5 Ağustos 2020, Çarşamba Web TV Foto Galeri Sosyal Medya Mobil Uygulamalar Arşiv
 
 

Camisi olmayan köyde tarlada teravihBalıkesir’in Burhaniye ilçesinde, Pelitköy sahilinde, cami olmaması nedeniyle vatandaşlar teravih namazını tarlada kılıyor.

Yalı mevkiinde bir araya gelen vatandaşların, zeytin ağaçları arasındaki tarlada yere serdikleri kilimlerin üzerinde teravih namazı kılmaları dikkat çekiyor. Pelitköy beldesinin sahilinde yaklaşık 10 bin yazlık konut bulunmasına rağmen bir caminin olmaması teravih kılmak isteyen vatandaşları, değişik arayışlara itti.

Müftülüğe başvuran vatandaşlar, zeytinlikler arasında namaz kılmak istediklerini belirterek imam istedi. Müftülüğün imam, ses düzeniyle halı kilim temin etmesiyle açık alanda teravih namazı kılınmaya başlandı. Diğer taraftan da Pelitköy Sahili Cami Yaptırma ve Yaşatma Derneği’ni kuran vatandaşlar, cami için uygun yer aramaya başladı. Cami için dernek kurduklarını anlatan Ramazan Kaplan,

“20 senedir Pelitköy sahilinde yazlıkçı olarak oturmaktayız. Burada namazlarımızı, bu sene 2013 yılında cami olmadığı için dışarıda zeytinlerin arasında ağaçların arasında kılmaktayız. Sağ olsun kaymakamlığımız ve müftülüğümüzden gerekli yardımları alarak bu namaz işlemini yapmış bulunuyoruz. Bize bu yardımlarını esirgemeyen ve bize yardımcı olan herkese candan teşekkür ediyoruz. Ve bu sene derneğimizi resmen kurduk. Allah nasip ederse en kısa zamanda Burhaniye Pelitköy sahiline bir cami yaptırmayı planlıyoruz. İnşallah en kısa zamanda bu camiyi bitireceğiz. Böylece Müslüman kardeşlerimiz, Müslümanlığın gereklerini yerine getireceklerdir. Ve rahat bir şekilde Cuma namazlarımızı ve diğer vakit namazlarımızı kılacağımıza inanıyorum. Bundan dolayı bize yardımını esirgemeyen müftülüğümüze, kaymakamlığımıza ve herkese teşekkürü bir borç biliyoruz. Dernek başkanı olarak elimizden gelen yardımı burada yapacağım” dedi. Pelitköy sahilinde cami olmadığını anlatan Müftü Oğuz Metin de,

“Ben müftülüğe başladıktan sonra baktık ki Pelitköy beldemizin sahil kesiminde bayağı kalabalık bir nüfus var. Yani 10 bini aşkın konut var. Ama cami yok, yapılmamış. Vatandaşlarımız özellikle Ramazan ayında iftar için ezanı duyamıyor. Vakit namazlarını duyamıyorlar. Teravih namazlarını kılacakları yerleri yok. Cumaya gidecekleri yer buradan 5 kilometre uzaklıkta. Telefon ettiler. Ezanı duyamıyoruz diye. Biz de icabet ederek buraya geldik. Burada ses cihazları, ezan sistemleri koymaya çalıştık. Arızaları gidermeye çalıştık. Kendi başlarına bu alanı seçmişler, bulmuşlar. Hocam biz burada namaz kılacağız bize imam gönderir misiniz seccade ses düzeni bir şeyler sağlar mısınız dediler. Bizler de yardımcı olduk kendilerine. Allah razı olsun. Evvelki gün teravihe geldiğimizde burada bir dernek oluşturuldu. Hem zaten önceden biraz hazırlık varmış. Dernek kuruldu. Yer arayışı içindeler. Uygun bir mekan bulunduğunda cami yapımına hemen başlanacak. Ve büyük bir sıkıntı buradan giderilmiş olacak. Gördüğünüz gibi burada avluda betonun üzerinde kilimler serilerek namaz kılınmakta. Ve sıkıntı çekilmekte. Kadın cemaatimiz hele hiç gelememekte. Bu sıkıntının da bir an evvel giderilmesi için dernekle birlikte müftülük olarak bizler de üzerimize düşen gayreti sağlayacağız. Bu konuda bize yardımcı olan ve olabilecek herkese şimdiden teşekkür ediyoruz. Allah yardımcımız olsun. Allah, kolaylıklar versin. İnşallah en kısa zamanda buraya yeni bir cami yapılır. Hatta buraya bir değil birkaç tane cami gerekiyor. Çünkü uzun sahil boyunca çok konut var. İhtiyaç büyük. Duyarlı kardeşlerimizin gayretleriyle burada başarıya ulaşırız inşallah” dedi.

16 Temmuz 2013
Etiket; balıkesir, cami, teravih, namazı, tarla Yazdır   |   Paylaş

İlgili haberler


Altınordu yenilgiyle tanıştı
Kaf Kaf direniyor
Prefabrik model tuttu
Ne Bal Kes ne Kaf Kaf
Ne Şeytan Ne Bal Kes...
Uzun yaşamın sırrı burada
Transferin şampiyonu Kaf-Kaf
Cumhurbaşkanı Erdoğan Başkanlığını İlan Etti: 'Ben Bu Milletin Başkanıyım'
 
Bu yazı için yapılan yorumlar ( 0 ) + Yorum Yaz

Yorum bulunamadı !..

 
facebook.com/HaberEgeli
 
Diğer Haberler
Ege'de Yılın Spor Ödülleri sahiplerini buldu
SİMYA METAL 8. TSYD EGE’DE YILIN SPOR ÖDÜLLERİ
İZVAK'tan üçüncü zirve
Yoga dikkat ve odaklanma sağlıyor
47. Folkart TSYD Kupası Menemen'in
Karşıyaka'da yoga buluşması
Boyoz, İspanya'da sergilenecek
ESTİ hep zirvede
Kadın hakları günlük mesele değil
7. TSYD Ege'de Yılın Spor Ödülleri
TSYD İzmir'den görkemli veda
Basmane tasarımıyla Venedik'e gidiyor
Alsancak Garı için canlandıran tasarımlar
TSYD-İSTEK işbirliği
TSYD İzmir Spor Tarihi Sempozyumu yapıldı
Gravürlerde yaşayan İzmir
Folkart'tan KSK açıklaması
En iyi yatırım İzmir'den ev almak
Türkiye'yi İzmir modası sardı
İzmir uzlaştırıyor
 
+ Çok okunan haberler

WEB TV Tüm videolar
O belde (Ahmet Haşim)
 
Elena Ledda - Pesa
 
 
FOTO GALERİ Tüm galeriler
 
 
 
? Anket
 
   
Kent Haberleri Spor Politika Ekonomi Yazarlar Sağlık Eğitim Asayiş Kültür Sanat Yaşam Dünya Magazin
facebook.com/haberegeli twitter.com/haberegeli Google+   Anasayfam Yap
Sık Kullanılanlara Ekle
Künye
Sitene Ekle
İletişim

© Copyrigth 2013 haberegeli.com tüm hakları saklıdır
  Sitemiz abonesidir