30 Mayıs 2024, Perşembe Web TV Foto Galeri Sosyal Medya Mobil Uygulamalar Arşiv
 
 

Türkler Arap değil, Taksim Tahrir değilEda BERKBAYRAK/MİLANO (DHA)- İtalya Dışişleri Bakanı Emma Bonino, Türkiye'deki gelişmelerle ilgili "Arap Baharı" benzetmesinin yerinde olmadığını belirterek, "Türkler Arap değil, Taksim Tahrir değil" dedi. Dışişleri Bakanı Emma Bonino, Il Mattino gazetesinde yayınlanan röportajında Türkiye'deki gelişmelerle ilgili çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Bonino, İstanbul'daki barışçıl gösterilere karşı Türk polisinin reaksiyonunun orantısız olduğuna ve bilinen Türk modeliyle çeliştiğine inandığını belirterek, şöyle konuştu:

"Türkiye'de bir diktatörlük yok ama Alexsis de Tocqueville'nin ifadesiyle bir çoğulcu diktatörlük. Başbakan Erdoğan'ın özgür seçimle aldığı demokratik meşruiyetinden hiç kimsenin şüphesi yoktur, ancak bir hukuk devletinde tipik kontrol dengelerinin yokluğunda kaynaklanan siyasi gündem dayatmasını çoğu kişi kabul etmez."

Günlerden bu yana devam eden gösterilerin uluslararası arenada 'Arap Baharı' sürecine benzetilmesinin pek doğru olmadığını vurgulayan Bonino, "Türkler Arap değil. Taksim, Tahrir değil. Her koşulda Türk halkıyla Erdoğan arasındaki diyaloğun dönüm noktası" dedi.

Erdoğan'ın demokrasiyi sadece özgür seçimle sınırlı tutan tanımlamasına da gönderme yapan Bonino, durumun Türkiye'nin demokrasisini sağlamlaştırma kapasitesini ortaya koyacağını belirterek, şöyle dedi: "Özgür seçim, daha geniş hak ve özgürlüklerden oluşan bir vücudun sadece bir parçasıdır. Her alan da çoğulculuk ve karar süreçlerinde şeffaflık gerekiyor. Eğer Erdoğan bu olanları görmezden gelmeye devam ederse, demokratik uzlaşma daha fazla sorgulanır bir hal alacak."

Bonino hükümetin olayları dış güçlerein müdahalesine bağlayan açıklamalara ilişkin, "Uluslararası düşmanlardan bahsedildiğinde, güçlü değil zayıf bir imaj çizilir. İfade özgürlüğü ve şiddet içermeyen yollardan gösteri hakkı, demokrasinin vazgeçilemezidir. Orantısız güç kullanımıyla oluşturulan baskı, olgunlaşmak isteyen bir demokrasiye ait değildir" ifadesini kullandı. Askeri bir darbe ihtimalinin olmadığını söyleyen Bonino, gelişmelerin Türkiye'nin AB sürecine etkisini ise, "Türkiye'nin AB vizyonuna ve bölgede istikrar ve güvenliğin sağlanmasındaki rolüne kesinlikle inanmaya devam ediyorum. Dahası, AB adaylığının hala ülkedeki siyasi dinamikllere olumlu etki sağlayabileceğini düşünüyorum" sözleriyle değerlendirdi. Türkiye'nin ortadoğu politikasıyla ilgili de Bakan Bonino, "Erdoğan'ın dış politikası, İsrail ile güçlü bağları olan geleneksel NATO'ya yakın pozisyondan, bölgede Türkiye'yi ana aktör haline getirmeyi amaçlayan bir jeo-stratejiye dönüşmüştür, kayıtsız kalınamayacak bit rota değişimi var. Şimdi Ankara, Suriyedeki karışıklığın çok kritik durumdaki şok dalgalarından muzdarip" diye konuştu.

06 Haziran 2013
Yazdır   |   Paylaş
 
Bu yazı için yapılan yorumlar ( 0 ) + Yorum Yaz

Yorum bulunamadı !..

 
facebook.com/HaberEgeli
 
Diğer Haberler
TÜRKİYE YAZARLAR BİRLİĞİ MUĞLA TEMSİLCİLİĞİ'NDEN İSRAİL' E SERT UYARI
78 YILDIR KANAYAN YARA: BORALTAN
NEFRET ÜRETMENİN MANTIĞI DEĞİŞMİYOR
İLK KURŞUN MUAMMASI
İLHAN İŞMAN ADAY ADAYI OLDU
GEMİNİZİ BATIRDIK ÖZÜR DİLERİZ
HALAÇOĞLU SESSİZLİĞİNİ BOZDU
ERMENİ SOYKIRIMI EMPERYALİST BİR YALANDIR
MANİSA DGYD 'NİN KONUĞU ÖNALAN
Bu nasıl adalet?
Her türlü şiddete hayır!
EYT'de son durum ne
Mülteci çocuklar için deklarasyon
Kaya: Kocaoğlu aymazlık içinde
Kocaoğlu'ndan ilçe belediyesine tepki
Katar'a ablukayı İzmir ile kırdık
Dostları olan zengindir
Demokrasi tek yol
15 Temmuz şehitlerinin isimleri gökyüzünde
15 Temmuz'u Batı'ya anlatıyoruz
 
+ Çok okunan haberler

WEB TV Tüm videolar
Deplasmanda plasebo
 
Şeyhim kainata alışamadım
 
 
FOTO GALERİ Tüm galeriler
 
 
 
? Anket
Spor Toto Süper Lig 2022-2023 Sezonu Şampiyonu Kim Olur?
 
   
Spor Kent Haberleri Politika Ekonomi Yazarlar Sağlık Eğitim Asayiş Kültür Sanat Yaşam Dünya Magazin
facebook.com/haberegeli twitter.com/haberegeli Google+   Anasayfam Yap
Sık Kullanılanlara Ekle
Künye
Sitene Ekle
İletişim

© Copyrigth 2013 haberegeli.com tüm hakları saklıdır
  Sitemiz abonesidir