16 Temmuz 2018, Pazartesi Web TV Foto Galeri Sosyal Medya Mobil Uygulamalar Arşiv
 
 

Su ürünlerinde yetiştiricilik önem kazanıyorTürkiye İstatistik Kurumu 2012 yılı su ürünleri istatistiklerini yayınladı. Buna göre su ürünleri avcılığından sağlanan üretim yüzde 16 oranında gerilerken yetiştiricilik üretimi ise yüzde 12.5 oranında artış gösterdi.

Bu durumun küresel olarak ele alınmasının gerektiğinin altını çizen İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ahmet Adem Tekinay TUİK verileri ışığında dikkat edilmesi gereken hususlar hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Su Ürünleri Sektörü Stratejik Sektör İlan Edilmeli”

Dünyada olduğu gibi Türkiye’de de gıda sektörleri içerisinde en hızlı büyüyen sektörün su ürünleri sektörü olduğunu belirten Dekan Prof. Dr. Ahmet Adem Tekinay, ekonomiye çok ciddi katkı sağlayacak bu sektörün stratejik sektör ilan edilmesi gerektiğini açıkladı.

Ekonomik krizlerle boğuşan Yunanistan’ın su ürünleri yetiştiriciliğini stratejik sektör ilan ettiğini hatırlatan Dekan Prof. Dr. Tekinay, “Türkiye’de de bu sektörün desteklenmesi ve daha da büyümesinin sağlanması gerekmektedir. Bu aşamada da çevresel etki anlamında, pazar anlamında, insan kaynakları anlamında ve yeni ürün geliştirme anlamında ciddi çalışılmalar yapılmalı. Bunun yanında sektörün, sivil toplum kuruluşlarının, devletin ve üniversitelerin yapması gerekenler var. Önemli olan bu harmoniyi sağlayabilmek. Bu sağlandığında sektörün önü parlaktır. Biz gerek eğitim ve araştırma faaliyetlerimizi, gerek se sektörle olan işbirliği faaliyetlerimizi bu merkezde toparlıyoruz” şeklinde konuştu.

Avcılık Düşüyor, Yetiştiricilik Gelişiyor

“Türkiye su ürünleri üretimini avcılık ve yetiştiricilik perspektifinden değerlendirdiğimiz zaman bir on yıl öncesinde yetiştiriciliğin avcılığa olan oranı yüzde 10 mertebesindeyken bugün bu rakam neredeyse yarı yarıya yükselmiş durumda. Dünyadaki duruma göre baktığımız zaman ise balıkçılıktan sağlanan üretim değerinin yaklaşık 90 milyon ton civarında olduğu, bunun yaklaşık 64 milyon tonluk kısmının yetiştiricilikten sağlandığı gözlenmekte. 2000 yılı verilerine göre 95 milyon tonluk üretimin 35 milyon tonu yetiştiricilikten elde edilmiş” diyen Prof. Dr. Tekinay, bu durumun ülkemizdeki yansımasına dikkat çekerek “Yaklaşık 600 bin tonluk üretimimizde yetiştiriciliğin değerleri 10 bin tonlardan bugün artık 200 bin tonlara yükselmiş durumda. Bu yetiştiricilik sektörü açısından sevindirici bir durum. Ben inanıyorum ki yetiştiricilik rakamları belki on yıla varmadan avcılık üretimi değerlerini aşacaktır” açıklamasında bulundu.

Büyümenin Gerekliliği Yerine Getirilmeli

2012 yılında üretim planlaması yapılmaksızın ciddi artış sağlayan alabalık yetiştiriciliğinde yaşanan fiyat krizinin etkisinin hala sürdüğünü hatırlatan Prof. Dr. Tekinay, benzer problemlerin yaşanmaması için iç tüketimin arttırılması, ihracat olanaklarının arttırılması, yeni ürünlerin geliştirilmesine yönelik projelerin geliştirilmesi gerektiğini ifade etti.

Yetiştiricilik potansiyelinin çok fazla olduğu ülkemizde bu sektörün devlet tarafından ciddi şekilde desteklenmesi gerektiğini belirten İKÇÜ Su Ürünleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ahmet Adem Tekinay yapılması gerekenleri şöyle sıraladı: “Çevre ile etkileşimi en aza indirgeyecek projeler geliştirilmeli. İç tüketimi arttırmaya yönelik projeler geliştirilmeli. İhracat olanaklarının arttırılması için yurt dışı fuar faaliyetlerine ağırlık verilmeli. Şirket bazında bu fuarlara katılım gösterilmeli. Sektöre kaliteli su ürünleri mühendisleri, kaliteli su ürünleri teknikerleri yetiştirilmeli. Sektörün ihtiyaçlarını karşılayacak eğitim müfredatlarıyla su ürünleri fakültelerinin öğrencilerini uygulama ağırlıklı eğitmesi gerekli. İç tüketimin arttırılmasına yönelik eğitim kurumlarından destek alınmalı.”

01 Ağustos 2013
Etiket; su, ürünleri, katip, çelebi, üniversitesi Yazdır   |   Paylaş

İlgili haberler


Reklamlarda gizli şiddet var
TSYD İzmir Spor Tarihi Sempozyumu yapıldı
Gravürlerde yaşayan İzmir
Folkart'tan KSK açıklaması
En iyi yatırım İzmir'den ev almak
İzmir uzlaştırıyor
Gıda zehirlenmelerine karşı basit tedbirler
Ayla Aksu şampiyonluğu kaçırdı
 
Bu yazı için yapılan yorumlar ( 0 ) + Yorum Yaz

Yorum bulunamadı !..

 
facebook.com/HaberEgeli
 
Diğer Haberler
Alsancak Garı için canlandıran tasarımlar
TSYD-İSTEK işbirliği
TSYD İzmir Spor Tarihi Sempozyumu yapıldı
Gravürlerde yaşayan İzmir
Folkart'tan KSK açıklaması
En iyi yatırım İzmir'den ev almak
Türkiye'yi İzmir modası sardı
İzmir uzlaştırıyor
Mega Müze İzmir'i dünya markası yapar
Aynı iş için üç ihale mi olur
İZBAN 7 yaşında
Tramvayda bir viraj daha aşılıyor
İzmir Fuarı'nda üç boyutlu yüz tarama
Yeni büfeler beğenildi
Kent Hastanesi'nden kan bağışı
Doğa ve avcılık tutkunları Menemen Gölpark'ta buluşacak
Kaya: Kocaoğlu aymazlık içinde
Kocaoğlu'ndan ilçe belediyesine tepki
Yaşarlı akademisyen Ege'yi temsil ediyor
Başkan 'Bisiklet kenti' diyor ama...
 
+ Çok okunan haberler

WEB TV Tüm videolar
Göztepe-Trabzonspor özet
 
Yaza damga vuran düet
 
 
FOTO GALERİ Tüm galeriler
 
 
 
? Anket
 
   
Kent Haberleri Spor Politika Ekonomi Yazarlar Sağlık Eğitim Asayiş Kültür Sanat Yaşam Dünya Magazin
facebook.com/haberegeli twitter.com/haberegeli Google+   Anasayfam Yap
Sık Kullanılanlara Ekle
Künye
Sitene Ekle
İletişim

© Copyrigth 2013 haberegeli.com tüm hakları saklıdır
  Sitemiz abonesidir