12 Kasım 2019, Salı Web TV Foto Galeri Sosyal Medya Mobil Uygulamalar Arşiv
 
 

Kadın camdan duvara tosluyorKadının istihdamı, eğitimi, sosyal yaşamda yer alması için özel bir çaba gösterilmesi gerektiğini belirten uzmanlar, kadının istihdam edilmediği bir alanda büyümeden söz edilemeyeceğini vurguluyor. İzmir Ekonomi Üniversitesi Sosyoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Nuran Erol Işık, kadın cinayetlerinin geometrik olarak arttığını, her ay ortalama 20 – 25 kadının öldürüldüğünü söyledi.

Konuşulmayan ve görünmeyen de bir şiddetin yaşandığını kaydeden Prof. Dr. Işık, kadına yönelik şiddetin konuşulduğunu ancak kadın meseleleriyle ilgili söylemsel birliğin inşa edilmediğini kaydetti.

Türkiye’de birçok kamusal meseleye “aşk ve nefret” ilişkisiyle bakıldığını, meselelere eşit mesafenin konulması gerektiği aktaran Prof. Dr. Işık, “Herkes kamusal alan içerisinde var olma hakkına sahiptir. Farklı gruplardan gelenleri susturalım anlayışının kimseye yararı yok. Sağlıklı tartışamıyoruz. Bazı taraflar birbirini sessizleştirmeye çalışıyor. Böyle ortamda üretim olmaz” dedi.

‘Kadın istihdamı düşüyor’

Dünya genelinde yaratılan gelirin sadece yüzde 10’una kadınların sahip olduğunu, bu gelirin çoğunluğunun da babadan miras kaldığını ifade eden Prof. Dr. Işık, kadının çalıştıkça güçlendiğine dikkat çekti.

Prof. Dr. Işık, “Kadının istihdamı çok önemli çünkü kadın çalıştıkça güçleniyor. Güçlendikçe kendisini, ailesini dönüştürme gücü artıyor. Fakat iş gücüne katılma oranı son dönemde Türkiye’de oldukça düşüyor. 2010 yılında kadının iş gücüne katılım oranı yüzde 28’de kaldı. 2014 yılında ise bu oran yüzde 24’e düştü. Bir dönem yüzde 50’lilere dek çıkmış. Özellikle kayıt dışı ekonomide kadının emeğini suiistimal çok yüksek” diye konuştu.

‘İşte çok erkek, az kadın’

İstihdamda cinsiyet farklılığı açısından Türkiye’de işlerin iyi gitmediğini, bu durumun kadınların kültürel, toplumsal, siyasi olarak teşvik edilmediğini gösterdiğini bildiren Prof. Dr. Işık, mesleki dağılımda profesörlerin yüzde 72’sinin erkek yüzde 28’inin kadın,hâkimlerin yüzde 64’ünün erkek, yüzde 36’sının kadın olduğuna işaret etti.

Sadece bir kadın bakanın bulunduğunu anımsatan Prof. Dr. Işık, kadınların hassas pozisyonlara getirilmediğine değinerek, “Yukarı çıktıkça kadınlar camdan tavana tosluyor” dedi. Sosyal politikaların oluşturulmasında kadın dünyasının sorunlarıyla ilgilenen uzmanlardan yeterince geribildirim alınmadığını ifade eden Prof. Dr. Işık, yapılan araştırmaların pratikte yaşanan sorunlara çok az temas edebildiğini söyledi.

05 Mart 2016
Etiket; nuran erol ışık, kadına şiddet Yazdır   |   Paylaş

İlgili haberler


Kadına şiddeti kahvede anlattılar
Birlikte yaşadığı kadını hastanelik etti
 
Bu yazı için yapılan yorumlar ( 0 ) + Yorum Yaz

Yorum bulunamadı !..

 
facebook.com/HaberEgeli
 
Diğer Haberler
İzmir'den Almanya'ya başarı yolculuğu
Emekliye temmuz zammı
Kadın hakları günlük mesele değil
Zeytin güzel kokmalı
Güvenli internet hamlesi
Yeni nesil ekran teknolojileri
Ses kayıt dökümleri kitap oldu
Binaya yapılan eklemeler tehlike saçıyor
Fotojenik olmanın sırları var
Bilgisayar oyunlarının tadı kaçıyor
Akran zorbalığını hafife almayın
İzmir basın tarihinden hazin bir sayfa
Ağız kokusunu önlemenin kolayı var
Elfida hayaline kavuştu!
ABD'li kızın Türkiye sevgisi
Mektuptan belgesel çıktı
Şiddet tüm canlılar için hak ihlalidir
Reklamlarda gizli şiddet var
Aşkın bilimsel tarifi
Onlar için 1 gün 1 öğün
 
+ Çok okunan haberler

WEB TV Tüm videolar
Cem Yılmaz Fundamentals
 
Hatasız Kul Olmaz-Tarkan
 
 
FOTO GALERİ Tüm galeriler
 
 
 
? Anket
 
   
Kent Haberleri Spor Politika Ekonomi Yazarlar Sağlık Eğitim Asayiş Kültür Sanat Yaşam Dünya Magazin
facebook.com/haberegeli twitter.com/haberegeli Google+   Anasayfam Yap
Sık Kullanılanlara Ekle
Künye
Sitene Ekle
İletişim

© Copyrigth 2013 haberegeli.com tüm hakları saklıdır
  Sitemiz abonesidir