22 Temmuz 2018, Pazar Web TV Foto Galeri Sosyal Medya Mobil Uygulamalar Arşiv
 
 

Kocaoğlu hükümete seslendi İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı CHP'li Aziz Kocaoğlu, Hükümet’ın tarım politikalarını eleştirdi, tarıma sağlanan teşviklerin arttırılmasını istedi. 

İzmir Ticaret Borsası’nda her yıl geleneksel olarak düzenlenen 'Kuru İncir ve Çekirdeksiz Kuru Üzümde Geleneksel İlk Ürün Töreni' bugün yapıldı. İzmir Ticaret Borsası Üzüm Salonu’nda gerçekleştirilen törene ev sahibi Işınsu Kestelli’nin yanı sıra, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, CHP İzmir Milletvekili Mustafa Moroğlu, İzmir Vali Yardımcısı Mustafa Harputlu, Gıda Tarım İl Müdürü Ahmet Güldal, İzmir Ticaret Borsası yöneticileri ve çok sayıda sektör temsilcisi katıldı.

Törende konuşan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, üzüm üretimi konusunda İzmir’İn dünyada zaman zaman birinci olduğunu söyledi. İhracatta öncü olduklarını hatırlatan Kocaoğlu, "İncir üretiminde ülkemiz kendisi ile yarışmaktadır. Bizim bu yarışı sürdürmemiz gerekiyor. Tarım bütün ülkeler için önemli. Katma değeri topraktan geldiği için ve bize ait bir ürün olduğundan, ihracatında da ülkenin kaynakları, girdisi hemen hemen sınırlı olan bir kalemden bahsediyoruz. İhraç ettiğimiz ürünün yüzde yüzü bize katkıda bulunuyor. İzmir bugün eğer İzmir olduysa incir, üzüm, pamuk, tütün, zeytin ve zeytin yağı ihracatı ile bugünkü konumuna geldi. Bu beş ürün Ege Bölgesi’ni ve İzmir’i dünya ile buluşturdu" dedi.

HÜKÜMET TARIMI GÖZARDI EDİYOR

Tarımsal üretim konusunda Hükümet’i eleştiren Kocaoğlu, bu eleştirileri siyaset olarak yönelmediğine dikkat çekti. Kocaoğlu, "Uzunca bir süredir, tüm hükümetler tarımı göz ardı etti. Sanayileşme eşittir kalkınma anlayışı bence yanlıştır. Tarımı ihmal etmek olmaz. Tarıma verilecek destekler gelişme için çok önemli yer teşkil ediyor. Özelikle de günümüzde organik ürünlerin üretimini yaparak dünya pazarlarına hakim olabilecek dev bir potansiyelimiz var. Eğer bunu kullanamıyorsak, bunun ızdırabını da birlikte çekeriz. Tarımın şaha kalkması için ve ülkenin tarım ihracatının katlanarak artması için verilecek destek, diğer teşviklerin yanında cim karnında nokta değildi. Ben yerel yönetim olarak, üzerime düşeni yapıyorum. Merkezi hükümetin de aynı şekilde üzerine düşeni yapmasının ülkenin geleceği açısından çok önemli" dedi. 

SEKTÖRE TEŞVİK ÇAĞRISI

İTB Yönetim Kurulu Başkanı Işınsu Kestelli, Ege Bölgesi’nde on binlerce ailenin geçimini üzüm ve incir üretiminden sağladığını belirtti. Sektörün ihracat yolu ile 800 milyon dolar gelir elde ettiğini dile getiren Kestelli, şöyle devam etti:

"Tarım sektöründe üretimin devamlılığı, doğal tarım kaynaklarının ve çevrenin korunmasına, kaynakların etkin ve verimli kullanılmasına ve üretici varlığının devamına bağlıdır. 21. Yüzyıl'da, tarımın en büyük başarısı sürdürülebilirliği sağlayarak, üretim artışını gerçekleştirmek olacaktır. Bu nedenle her ülke tarım sektörünü çeşitli teşvik mekanizmaları ile desteklemektedir. Özellikle üreticilerin etkin yönlendirilmeleri ve teşvik edilmeleri en kritik noktalardan biridir. 122 yıldır bu topraklardan değer yaratan, tarımın ve tarımsal ticaretin gelişimine hizmeti bir görev bilen İzmir Ticaret Borsası, üretimin gücünün daima farkında olmuş ve daima üreticimize sahip çıkmıştır. Bugün, üzüm ve incir üretiminde ve ticaretinde dünyanın önde gelen ülkesi olmayı ve bu konumumuzu sürdürmeyi başardıysak bunun sebebi sadece iklimsel avantajlar değil elbette. borsamız, uzun yıllardır bölgemizde üzüm ve incir ticaretine yön vermiş, Anadolu topraklarının bu özgün ürünlerinde üretimin sürdürülebilirliği için elinden gelen katkıyı sağlamıştır."

