18 Ekim 2021, Pazartesi Web TV Foto Galeri Sosyal Medya Mobil Uygulamalar Arşiv
 
 

En fazla ödeme konut ve kirayaTürkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) 2012 Hanehalkı Tüketim Harcaması verilerini açıkladı. Buna göre, hanehalkları bütçelerinden en fazla payı konut ve kira harcamasına ayırdı.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından yapılan Hanehalkı Bütçe Araştırması’nın 2012 yılında elde edilen sonuçlarına göre; Türkiye genelinde hanehalklarının tüketim amaçlı yaptığı harcamalar içinde en yüksek payı yüzde 25,8 oranıyla konut ve kira harcamaları alırken, harcamaların yüzde 19,6’sı gıda ve alkolsüz içeceklerden oluştu. Türkiye genelinde yapılan harcamalar içinde sağlık harcamalarına yüzde 1,8, eğitim hizmetleri harcamalarına ise yüzde 2,3 oranında pay ayrıldı.

HANEHALKLARI AYLIK ORTALAMA 2 BİN 366 TL HARCADI

Hanehalkı başına aylık ortalama tüketim harcaması değeri 2011 yılında 2 bin 120 TL iken, 2012 yılında 2 bin 366 TL olarak tahmin edildi. 2012 yılında kentsel yerlerde 2 bin 642 TL olan hanehalkı başına aylık ortalama harcama değeri, kırsal yerlerde 1 bin 741 TL olarak hesaplandı.

GIDA VE ALKOLSÜZ İÇECEKLERİN PAYI AZALDI

Araştırmanın 2011 ve 2012 yılı sonuçları karşılaştırıldığında, 2011 yılında yüzde 20,7 olan gıda harcaması payının 2012’de yüzde 19,6 olarak gerçekleştiği, alkollü içecek, sigara ve tütün harcaması payının yüzde 4,1’den yüzde 4,2’ye, giyim ve ayakkabı harcamalarının yüzde 5,2’den yüzde 5,4’e, ev eşyası harcaması payının yüzde 6,4’den yüzde 6,7’ye, kültür ve eğlence harcamaları payının yüzde 2,7’den yüzde 3,2’ye, eğitim hizmetleri harcamalarının yüzde 2’den yüzde 2,3’e, otel, lokanta ve pastane harcamalarının yüzde 5,7’den yüzde 5,8’e yükseldiği; sağlık harcaması payının yüzde 1,9’dan yüzde 1,8’e, haberleşme harcaması payının yüzde 4’den yüzde 3,9’a ve çeşitli mal ve hizmet harcamaları payının ise yüzde 4,3’den yüzde 4,2’ye düştüğü; konut ve kira harcamaları payı (yüzde 25,8) ile ulaştırma harcamaları payının (yüzde 17,2) ise değişmediği gözlendi.

DÜŞÜK GELİRLİ HANEHALKLARI GIDAYA İKİ KAT DAHA FAZLA PAY AYIRDI

Gelire göre sıralı yüzde 20’lik gruplar itibariyle tüketim harcamalarının dağılımına bakıldığında; birinci yüzde 20’lik grupta (en düşük gelir grubu) yer alan hanehalklarının gıda harcamasına ayırdıkları pay yüzde 29 iken, beşinci yüzde 20’lik gruptaki (en yüksek gelir grubu) hanehalklarının gıda harcamalarına ayırdığı payın yüzde 14,4 olduğu görüldü. Eğitim hizmetleri harcamalarının oranı ise birinci yüzde 20’lik grup için yüzde 0,6 seviyesindeyken beşinci yüzde 20’lik grup için yüzde 4,1 oldu.

Toplam gıda ve alkolsüz içecekler harcamasının yüzde 12,9’u gelire göre sıralı birinci yüzde 20’lik grupta yer alan hanehalkları, yüzde 27,7’si ise beşinci yüzde 20’lik grupta yer alan hanehalkları tarafından yapıldı. Konuta yapılan harcamaların yüzde 11,3’ü birinci yüzde 20’lik grupta yer alan hanehalklarına ait iken yüzde 31,8’i beşinci yüzde 20’lik gruptaki hanelerde oluştu. Toplam eğitim hizmetleri harcamalarında ise birinci yüzde 20’lik grubun payı yüzde 2,3 iken beşinci yüzde 20’lik grubun payı yüzde 66,8 oldu. Ulaştırma için yapılan harcamaların sadece yüzde 4,6’sı birinci yüzde 20’lik grupta yer alan hanehalklarına ait iken yüzde 48’i beşinci yüzde 20’lik grup tarafından yapıldı.

EMEKLİLER DAHA FAZLA GIDA HARCAMASI YAPTI

Temel gelir kaynağı maaş, ücret, yevmiye geliri olan hanehalkları gıda harcamalarına yüzde17,9 oranında pay ayırırken, temel gelir kaynağı emeklilik geliri olan hanehalklarının harcamalarının yüzde 24,4’ü gıda harcamalarından oluştu. Konutla ilgili harcamalara ayrılan payın en yüksek olduğu hanehalkları yüzde 35 oranı ile temel gelir kaynağı diğer karşılıksız transfer geliri olan haneler iken yüzde 23,3 oranı ile en düşük payı ayıran hanelerin ise temel gelir kaynağı müteşebbis geliri olan hanehalkları olduğu görüldü. Temel gelir kaynağı emeklilik geliri olan haneler eğitime yüzde 1 oranında pay ayırırken temel gelir kaynağı gayrimenkul ve menkul kıymet geliri olan hanelerin eğitim harcamaları oranı yüzde 6,4 oldu.

04 Eylül 2013
Etiket; emlak, konut, tüik, ödeme, tüketim Yazdır   |   Paylaş

İlgili haberler


En iyi yatırım İzmir'den ev almak
Türkiye'yi İzmir modası sardı
Gayrimenkulcüler eylülü bekliyor
Gayrimenkule deprem ayarı
Trafik kazaları azaldı
İzmir'de konut satışları arttı
Ev Alırken Dikkat Edin Çünkü !
Borcunu Erken Ödeyenlere Müjde
 
Bu yazı için yapılan yorumlar ( 0 ) + Yorum Yaz

Yorum bulunamadı !..

 
facebook.com/HaberEgeli
 
Diğer Haberler
İzmir'de konut satışları arttı
En fazla ödeme konut ve kiraya
Depreme karşı çelik önlem
Bu sene ne kadar konut satıldı?
Ev almak isteyenler için son fırsat
Konut satışında İzmir 3. sırada
 
+ Çok okunan haberler

WEB TV Tüm videolar
O belde (Ahmet Haşim)
 
Elena Ledda - Pesa
 
 
FOTO GALERİ Tüm galeriler
 
 
 
? Anket
 
   
Kent Haberleri Spor Politika Ekonomi Yazarlar Sağlık Eğitim Asayiş Kültür Sanat Yaşam Dünya Magazin
facebook.com/haberegeli twitter.com/haberegeli Google+   Anasayfam Yap
Sık Kullanılanlara Ekle
Künye
Sitene Ekle
İletişim

© Copyrigth 2013 haberegeli.com tüm hakları saklıdır
  Sitemiz abonesidir