28 Eylül 2020, Pazartesi Web TV Foto Galeri Sosyal Medya Mobil Uygulamalar Arşiv
 
 

Güvenli internet hamlesiİzmir Ekonomi Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi Müdürü Doç. Dr. Nesrin Oruç, okul çağındaki çocukların interneti daha güvenli kullanabilmesi için proje geliştirdi.

Fulbright Mezunlar Katılımı İnovasyon Fonu, 156 ülkeden yapılan bin 300’ün üzerinde başvuru arasında, Türkiye’den sadece bu çalışmayı destekledi.

Proje kapsamında şuana kadar 80 öğretmen ve 331 ilkokul 5. sınıf öğrencisi çocuğa eğitim verildi. Tüm dünyayla birlikte ülkemizde de çocukların internete erişim imkânları arttı. İnternetin güvenli kullanılabilmesi konusunda eksiklerin giderilmesi için İzmir Ekonomi Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi (EKOSEM) Müdürü Doç. Dr. Nesrin Oruç, çocukların, öğretmenlerin ve velilerin bilgilendirilmesini hedefleyen bir proje oluşturdu.

Fulbright Mezunlar Katılımı İnovasyon Fonu, 156 ülkeden yapılan bin 300’ün üzerinde başvuru arasında, Türkiye’den sadece Doç. Dr. Oruç’un yürütücülüğünü üstlendiği projeyi destekledi. Proje kapsamında alınan 15 bin dolarlık bütçe, bir yıl boyunca eğitimlerde kullanılacak.

Şimdiye dek 80 öğretmen ve 331 ilkokul 5. sınıf öğrencisinin faydalandığı ve İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü, Marmara Üniversitesi ile Urla Psikoterapi Merkezi’nin destek verdiği çalışma hakkında bilgi veren Doç. Dr. Oruç, “Çocuklara benlik ve güvenlik kavramları hakkında bilgilendirmelerde bulunuldu. Bunun sanal ortama pek çok yansıması olabiliyor. Bir oyun, kişisel bilgiler istediğinde çocukların bunu sorgulaması gerekir. Ya da siber zorbalığa maruz kalan bir çocuk bunu kimseyle paylaşmamayı seçebilir. Bunun yerine çocukların aileleri ya da öğretmeniyle iletişim kurması çok önemlidir.” dedi.

Temel teknolojik eğitimlerin de yer aldığı projede, çocuklara neyin, ne kadar paylaşabileceğini, kişisel güvenlik ayarlarının nasıl yapabileceğini, şifrelerin nasıl seçilmesi gerektiğini de anlattıklarını ifade eden Doç. Dr. Oruç, “Ailenin çocuklarıyla olan ilişkisi çok önemli. Çocukların her şeyi aileleriyle paylaşabildiği bir ortamın oluşturulması gerekiyor. Çocukların internetten olumsuz etkilenmeleri durumunda velilerin profesyonel destek alması gerekiyor. Bu konuda Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’ndan destek istenebilir.” diye konuştu.

21 Şubat 2019
Etiket; nesrin oruç Yazdır   |   Paylaş
 
Bu yazı için yapılan yorumlar ( 0 ) + Yorum Yaz

Yorum bulunamadı !..

 
facebook.com/HaberEgeli
 
Diğer Haberler
İzmir basın tarihinden hazin bir sayfa
Ağız kokusunu önlemenin kolayı var
Fotojenik olmanın sırları var
Reklamlarda gizli şiddet var
Antibiyotik yerine turşu
İSTATİSTİKTEN İBARET BİR VAHŞET
Bezdiri ile etkin mücadele
İzmir'den Almanya'ya başarı yolculuğu
Emekliye temmuz zammı
Kadın hakları günlük mesele değil
Zeytin güzel kokmalı
Güvenli internet hamlesi
Yeni nesil ekran teknolojileri
Ses kayıt dökümleri kitap oldu
Binaya yapılan eklemeler tehlike saçıyor
Bilgisayar oyunlarının tadı kaçıyor
Akran zorbalığını hafife almayın
Elfida hayaline kavuştu!
ABD'li kızın Türkiye sevgisi
Mektuptan belgesel çıktı
 
+ Çok okunan haberler

WEB TV Tüm videolar
O belde (Ahmet Haşim)
 
Elena Ledda - Pesa
 
 
FOTO GALERİ Tüm galeriler
 
 
 
? Anket
 
   
Kent Haberleri Spor Politika Ekonomi Yazarlar Sağlık Eğitim Asayiş Kültür Sanat Yaşam Dünya Magazin
facebook.com/haberegeli twitter.com/haberegeli Google+   Anasayfam Yap
Sık Kullanılanlara Ekle
Künye
Sitene Ekle
İletişim

© Copyrigth 2013 haberegeli.com tüm hakları saklıdır
  Sitemiz abonesidir