18 Haziran 2024, Salı Web TV Foto Galeri Sosyal Medya Mobil Uygulamalar Arşiv
 
 

Binlerce kişi çalışıyor, bir tuvaleti bile yokMANİSA'nın Soma İlçesi'nde 301 işçinin hayatını kaybettiği maden faciasının ardından, bilirkişi heyeti ikinci kez maden ocağına girdi. Ölümlerin en fazla olduğu göçüğün diğer tarafına gerek yangının devam etmesinden gerekse de 120 bin metreküpe yakın su toplanmasından dolayı geçemeyen heyet, bu alana kadar elde ettiği verileri yeterli bulunca, raporunu hazırlamaya başladı.

Keşfe katılan Manisa Barosu Başkanı Zeynel Balkız da konuyla ilgili basın açıklaması yaptı. Balkız, heyetin hazırlayacağı rapora bakıp yeterli olup olmayacağına karar vereceklerini, ayrıca madenin içinin insanı dehşete düşürdüğünü içler acısı bir manzarayla karşılaştıklarını, tuvaleti bile olmayan binlerce kişinin çalıştığı bir ortam gördüklerini dile getirdi.

Geçen 13 Mayıs'ta Soma Kömür İşletmeleri A.Ş.'ye ait ocakta meydana gelen yangında 301 işçi hayatını kaybetti. Türkiye'yi yasa boğan olay sonrasında, kurtarma çalışmalarının tamamlanmasıyla başlayan adli süreçte ise, aralarında şirketin yönetim kurulu Başkanı Can Gürkan, Genel müdürü Ramazan Doğru ile İşletme Müdürü Akın Çelik'in de aralarında bulunduğu 8 kişi tutuklandı.

BİLİRKİŞİ İLK KEZ FACİADAN 4 GÜN SONRA GİRMİŞTİ

Maden ocağında kurtarma çalışmaları devam ettiği sırada bilirkişi heyeti, ilk olarak 4 gün sonra maden ocağına girdi. Ocakta incelemelerde bulunan heyet, buralardaki uyarı ve güvenlik sistemlerinin verilerine de el koydu. Heyetin ilk hazırladığı raporda da, ocak içerisinde normalin 10 katı yüksekliğinde 500 PPM korbonmonoksit gazı bulunduğu saptandı. Ayrıca zaman zaman ocaktaki korbonmonoksit gazı seviyesinin yükselmesine rağmen, içeride işçilerin çalışmaya devam ettikleri de yine raporda yer aldı.

İKİ AY SONRA YİNE OCAĞA GİRDİLER

Bilirkişi heyeti, geçen hafta Çarşamba günü bir kez daha facianın yaşandığı maden ocağına girdi. Savcılık, ocaktaki yangının facianın yaşandığı günlerden bile daha büyük olması ve içerideki karbonmonoksit gazı seviyesinin bin PPM'e kadar yükselmesinden dolayı, ocağa girmenin ileride de mümkün olamayacağını göz önünde bulundurarak böyle bir karar aldığı öğrenildi. Bunun üzerine, aralarında iki maden mühendisi, elektrik mühendisi, kriminal uzman ile savcıların da bulunduğu 15 kişilik heyet keşif için madene girdi. Madene giren heyet, bin 100 metre kadar derine indikten sonra önlerine çıkan yaklaşık 120 bin metreküp seviyesindeki sudan dolayı daha ileriye geçemedi. Bunun üzerine kirli havanın bulunduğu başka bir galeriye temiz hava verildikten sonra heyet 400 metre kadar daha yürüdükten sonra göçüğe yaklaştı. Bu sırada hem ocak içerisinde yıkılan yerlerden incelenmek üzere numuneler alan heyet hem de sabit olan 4 tane sensörün verilerini aldı. Yaklaşık 450 metre uzunluğundaki göçük bölgesini geçemeyen heyet, göçüğün diğer tarafına hem su birikintisinden dolayı hem de yaklaşık bin PPM'i bulan korbonmonoksit gazı seviyesinden dolayı araştırmalarını tamamlamak zorunda kaldı. Heyetin, facianın hemen sonrasında girdikleri ocakta farklı bir güzergah kullanmalarına rağmen ilk gittiklerinden daha ileriye gidemedikleri ortaya çıktı. Bilirkişi heyeti, keşfin ardından kendi aralarında yaptıkları görüşmelerde, ileriki dönemde ocağa girmenin daha tehlikeli hatta imkansız olacağını göz önünde bulundurup eldeki verilere göre raporlarını hazırlama kararı aldıkları öğrenildi. Heyetin şimdi yaklaşık 20 günlük biri sürede raporunu hazırlayıp savcılığa teslim edeceği açıklandı.

"BİNLERCE KİŞİNİN ÇALIŞTIĞI MADENDE İÇLER ACIBI BİR DURUM VARDI"

