23 Temmuz 2018, Pazartesi Web TV Foto Galeri Sosyal Medya Mobil Uygulamalar Arşiv
 
 

Doping şikeden tehlikeliSon dönemde özellikle atletizm, halter ve güreşte rastlanan doping olayları Türkiye’de yasalarının yeterli olup olmadığı tartışmasını yeniden gündeme getirirken dopingin şikeden daha tehlikeli olduğu savunuldu.

Yaşar Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanı Prof.Dr. Mustafa Ruhan Erdem, "yapan kadar yaptırana da ceza verilmesini" savunurken aynı üniversitenin Spor Hukuku Uzmanı Prof. Dr.Şeref Ertaş ise sorunun Sporda Şiddet Yasası’nda yapılacak düzenlemeyle çözülebileceğini belirtti.

DOPİNGTE ORTALAMANIN ÜSTÜNDEYİZ

Dopingle Mücadele Komisyonu’nun bu yılın ilk 6 ayında alınan 648 numunenin 90’ının pozitif çıktığını açıklaması, dünyanın dikkatini de ülkemize çekti. Dünya Anti-Doping Ajansı (WADA) istatistiklerine göre tüm sporlarda dopingli çıkma ortalamasının yüzde 1.05’ken ülkemizde bu oranın yüzde 14’ü bulması, "Türkiye’nin doping yasasına ihtiyacı var mı?" sorusunu da beraberinde getirdi.

"CAYDIRICI OLMASI LAZIM" 

Yaşar Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Ruhan Erdem, ceza hukukunun her zaman son çözüm olduğunu vurgulayarak, "Federasyonların dopingle ilgili kararlarında mı sıkıntı var, denetim sorunu mu var, yaptırımların uygulanmasında problem mi var; bunları iyi incelemek gerekiyor. Spor hukukunun dopingle mücadelede yeterli ve caydırıcı olması lazım. Tüm yaptırımları getirdiniz, buna rağmen yetersiz kalınırsa ancak o zaman ceza hukuku devreye girmeli. Spor hukukunun kendi kuralları açısından kendi çözümlerinin daha bitmediği düşüncesindeyim" dedi.

Prof.Dr.Erdem, şöyle devam etti:

"YAPANA DEĞİL YAPTIRANA CEZA VERİLMELİ"

"Dopingi, ceza kanunlarına göre suç sayan ülkelere baktığımızda, "bizzat doping" ve "başkasına doping' diye ikiye ayrılıyor. Bizzat doping yapanı değil de bunu satma, sporcuya sunma noktasındaki insanları cezalandırmaya yönelik yaptırımları var. Ceza hukukçusu gözüyle bu belki çözüm olabilir. Dopingi yaptırana ceza vermek, esas olmalı. Türk Ceza Kanunu’na göre bir doping yasası çıkarsa, yapana değil yaptırana ceza verilmeli. Ceza kanununda sporcuya yaptırım gerekli değil. Etkili uygulanırsa spor hukuku, sporcular açısından yeterli."

Asıl sorunun, amatör ruhunun kaybedilip sporun bir sektör haline gelmesi olduğunu sözlerine ekleyen Prof.Dr.Erdem, açıklamasını şöyle tamamladı:

"ŞİKEYLE ÖRTÜŞÜYOR"

"Amatör ruh, kaybedilince, (Hangi yöntemle olursa olsun kazanayım) anlayışı hüküm sürmeye başladı. Bu açıdan da şikeyle örtüşüyor. İkisi de organize halde yapılıyor. Temel sıkıntımız, neyin doping olduğunu kimsenin bilmemesi. Doping sorunu sadece hukukla çözülemez. Kazanca değil, mücadeleye dönük ruhu canlandırmak lazım. Örneğin, futboldan bahis şirketlerini çekin, doping yüzde 50 azalır."

"SPORCUNUN HABERİ OLMADAN DA DOPİNG OLABİLİR"

Yaşar Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Spor Hukuku Uzmanı Prof.Dr.Şeref Ertaş ise doping kullanımına sadece sporcular açısından bakmamak gerektiğini vurgularken şunları söyledi:

"Bence doping, şikeden çok daha tehlikeli bir şey. Bu işi organize edenler, ilacı yurda sokanlar, sporcuya temin edenler, kullanmaya teşvik edenler açısından bir yasal boşluk var. Sporcunun haberi olmadan da doping olabilir. Sporcular için bunu düzenleyen disiplin müeyyideleri, disiplin yönetmelikleri var ama sporcu bilmeyerek de, kasten de almış olabilir. Bu nedenle ayrım şart. Bu yüzden Ceza Kanunu sporcular için biraz ağır olabilir."

