24 Nisan 2018, Salı Web TV Foto Galeri Sosyal Medya Mobil Uygulamalar Arşiv
 
 

AVM'lerde ortak kullanım alanları oluşturulacak28 maddeden oluşan yeni kanun tasarısı ile, alışveriş merkezlerinde (AVM) ortak kullanım alanları oluşturulacak. Acil tıbbi müdahale ünitesi, ibadet yeri, bebek bakım odası, çocuk oyun alanı gibi alanların oluşturulması zorunlu hale getirilecek.

Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, Perakende Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanun Tasarısı ile ilgili yaptığı basın toplantısında konuştu. Tasarı ile, Perakende Bilgi Sistemi (PERBİS) kurulacak. Böylece bütün iş süreçleri tanımlı ve standart hale gelecek. İnsan sağlığını tehdit eden, merdiven altı diye tabir edilen ruhsatsız işletmelerin faaliyete geçmesi önlenecek.

“NÜFUSUN YAKLAŞIK YÜZDE 16′SI PERAKENDE SEKTÖRÜNDE”
Türkiye’de nüfusun yaklaşık yüzde 16′sının perakende sektöründe faaliyet gösterdiğini, bu oranın kayda değer olduğunu belirten Yazıcı, “TÜİK verilerine göre, 2002 yılında Türkiye’de perakende ticaret ciro olarak 35 milyar dolardır. Bu sektör 2011 yılında, 182 milyar dolarlık bir ciro büyüklüğüne ulaşmıştır. Türkiye dünya perakende ticareti ile kıyaslandığında, Türkiye’nin perakende hacmi, yüzde 1,2′ye tekabül etmektedir. 1 milyon 800 bin kişi, bu sektörde faaliyet göstermektedir. Nüfusun yaklaşık yüzde 16′sı perakende sektöründe bulunmaktadır. Perakende sektörü son 10 yılda, yüzde 5,7′lik yıllık ortalama büyüme hızıyla Türkiye’nin en hızlı gelişen bir sektörünü oluşturmaktadır” ifadelerini kullandı.

28 MADDELİK YENİ KANUN TASARISI
28 maddeden oluşan yeni kanun tasarısına ilişkin Yazıcı, “Tasarının temel hedefleri sektörün gelişmesinin desteklemesi, ödeme süreleri, çalışma saatleri gibi sorun alanlarına çözüm getirmektedir. Geleneksel perakendeciliğin korunması hedeflenmektedir. Rekabetin sağlanması tüketicini korunması, kayıt dışılığın önlenmesi gibi konuları amaçlamaktadır” diye konuştu.

“AMAÇ KAVRAM KARGAŞASINI ORTADAN KALDIRMAK”
Yazıcı tasarı ile kavram kargaşasının ortadan kaldırılmasının amaçlandığını vurgulayarak, “Perakendeciliğe dair kavramlar mevzuatımızda ilk kez tanımlanmıştır. Perakende sektöründe sıklıkla kullanılan alışveriş merkezi, büyük mağaza, zincir mağaza özel markalı ürün bayi gibi kavramlar ilk kez bu tasarı ile tanımlanarak hukuki bir niteliğe kavuşturulmuş, kavram kargaşasının ortadan kaldırılması amaçlanmıştır” dedi.

“MERDİVEN ALTI DİYE TABİR EDİLEN RUHSATSIZ İŞLETMELERİN FAALİYETE GEÇMESİ ÖNLENECEK”
Tasarı ile Perakende Bilgi Sistemi kurulacak (PERBİS). Böylece bütün iş süreçleri tanımlı ve standart hale gelecek. PERBİS ile iş yerlerinin ruhsatlı olup olmadığı denetlenebilecek. Böylece insan sağlığını tehdit eden, merdiven altı diye tabir edilen ruhsatsız işletmelerin faaliyete geçmesi önlenecek. Bir belge ikinci kez istenmeyecek. İşlemlerdeki bürokrasi süresi kısalacak.

“ÜRETİCİDEN KEYFİ OLARAK ALINAN PRİM VE BEDELLER ÖNLENECEK”
Tasarı ile üretici ve tedarikçilerden keyfi olarak alınan prim ve bedelleri önlenerek kurallara bağlayacak. Küçük ölçekli üretici ve tedarikçilerin markalaşması bu tasarı ile desteklenecek.

