12 Aralık 2019, Perşembe Web TV Foto Galeri Sosyal Medya Mobil Uygulamalar Arşiv
 
 

Yaşarlı akademisyenlerin büyük başarısıTürkiye’nin 50 yılı aşan Avrupa Birliği (AB) macerası inişli çıkışlı seyrinde devam edip “Türkiye AB üyesi olmalı mı olmamalı mı?” tartışmaları sürerken Yaşar Üniversitesi akademisyenleri tarafından hazırlanan proje, AB Jean Monnet Modülü olarak hibe desteği almaya hak kazandı.

129 proje arasına giren ve bu yıl Türkiye’den seçilen 5 projeden de biri olan program ile sanat ve tasarım kullanılarak verilecek derslerle, öğrencilerin, AB’yi daha iyi tanımaları sağlanacak. Öğrencilere sanat ve tasarım ile AB’nin anlatılmasının amaçlandığı projeye 30 bin avroluk hibe desteği verilecek. AB Jean Monnet hibe desteği için bu yıl 611 proje başvurusu olduğunu belirten Yaşar Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Mehmet Kahyaoğlu, Türkiye’den seçilen 5 projeden arasında yer almanın mutluluk verici olduğunu söyledi.

“Çok kültürlü bir birlikte yaşam deneyimi: AB entegrasyonu için bir araç olarak sanat ve kültür” adlı projenin amacının, öğrencilere sanat ve tasarım kullanılarak AB’nin anlatılması olduğunu belirten Kahyaoğlu, “Burada temel hedef, sanat ve tasarım yoluyla öğrencilerimize çok kültürlülüğü ve Avrupa Birliği’ni anlatmak olacak. Bu proje kapsamında, bir dönem boyunca teorik ve uygulamalı dersler verilecek. Yaşar Üniversitesi öğrencileri ve Erasmus değişimi ile gelen öğrenciler, bu dersleri alabilecek. Dönem sonunda ise öğrenciler iki gün sürecek bir atölye çalışması ile proje kapsamında edinmiş oldukları bilgi ve deneyimleri sanat ve tasarım ürünlerine dönüştürecek. Üç yıl boyunca her dönem yenilenecek dersin içeriği, proje sonunda e-öğrenmeye uygun olarak sanal ortamda da paylaşılacak, kitap haline de getirilecek” dedi.

AVRUPA TARİHİNE FARKLI BAKIŞ

Projede, öğrencilere, Avrupa Birliği’nin uzun tarihini siyasi, kültürel ve sanatsal bakış açısından ele alarak anlatacaklarını kaydeden Kahyaoğlu, “Öğrencilerin, Avrupa’nın, tarihsel süreçte farklı siyasi, dinsel, kültürel ve cinsel kimliklerinin birlikte var olmasına dair farkındalıklarını arttırmayı hedefliyoruz. Antik dönemden günümüze, Avrupa’nın siyasi tarihinin önemli yapı taşlarını neden-sonuç bağlamında öğrenirlerken bu gelişmelerin yol açtığı kültürel ve sanatsal yansımalarını da görecekler. Proje kapsamında öğrenciler 5. ve 6. yüzyıllarda yaşanan Kavimler Göçü’nün Avrupa’nın bugünkü etnik yapısının temellerini nasıl attığını, dogmatik din anlayışının egemen olduğu Ortaçağ’ın aslında karanlık olmadığını, Barok’un bir mimari ve plastik sanatlarda bir üslup olmaktan öte politik bir dili olduğunu görecekler” diye konuştu. Dersin koordinatörü Yrd. Doç. Dr. Mehmet Kahyaoğlu Avrupa’nın Antik dönemden günümüze siyasal, kültürel ve sanatsal gelişimi üzerine bilgi aktarırken Yrd. Doç. Dr. Ayselin Yıldız Avrupa Birliği temel politikaları ve AB karar süreçleri hakkında ders verecek. Yrd. Doç. Dr. Mine Ovacık Çok-kültürlü Toplumlarda Tasarım Kültürü, Öğr. Gör. İsmail Okay Bilgi Teknolojileri Çağı’nda Tasarım ve Öğr. Gör. Emre Yıldız ise Avrupa Kültürü’nde Tasarım Ögeleri üzerine dersler vermenin yanı sıra öğrencilerin katılacağı atölye çalışmalarını da yönetecek.

JEAN MONNET MODÜL PROGRAMI

Bir yükseköğretim kurumunda Avrupa Birliği çalışmaları konusunda yapılan kısa bir öğretme (ders) veya kurs programıdır. Temel amacı Avrupa çalışmaları alanında araştırma ve öğretmeyi teşvik etmek ve müfredatlarda AB ile ilgili konuları çeşitlendirmektir. FOTO: (Soldan: Emre Yıldız- İsmail Okay-. Mine Ovacık-Ayselin Yıldız- Mehmet Kahyaoğlu)

12 Ağustos 2015
Etiket; Emre Yıldız, İsmail Okay. Mine Ovacık, Ayselin Yıldız, Mehmet Kahyaoğlu, yaşar üniversitesi, jean monnet hibe desteği Yazdır   |   Paylaş

İlgili haberler


Reklamlarda gizli şiddet var
TSYD İzmir Spor Tarihi Sempozyumu yapıldı
İzmir Fuarı'nda üç boyutlu yüz tarama
Yaşar Üniversitesinden TÜBİTAK başarısı
Fuarda Rusya fırsatı
Yaşarlı akademisyen Ege'yi temsil ediyor
Danışmadan ekmek bile almıyoruz
Hayallerinin filmini çektiler
 
Bu yazı için yapılan yorumlar ( 0 ) + Yorum Yaz

Yorum bulunamadı !..

 
facebook.com/HaberEgeli
 
Diğer Haberler
Yoga dikkat ve odaklanma sağlıyor
47. Folkart TSYD Kupası Menemen'in
Karşıyaka'da yoga buluşması
Boyoz, İspanya'da sergilenecek
ESTİ hep zirvede
Kadın hakları günlük mesele değil
7. TSYD Ege'de Yılın Spor Ödülleri
TSYD İzmir'den görkemli veda
Basmane tasarımıyla Venedik'e gidiyor
Alsancak Garı için canlandıran tasarımlar
TSYD-İSTEK işbirliği
TSYD İzmir Spor Tarihi Sempozyumu yapıldı
Gravürlerde yaşayan İzmir
Folkart'tan KSK açıklaması
En iyi yatırım İzmir'den ev almak
Türkiye'yi İzmir modası sardı
İzmir uzlaştırıyor
Mega Müze İzmir'i dünya markası yapar
Aynı iş için üç ihale mi olur
İZBAN 7 yaşında
 
+ Çok okunan haberler

WEB TV Tüm videolar
Cem Yılmaz Fundamentals
 
Hatasız Kul Olmaz-Tarkan
 
 
FOTO GALERİ Tüm galeriler
 
 
 
? Anket
 
   
Kent Haberleri Spor Politika Ekonomi Yazarlar Sağlık Eğitim Asayiş Kültür Sanat Yaşam Dünya Magazin
facebook.com/haberegeli twitter.com/haberegeli Google+   Anasayfam Yap
Sık Kullanılanlara Ekle
Künye
Sitene Ekle
İletişim

© Copyrigth 2013 haberegeli.com tüm hakları saklıdır
  Sitemiz abonesidir