İzmir Vali Yardımcısı Mustafa Harputlu ise tarım sektörünün sanayinin gerisinde kaldığını hatırlatarak, "Teknolojinin getirileri yüksek olsa da, tarım sektörünün de halen önemli bir yeri var. Tarım, 2055 yılına kadar olan süreçte istikrarlı halde büyüyecek. Yüzde 55 civarında büyüyeceği öngörülüyor. Gelişmiş ülkeler dünya tarımında söz sahibi olmak için tarımda ciddi yatırımlar yapıyor. Amerika Birleşik Devletleri ve Çin de bu alanda yatırımlar yapmaya başladı. Hatta Amerika, Afrika’da ki arazileri kiralayıp tarım yapmaya başlayacak. Tarım dünya güvenliğinin de en önemli stratejilerinden birisi oldu. Tarım konusunda ki gelişmeler ticarete de öncü olacak. Geleneksel üretim metotları ile bugünlere geldik. Ama bundan sonra yeni kriterlere uygun üretim ve depolama tedbirleri alınması gerekiyor. Ben bu alandaki katkılarından dolayı borsamıza teşekkürlerimi iletiyorum" diye konuştu. 

Konuşmalarından ardından sezonun ilk kuru incir ve kuru üzümü açık arttırmayla satıldı. İlk ürün olarak 100 kg üzüm 100 TL’ye sembolik olarak alıcı buldu.

14 Ağustos 2013
Etiket; aziz, kocaoğlu, hükümete, seslendi, tarım Yazdır   |   Paylaş

İlgili haberler


Nazilli Tarım Fuarı ziyaretçi rekoru kırıyor
Fuar güzelleri görücüye çıktı
Bu fuarda yok yok
Kocaoğlu'ndan ilçe belediyesine tepki
Grev haktır ama...
Çeşme'ye 250 milyon lira
Kocaoğlu'ndan Mavişehir soruları
Şampiyon kupayla geldi
 
Bu yazı için yapılan yorumlar ( 0 ) + Yorum Yaz

Yorum bulunamadı !..

 
facebook.com/HaberEgeli
 
Diğer Haberler
Alsancak Garı için canlandıran tasarımlar
TSYD-İSTEK işbirliği
TSYD İzmir Spor Tarihi Sempozyumu yapıldı
Gravürlerde yaşayan İzmir
Folkart'tan KSK açıklaması
En iyi yatırım İzmir'den ev almak
Türkiye'yi İzmir modası sardı
İzmir uzlaştırıyor
Mega Müze İzmir'i dünya markası yapar
Aynı iş için üç ihale mi olur
İZBAN 7 yaşında
Tramvayda bir viraj daha aşılıyor
İzmir Fuarı'nda üç boyutlu yüz tarama
Yeni büfeler beğenildi
Kent Hastanesi'nden kan bağışı
Doğa ve avcılık tutkunları Menemen Gölpark'ta buluşacak
Kaya: Kocaoğlu aymazlık içinde
Kocaoğlu'ndan ilçe belediyesine tepki
Yaşarlı akademisyen Ege'yi temsil ediyor
Başkan 'Bisiklet kenti' diyor ama...
 
+ Çok okunan haberler

WEB TV Tüm videolar
Göztepe-Trabzonspor özet
 
Yaza damga vuran düet
 
 
FOTO GALERİ Tüm galeriler
 
 
 
? Anket
 
   
Kent Haberleri Spor Politika Ekonomi Yazarlar Sağlık Eğitim Asayiş Kültür Sanat Yaşam Dünya Magazin
facebook.com/haberegeli twitter.com/haberegeli Google+   Anasayfam Yap
Sık Kullanılanlara Ekle
Künye
Sitene Ekle
İletişim

© Copyrigth 2013 haberegeli.com tüm hakları saklıdır
  Sitemiz abonesidir