"ÖNEMLİ OLAN DOPİNGE ULAŞIMI ENGELLEMEK" 

Türkiye’de sporda uluslararası dereceler almak için şampiyonlarına binlerce altın verdiği bir ödüllendirme sistemi olduğunu hatırlatan Prof.Dr.Ertaş, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Her şeyden önce bir dopingle mücadele yasası olmalı. Aracılar, dopinge teşvik ettiklerinde, doping maddesi temin ettiklerinde yasada bunun bir yaptırımı olacağını bilerek vazgeçer. Yabancı sporcular bile ülkemizden doping maddelerini rahatlıkla alabildiğini söylüyor. Önemli olan dopinge ulaşımı engellemek. Bu yüzden satan ya da temin edenlere yönelik yaptırım getirmek şart. Gerekli yaptırımlar getirilirse Türkiye de doping cenneti olmaktan çıkar."

"YASAYA EKLEMELER KONUYU ÇÖZÜMLER"

6222 Sayılı Sporda Şiddet ve Düzensizliğin Önlenmesine Dair Kanun’da yapılacak bir düzenlemeyle sorunun çözülebileceğini düşündüğünü vurgulayan Prof.Dr.Ertaş, son olarak şöyle dedi:

"Bu yasa sadece şike yasası ya da futbol yasası değil. Ayrı bir yasa yapılmasa bile, bu kanun zaten tek başına sporda birçok düzenlemeyi getiriyor. Bu yasaya yapılacak eklemelerle, doping konusu da çözülebilir. Düzensizlik olarak değerlendirilip bu kanunun içinde yer alabilir."

21 Ağustos 2013
Etiket; doping, şike, tehlikeli, yaşar, üniversitesi Yazdır   |   Paylaş

İlgili haberler


Reklamlarda gizli şiddet var
TSYD İzmir Spor Tarihi Sempozyumu yapıldı
İzmir uzlaştırıyor
Gıda zehirlenmelerine karşı basit tedbirler
İzmir Fuarı'nda üç boyutlu yüz tarama
Yaşar Üniversitesinden TÜBİTAK başarısı
Fuarda Rusya fırsatı
Yaşarlı akademisyen Ege'yi temsil ediyor
 
Bu yazı için yapılan yorumlar ( 0 ) + Yorum Yaz

Yorum bulunamadı !..

 
facebook.com/HaberEgeli
 
Diğer Haberler
Alsancak Garı için canlandıran tasarımlar
TSYD-İSTEK işbirliği
TSYD İzmir Spor Tarihi Sempozyumu yapıldı
Gravürlerde yaşayan İzmir
Folkart'tan KSK açıklaması
En iyi yatırım İzmir'den ev almak
Türkiye'yi İzmir modası sardı
İzmir uzlaştırıyor
Mega Müze İzmir'i dünya markası yapar
Aynı iş için üç ihale mi olur
İZBAN 7 yaşında
Tramvayda bir viraj daha aşılıyor
İzmir Fuarı'nda üç boyutlu yüz tarama
Yeni büfeler beğenildi
Kent Hastanesi'nden kan bağışı
Doğa ve avcılık tutkunları Menemen Gölpark'ta buluşacak
Kaya: Kocaoğlu aymazlık içinde
Kocaoğlu'ndan ilçe belediyesine tepki
Yaşarlı akademisyen Ege'yi temsil ediyor
Başkan 'Bisiklet kenti' diyor ama...
 
+ Çok okunan haberler

WEB TV Tüm videolar
Göztepe-Trabzonspor özet
 
Yaza damga vuran düet
 
 
FOTO GALERİ Tüm galeriler
 
 
 
? Anket
 
   
Kent Haberleri Spor Politika Ekonomi Yazarlar Sağlık Eğitim Asayiş Kültür Sanat Yaşam Dünya Magazin
facebook.com/haberegeli twitter.com/haberegeli Google+   Anasayfam Yap
Sık Kullanılanlara Ekle
Künye
Sitene Ekle
İletişim

© Copyrigth 2013 haberegeli.com tüm hakları saklıdır
  Sitemiz abonesidir