9 Mayıs 2021, Pazar Web TV Foto Galeri Sosyal Medya Mobil Uygulamalar Arşiv
 
 

Akran zorbalığını hafife almayınDünyanın farklı ülkelerinden gençler, yaşıtları arasında yaşanan “akran zorbalığını” İzmir Ekonomi Üniversitesi’nde (İEÜ) uzmanlarından öğrendi. Manisa Polinas Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi tarafından organize edilen Erasmus+ projesi kapsamında Danimarka, Portekiz, İtalya, Slovakya, Yunanistan ve Türkiye’den 14 – 17 yaşları arasında öğrenciler ve eğitmenlerinden oluşan 45 kişilik grup İzmir Ekonomi Üniversitesi ev sahipliğinde bir araya geldi.

İEÜ Psikoloji Bölümü Araştırma Görevlisi Klinik Psikolog Özge Yüksel ve İEÜ Psikolojik Gelişim ve Danışma Merkezi yürütücülerinden Klinik Psikolog Merve Minkari Tunçay, öğrencilere akran zorbalığına uğrayanlar üzerindeki psikolojik etkileri, zorbalığı oluşturan faktörler, bu davranışa tanıklık edenlerin rolleri, önlemler hakkında bilgi verdi.

Eğitimde ayrıca, sağlıklı kampüs çalışmalarına destek olmak amacıyla dans ve hareket terapisi ile yaratıcı drama teknikleri de aktarıldı. İEÜ Psikoloji Bölümü Araştırma Görevlisi Klinik Psikolog Özge Yüksel, akran zorbalığına maruz kalmanın çocuklar ve gençlerde özgüven eksikliği, akademik başarılarda azalma gibi etkileri olduğuna dikkat çekerek, “Aralarında güç eşitsizliği olan taraflardan birinin, diğerine kasıtlı olarak zarar vermek amacıyla, sürekli giriştiği eylemlere akran zorbalığı diyoruz. Bu eylemler fiziksel, sözel, cinsel, sosyal ve sanal şiddet biçimlerinde olabiliyor. Bu davranışları basit kavgalardan ve dalga geçme davranışlarından ayırt etmek, akran zorbalığına maruz kalan gençleri korumak zorundayız. Zorbaca davranan gençlerin de kendilerini daha sağlıklı yollarla ifade etmelerini sağlamalıyız. Bu projeye katılarak uluslararası düzeyde farkındalık yaratmak istedik. Zorbalık sadece iki taraf arasında yaşanan bir olay değil. Çevremizde yaşanan zorbalıklara sessiz kalarak bir seyirci kitlesi oluşturuyoruz. Zorbalığa maruz kalan gençleri güçlendirmenin en etkili yollarından biri, seyirci rolümüzden çıkıp onları savunmamız, destekçi olmamızdır.” dedi.

Yüksel, Türkiye’de gerçekleştirilen ilk eğitimin ardından öğrencilerin projenin devamı olarak Danimarka ve ardından diğer ülkelerdeki uzmanlarla çalışmalar yapacağını söyledi.

19 Aralık 2018
Etiket; merve minkari tunçay, özlem yüksel, akran zorbalığı, ieü akran zorbalığı Yazdır   |   Paylaş
 
Bu yazı için yapılan yorumlar ( 0 ) + Yorum Yaz

Yorum bulunamadı !..

 
facebook.com/HaberEgeli
 
Diğer Haberler
BANKACILIK SEKTÖRÜ VE MOBBİNG ANKETİ
Sanal alışveriş rekora gidiyor
Eliz Mira için bir araya geldiler
Çalışmak bizi tüketiyor mu
Her türlü şiddete hayır!
İzmir basın tarihinden hazin bir sayfa
Ağız kokusunu önlemenin kolayı var
Fotojenik olmanın sırları var
Reklamlarda gizli şiddet var
Antibiyotik yerine turşu
İSTATİSTİKTEN İBARET BİR VAHŞET
Çalışmak bizi tüketiyor mu
İzmir'den Almanya'ya başarı yolculuğu
Emekliye temmuz zammı
Kadın hakları günlük mesele değil
Zeytin güzel kokmalı
Güvenli internet hamlesi
Yeni nesil ekran teknolojileri
Ses kayıt dökümleri kitap oldu
Binaya yapılan eklemeler tehlike saçıyor
 
+ Çok okunan haberler

WEB TV Tüm videolar
O belde (Ahmet Haşim)
 
Elena Ledda - Pesa
 
 
FOTO GALERİ Tüm galeriler
 
 
 
? Anket
 
   
Kent Haberleri Spor Politika Ekonomi Yazarlar Sağlık Eğitim Asayiş Kültür Sanat Yaşam Dünya Magazin
facebook.com/haberegeli twitter.com/haberegeli Google+   Anasayfam Yap
Sık Kullanılanlara Ekle
Künye
Sitene Ekle
İletişim

© Copyrigth 2013 haberegeli.com tüm hakları saklıdır
  Sitemiz abonesidir