KAMPANYALI SATIŞLAR
Kampanyalı satışlarda süre, iş yeri açılışı, devri, kapanışı, adres veya faaliyet değişikliği 3 ayı geçemeyecek. Tasfiye söz konusu ise bu süre 6 ayı geçemeyecek. Kampanyalı satışlar ve alışveriş festivalleri, yasal dayanağa kavuşturulacak. Belli kurallar çerçevesinde yürütülebilecek.

“OUTLET VEYA FABRİKA SATIŞ MAĞAZALARININ İNDİRİMLİ SATIŞLARI KURALLARA BAĞLI OLACAK”
Outlet veya fabrika satış mağazası olarak bilinen sürekli indirimli satışlar, tasarı ile kurallara bağlanacaktır.

“AVM’LERDE İBADET YERİ VE ACİL TIBBİ MÜDAHALE ÜNİTESİ ALANLARI OLUŞTURULACAK”
Tasarı ile, alışveriş merkezlerinde (AVM) ortak kullanım alanları oluşturulacak. Acil tıbbi müdahale ünitesi, ibadet yeri, bebek bakım odası, çocuk oyun alanı gibi alanların oluşturulması zorunlu hale getirilecek.

“PERAKENDECİLER KONSEYİ OLUŞTURULACAKTIR”
Tasarı ile, Perakendeciler Konseyi oluşturulacak. Konseyde, karşılıklı bilgi alışverişinde bulunarak sorunlar görüşülecek. Ustalık belgesi alımındaki uygulamalarda mevzuat kaynaklı sorunlar tasarı ile giderilecek. Modern ile geleneksel ahenkle bir araya getirilecek. Yöresel ürünlerin satışında kolaylık sağlanacak. Emlakçılar ve oto galericiler bir düzenlemeye kavuşmuş olacak.

19 Ağustos 2014
Etiket; kanun tasarısı, avm, ortak kullanım alanları, haberegeli, haberegeli.com Yazdır   |   Paylaş

İlgili haberler


Seda Kaya tek aday
Selçuk Efes Spor dönüyor
Kılıçdaroğlu: YPG terör örgütü değil
'Erdoğan ile Esad kebap yerken, biz işkence altındaydık'
HDP binasına saldıranlardan 'Ödül bekliyorduk' savunması
81 kişinin yargılandığı 'Gezi Davası'nda ilk duruşma
Güzelbahçe'de belediye çevre derneğini yıktı
Kılıçdaroğlu'ndan 'yarı açık cezaevi' benzetmesi
 
Bu yazı için yapılan yorumlar ( 0 ) + Yorum Yaz

Yorum bulunamadı !..

 
facebook.com/HaberEgeli
 
Diğer Haberler
Reklamlarda gizli şiddet var
Aşkın bilimsel tarifi
Onlar için 1 gün 1 öğün
Aşkın hamurunda genetik var
İzmir uzlaştırıyor
İste gelsin bin gitsin
Antibiyotik yerine turşu
2018 model gelinikler
Gelinliğin hikayesi yazılacak
Gerçek bir destan
İzmir Fuarı'nda üç boyutlu yüz tarama
Benim devletim çok büyük
Fuar güzelleri görücüye çıktı
Pınar İEF'de çocuklarla buluşacak
İzmir'de Yeşilay-Milli Eğitim işbirliği
Ruj sahnesi kızdırdı
Fay hatlarına hendek açılacak
Modada İzmir birinci
Danışmadan ekmek bile almıyoruz
Sağlıklı saç için besin önemli
 
+ Çok okunan haberler

WEB TV Tüm videolar
Göztepe-Trabzonspor özet
 
Yaza damga vuran düet
 
 
FOTO GALERİ Tüm galeriler
 
 
 
? Anket
 
   
Kent Haberleri Spor Politika Ekonomi Yazarlar Sağlık Eğitim Asayiş Kültür Sanat Yaşam Dünya Magazin
facebook.com/haberegeli twitter.com/haberegeli Google+   Anasayfam Yap
Sık Kullanılanlara Ekle
Künye
Sitene Ekle
İletişim

© Copyrigth 2013 haberegeli.com tüm hakları saklıdır
  Sitemiz abonesidir