24 Temmuz 2024, Çarşamba Web TV Foto Galeri Sosyal Medya Mobil Uygulamalar Arşiv
 
 

Kadın camdan duvara tosluyorKadının istihdamı, eğitimi, sosyal yaşamda yer alması için özel bir çaba gösterilmesi gerektiğini belirten uzmanlar, kadının istihdam edilmediği bir alanda büyümeden söz edilemeyeceğini vurguluyor. İzmir Ekonomi Üniversitesi Sosyoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Nuran Erol Işık, kadın cinayetlerinin geometrik olarak arttığını, her ay ortalama 20 – 25 kadının öldürüldüğünü söyledi.

Konuşulmayan ve görünmeyen de bir şiddetin yaşandığını kaydeden Prof. Dr. Işık, kadına yönelik şiddetin konuşulduğunu ancak kadın meseleleriyle ilgili söylemsel birliğin inşa edilmediğini kaydetti.

Türkiye’de birçok kamusal meseleye “aşk ve nefret” ilişkisiyle bakıldığını, meselelere eşit mesafenin konulması gerektiği aktaran Prof. Dr. Işık, “Herkes kamusal alan içerisinde var olma hakkına sahiptir. Farklı gruplardan gelenleri susturalım anlayışının kimseye yararı yok. Sağlıklı tartışamıyoruz. Bazı taraflar birbirini sessizleştirmeye çalışıyor. Böyle ortamda üretim olmaz” dedi.

‘Kadın istihdamı düşüyor’

Dünya genelinde yaratılan gelirin sadece yüzde 10’una kadınların sahip olduğunu, bu gelirin çoğunluğunun da babadan miras kaldığını ifade eden Prof. Dr. Işık, kadının çalıştıkça güçlendiğine dikkat çekti.

Prof. Dr. Işık, “Kadının istihdamı çok önemli çünkü kadın çalıştıkça güçleniyor. Güçlendikçe kendisini, ailesini dönüştürme gücü artıyor. Fakat iş gücüne katılma oranı son dönemde Türkiye’de oldukça düşüyor. 2010 yılında kadının iş gücüne katılım oranı yüzde 28’de kaldı. 2014 yılında ise bu oran yüzde 24’e düştü. Bir dönem yüzde 50’lilere dek çıkmış. Özellikle kayıt dışı ekonomide kadının emeğini suiistimal çok yüksek” diye konuştu.

‘İşte çok erkek, az kadın’

İstihdamda cinsiyet farklılığı açısından Türkiye’de işlerin iyi gitmediğini, bu durumun kadınların kültürel, toplumsal, siyasi olarak teşvik edilmediğini gösterdiğini bildiren Prof. Dr. Işık, mesleki dağılımda profesörlerin yüzde 72’sinin erkek yüzde 28’inin kadın,hâkimlerin yüzde 64’ünün erkek, yüzde 36’sının kadın olduğuna işaret etti.

Sadece bir kadın bakanın bulunduğunu anımsatan Prof. Dr. Işık, kadınların hassas pozisyonlara getirilmediğine değinerek, “Yukarı çıktıkça kadınlar camdan tavana tosluyor” dedi. Sosyal politikaların oluşturulmasında kadın dünyasının sorunlarıyla ilgilenen uzmanlardan yeterince geribildirim alınmadığını ifade eden Prof. Dr. Işık, yapılan araştırmaların pratikte yaşanan sorunlara çok az temas edebildiğini söyledi.

05 Mart 2016
Etiket; nuran erol ışık, kadına şiddet Yazdır   |   Paylaş

İlgili haberler


Kadına şiddeti kahvede anlattılar
Birlikte yaşadığı kadını hastanelik etti
 
Bu yazı için yapılan yorumlar ( 0 ) + Yorum Yaz

Yorum bulunamadı !..

 
facebook.com/HaberEgeli
 
Diğer Haberler
MUĞLA'DA SOSYAL İKİLEM BELGESELİ
HİSSELİ HARİKALAR MUĞLA'DAN GEÇTİ
78 YILDIR KANAYAN YARA: BORALTAN
Akran zorbalığını hafife almayın
Şiddet tüm canlılar için hak ihlalidir
Bilgisayar oyunlarının tadı kaçıyor
İZMİR BASININDA HAZİN BİR SAYFA
İLK KURŞUN MUAMMASI
İSTATİSTİKTEN İBARET BİR VAHŞET
MAZHAR ALONSON SENFONİ YAYINDA
GENÇ YÖNETMENİN DİZİSİ DÜNYAYA AÇILDI
9 EYLÜL'DE ANLAŞMA SAĞLANDI
BU YAŞTA MI DİYENLERE KULAK ASMADI
436 YILLIK ÜNİVERSİTEDE DERS VERECEK
HASAN TAHSİN GAZETECİLİK YARIŞMASI SONUÇLANDI
ENGELSİZ ERİŞİME DESTEK
BANKACILIK SEKTÖRÜ VE MOBBİNG ANKETİ
Sanal alışveriş rekora gidiyor
Eliz Mira için bir araya geldiler
Çalışmak bizi tüketiyor mu
 
+ Çok okunan haberler

WEB TV Tüm videolar
Deplasmanda plasebo
 
Şeyhim kainata alışamadım
 
 
FOTO GALERİ Tüm galeriler
 
 
 
? Anket
 
   
Spor Kent Haberleri Politika Ekonomi Yazarlar Sağlık Eğitim Asayiş Kültür Sanat Yaşam Dünya Magazin
facebook.com/haberegeli twitter.com/haberegeli Google+   Anasayfam Yap
Sık Kullanılanlara Ekle
Künye
Sitene Ekle
İletişim

© Copyrigth 2013 haberegeli.com tüm hakları saklıdır
  Sitemiz abonesidir