9 Ağustos 2020, Pazar Web TV Foto Galeri Sosyal Medya Mobil Uygulamalar Arşiv
 
 

Türk Kızılayı'ndan kan stoklarında düşüş uyarısı   Türk Kızılayı Ege Bölge Kan Merkezi Bölge Sorumlusu Gökay Gök, kan stoklarında Ramazanın başlamasıyla birlikte yüzde 60’lık düşüş olduğunu, bu nedenle kritik seviyeye geldiklerini söyledi. Gök, “Kan bağışı stoğu bu hızla azalmaya devam ederse Ramazan ayının son haftası ve Ağustos ayı başında hiçbir hasta için kan bulanamayacak.

   Vatandaşlar kendi uğraşları ile kan bulmak zorunda kalacak” dedi. Türk Kızılayı Ege Bölge Kan Merkezi Bölge Sorumlusu Gökay Gök, her Ramazan ayındaki kan stoğu düşüşünün bu sene de yaşandığını belirtti. Ege Bölgesi’nde 155 hastanenin kan ihtiyacına cevap verdiklerini belirten Gök, hiçbir gelir elde etmeden vatandaşların güvenli kana ulaşması için çalıştıklarını söyledi. Kan stoğunun istenilen seviyede olduğu sürece koordinasoyan ile ilgili sıkıntılarının olmadığını belirten Gök, sıkıntının kan bittiğinde yaşandığını belirtti.

   Ramazan ayı ve sıcaklarla birlikte kan bağışında bulunmanın vatandaşlar tarafından ertelendiğini söyleyen Gök, “Vatandaşlar kan bağışını erteliyor ama hastaneler kan bağışı taleplerini ertelemiyor. Stoklar bittiğinde hastaya ve yakınlarını 'kan yok’ cevabını nasıl vereceğiz. Yardımlaşmanın en yüksek olduğu bu ayda hasta yakınları kapı kapı dolaşıp kan mı arasın?” dedi.

KIZILAY TÜM MEYDANLARDA

   Ramazan ayı ile birlikte kan bağışı oranında yüzde 60’lık bir düşüş yaşandığını belirten Gök, “Bu aylarda hiçbir fabrika, kamu kurum ve kuruluşu gönüllü kan bağışı yapmak için Kızılay ekibini kabul etmiyor. Ege Bölgesi’nde günlük olarak bin 300 ünite kan talebi var. Ramazanın ilk günleri 600 ünite kan bağışı toplayabildik. Şu an gece gündüz çalışıyoruz.

   İftar öncesi ve sonrası ekiplerimiz çalışıyor. Vatandaşlarımız iftar öncesi olduğu gibi iftar sonrasındada kan verebilir. Tüm Ege Bölgesi’nde il ve ilçelerde TIR, otobüs, mobil araçlar ve çadırlarla kan topluyoruz. Hatta yaz nüfusunun katlandığı bölgemizde sahil şeridinde akşam çalışmalarıyla serinlikte kan bağışı toplamaya çalışıyoruz. Vatandaşlarımızın Kızılay’ı göremediği bir meydan bulunmamaktadır” diye konuştu.

“KAN YOK DEMEK İSTEMİYORUZ”

   Ege Bölgesi’nde her hafta 60 bin vatandaşa kan bağışı yapabilecekleri yerlerin belirtildiği bilgilendirmenin e-posta olarak atıldığını söyleyen Gök şunları söyledi: “Vatandaşlarımız kan bağışı yaptıktan 3 ay sonra yeniden kan bağışı yapabileceği yönünde hatırlatma mesajı atılıyor. Hemşirelerimiz haftada 2 bin kişiyi arayarak kan bağışının faydalarını ve kan bağışı yapılacak yerlerin bilgisini veriyor.

   Bu kadar çalışmaya rağmen kan bağışı Ramazan ayı sonrasına ertelendiği için stoklar azaldı. 5 bin ünitelik kritik seviye ulaşmış durumdayız. Bu hızla azalmaya devam ederse, Ramazan ayının son haftası ve Ağustos ayı başında hiçbir hasta için kan bulanamayacak. Vatandaşlar kendi uğraşları ile kan bulmak zorunda kalacak. Biz vatandaşlarımıza kan yok demek istemiyoruz.”

“KAN BAĞIŞI ORUCU BOZMAZ”

   Vatandaşları yarım saatlerini ayırarak TC kimlik numaralarıyla birlikte kan bağışı yapmaya davet eden Gök, kan bağışı yapmanın orucu bozmadığını hatırlattı. Ramazan ayı gibi yardımlaşmanın arttığı bir ayda kan bağışı yapmanın önemine dikkat çeken Gök, “Dinayet İşleri Başkanlığı cemaate kan bağışı konusunda sürekli hatırlatma yapmaktadır. Hatta kan bağışının sünnet olduğunu belirtmektedir. Yaşamsal bir sıvı olan ve tek kaynağı insan olan kanı toplamak ve vatandaşlarımız adına ulaştırmak için gece gündüz çalışıyoruz” dedi.

16 Temmuz 2013
Etiket; kızılay, kan bağışı, ramazan, oruç Yazdır   |   Paylaş

İlgili haberler


Güvenli internet hamlesi
Kent Hastanesi'nden kan bağışı
İzmir'de Ramazan öncesi gıda denetimi
Ramazan pidesi 2 liradan satılacak
17 madalyalık zafer
Karşıyaka Ramazan'a hazır
Ramazan pidesinin fiyatı belli oldu
Eğitim arttıkça kan bağışı azalıyor
 
Bu yazı için yapılan yorumlar ( 0 ) + Yorum Yaz

Yorum bulunamadı !..

 
facebook.com/HaberEgeli
 
Diğer Haberler
Ege'de Yılın Spor Ödülleri sahiplerini buldu
SİMYA METAL 8. TSYD EGE’DE YILIN SPOR ÖDÜLLERİ
İZVAK'tan üçüncü zirve
Yoga dikkat ve odaklanma sağlıyor
47. Folkart TSYD Kupası Menemen'in
Karşıyaka'da yoga buluşması
Boyoz, İspanya'da sergilenecek
ESTİ hep zirvede
Kadın hakları günlük mesele değil
7. TSYD Ege'de Yılın Spor Ödülleri
TSYD İzmir'den görkemli veda
Basmane tasarımıyla Venedik'e gidiyor
Alsancak Garı için canlandıran tasarımlar
TSYD-İSTEK işbirliği
TSYD İzmir Spor Tarihi Sempozyumu yapıldı
Gravürlerde yaşayan İzmir
Folkart'tan KSK açıklaması
En iyi yatırım İzmir'den ev almak
Türkiye'yi İzmir modası sardı
İzmir uzlaştırıyor
 
+ Çok okunan haberler

WEB TV Tüm videolar
O belde (Ahmet Haşim)
 
Elena Ledda - Pesa
 
 
FOTO GALERİ Tüm galeriler
 
 
 
? Anket
 
   
Kent Haberleri Spor Politika Ekonomi Yazarlar Sağlık Eğitim Asayiş Kültür Sanat Yaşam Dünya Magazin
facebook.com/haberegeli twitter.com/haberegeli Google+   Anasayfam Yap
Sık Kullanılanlara Ekle
Künye
Sitene Ekle
İletişim

© Copyrigth 2013 haberegeli.com tüm hakları saklıdır
  Sitemiz abonesidir