Facianın başından beri etkin olarak görev alan Manisa Barosu Avukatı Zeynel Balkız'da savunmada yer alan avukatlarla birlikte Soma'da basın açıklaması yaptı. Balkız, kendisinin de katıldığı keşifle birlikte bilirkişinin incelemesinin tamamlandığının dile getirdi. Cumhuriyet savcısının ceza soruşturmasının devam ettiğini söyleyen Balkız. “Cumhuriyet savcısının soruşturması daha devam ediyor. Bilirkişi heyetinin raporu bunlardan sadece bir tanesi daha elde edilen farklı delillerin değerlendirmeleri de savcının eline ulaşacak ve ondan sonra davasını açacak. Şuanda bu soruşturma devam ediyor. Bizler de bilirkişinin hazırladığı raporu inceledikten sonra, yeterli olup olmayacağına karar vereceğiz. Bu konudaki değerlendirmemizi ondan sonra yapacağız. Şu ad için bunu yapmamız doğru olmaz. Sadece bize, ocaktaki mevcut durumun, faciadan sonraki zamanlardan bile kötü olduğu, gelecekte de bu incelemenin bile yapılmasının zor hatta mümkün olmayacağı ortaya çıktığı için, böyle bir karar alıp şimdi bilirkişinin ocağa girdiğini söylediler. Bizler de bunlara itibar etmek zorundayız. Ama tüm haklarımızı saklı tutuyoruz. Rapor çıktıktan sonra karar vereceğiz ve eğer gerekirse ek inceleme de isteyebiliriz. Bilirkişinin elde ettiği verileri yeterli bulmasından dolayı da savcılık keşfi bitirme kararı almış. Tabi kamuoyunda olayın biran önce aydınlatılması baskısı da var" dedi. Bilirkişi heyetinin madendeki keşif incelemesine gözlemci olarak kendisi de katılan Zeynel Balkız, “Maden ocağı girişinden itibaren yürümenin zor olduğu bir alan. Bantların yanında yürüme bölümleri var ancak buralar ya göçmüş ya da taşlar dolduğu için yürümek imkansız. Bantın üzerinde de ancak emekleyerek gidebiliyorsunuz. Binlerce kişinin çalıştığı bir alan orası ama bir tuvalet bile yok. İnsanların ihtiyaçlarını nasıl giderdiklerini anlayamadık bile. Bunun yanında ne dinlenme alanı ne de yemek yiyecekleri bir yer var. Bulundukları yerlerde zor koşullarda yaşamaya çalışmışlar. Biz bin 400 metrelik bir alanı ancak üç saatte gidip gelebildik" dedi.

13 Mayıs'taki maden faciasının bundan sonraki maden işletmeleri için milat olması gerektiğini de dile getiren Zeynel Balkız, savcılığın keşfin bittiği yazısını önümüzdeki günlerde hem şirkete hem de Ege Linyit İşletmeleri'ne bildireceğini, ocağın tekrar açılıp açılmayacağına ise, bu iki kurumun kendi aralarındaki görüşmelerinden sonra karar vereceğini dile getirdi.

21 Temmuz 2014
Etiket; manisa, soma, maden, facia, bilirkişi heyeti, haberegeli, haberegeli.com Yazdır   |   Paylaş

İlgili haberler


Manisa'ya dev proje
Şekeri düşürür, yağı yakar
Akıllı telefon sahipleri bunları bilmeli
Yangınlar azaldı, masrafları çoğaldı
Manisa'da facia: 15 ölü
Kaf Kaf, Manisa'ya acımadı
Manisaspor'un eli boş
Tarihi saati çaldılar
 
Bu yazı için yapılan yorumlar ( 0 ) + Yorum Yaz

Yorum bulunamadı !..

 
facebook.com/HaberEgeli
 
Diğer Haberler
MESLEK İLKELERİNE BAĞLILIKLA KURUM VE KURULUŞLARLA GÜÇBİRLİĞİ SAĞLANACAK
19 MAYIS' DA YEŞİLAY COŞKUSU
SAĞLIĞIN KEYFİNİ BİRLİKTE SÜRÜYORUZ
TSYD İZMİR'DE NÖBET DEĞİŞİMİ
KAMU PERSONELİNE BAĞIMLILIKLA MÜCADELE EĞİTİMİ
MUĞLA'DA SOSYAL İKİLEM BELGESELİ
MOBBİNG İLE MÜCADELE HAFTASI
MOBBİNG İLE MÜCADELE HAFTASI
MUĞLA YEŞİLAY’DA KAN DEĞİŞİMİ
MEHMET AKİF ERSOY KİTAP GÜNLERİ
TÜRKİYE YAZARLAR BİRLİĞİ MUĞLA TEMSİLCİLİĞİ'NDEN İSRAİL' E SERT UYARI
KÜLTÜREL VE TİCARİ BOYUTLARIYLA ARASTA
ÖDEMİŞ BOZDAĞ'DA OSMANLI SARAYLARI
KÖYÜMDE ŞENLİK VAR
HER ÖRGÜT PSİKOLOJİK TACİZCİSİNİ ÜRETİYOR
DEMİRCİ USTASINDAN GERİ DÖNÜŞÜME KATKI
THY PERSONELİNİN İNTİHARI
MUĞLA ANADOLU MEKTEBİ YAZAR OKUMALARI
MUĞLA MİLLİ EĞİTİM’DEN YARDIM SEFERBERLİĞİ
MUĞLA'DA OKUR GEZER YAZAR ETKİNLİĞİ
 
+ Çok okunan haberler
MESLEK İLKELERİNE BAĞLILIKLA KURUM VE KURULUŞLARLA GÜÇBİRLİĞİ SAĞLANACAK

WEB TV Tüm videolar
Deplasmanda plasebo
 
Şeyhim kainata alışamadım
 
 
FOTO GALERİ Tüm galeriler
 
 
 
? Anket
Spor Toto Süper Lig 2022-2023 Sezonu Şampiyonu Kim Olur?
 
   
Spor Kent Haberleri Politika Ekonomi Yazarlar Sağlık Eğitim Asayiş Kültür Sanat Yaşam Dünya Magazin
facebook.com/haberegeli twitter.com/haberegeli Google+   Anasayfam Yap
Sık Kullanılanlara Ekle
Künye
Sitene Ekle
İletişim

© Copyrigth 2013 haberegeli.com tüm hakları saklıdır
  Sitemiz abonesidir