTAN
NEFRET ÜRETMENİN MANTIĞI DEĞİŞMİYOR
İLK KURŞUN MUAMMASI
İLHAN İŞMAN ADAY ADAYI OLDU
GEMİNİZİ BATIRDIK ÖZÜR DİLERİZ
HALAÇOĞLU SESSİZLİĞİNİ BOZDU
ERMENİ SOYKIRIMI EMPERYALİST BİR YALANDIR
MANİSA DGYD 'NİN KONUĞU ÖNALAN
Bu nasıl adalet?
Her türlü şiddete hayır!
EYT'de son durum ne
Mülteci çocuklar için deklarasyon
Kaya: Kocaoğlu aymazlık içinde
Kocaoğlu'ndan ilçe belediyesine tepki
Katar'a ablukayı İzmir ile kırdık
Dostları olan zengindir
Demokrasi tek yol
15 Temmuz şehitlerinin isimleri gökyüzünde
15 Temmuz'u Batı'ya anlatıyoruz
 
+ Çok okunan haberler

WEB TV Tüm videolar
Deplasmanda plasebo
 
Şeyhim kainata alışamadım
 
 
FOTO GALERİ Tüm galeriler
 
 
 
? Anket
 
   
Spor Kent Haberleri Politika Ekonomi Yazarlar Sağlık Eğitim Asayiş Kültür Sanat Yaşam Dünya Magazin
facebook.com/haberegeli twitter.com/haberegeli Google+   Anasayfam Yap
Sık Kullanılanlara Ekle
Künye
Sitene Ekle
İletişim

© Copyrigth 2013 haberegeli.com tüm hakları saklıdır
  Sitemiz abonesidir