29 Eylül 2022, Perşembe Web TV Foto Galeri Sosyal Medya Mobil Uygulamalar Arşiv
 
 

CHP Milletvekili Türeli, süt fiyatlarını sorduCHP İzmir Milletvekili, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Üyesi Rahmi Aşkın Türeli Ulusal Süt Konseyi tarafından 29 Mart'ta açıklanması gereken çiğ sütün 6 aylık fiyatının hala belirlenmemiş olmasının çiğ süt üreticilerini ciddi sıkıntıya soktuğunu söyledi.

Soru önergesiyle konuyu Meclis'e taşıyan Türeli, saman fiyatının kilosunun 1 lira olmasına karşın çiğ sütün litresinin 90 kuruş olduğuna dikkat çekti ve 1 kilo sütle ancak 850-900 gram yem alınabildiğinin de altını çizdi.

CHP'li Vekil ayrıca, çiğ süt fiyatlarının hala açıklanmamasının üreticileri rahatsız etmeye devam ettiğini, dolayısyla binlerce çiftçinin yüreğine su serpecek bir fiyat politikasının belirlenmesine acil ihtiyaç duyulduğunu ifade etti.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehmet Mehdi Eker'in yanıtlaması istemiyle TBMM'de yazılı soru önergesi veren Rahmi Aşkın Türeli, Bakan Eker'e Ulusal Süt Konseyi'nin çiğ süt fiyatlarını şimdiye kadar neden açıklamadığını ve ne zaman belirleyeceğini sordu.

Türeli ayrıca, çiğ sütün fiyatının 6 aylık dönemler itibariyle belirlenirken, yem fiyatı ile süt ve süt ürünlerinin fiyatlarının serbest olmasını nasıl değerlendirdiği hakkında da Bakan'dan bilgi istedi. Verdiği önergede önemli tespitlerde bulunan ve çarpıcı açıklamalara yer veren CHP'li Vekil şu değerlendirmeyi yaptı:

Bakanlığın açıklamasına sadık kalınmalı "Hayvancılık sektörünün temel ürünlerinden biri olan sütte son dönemlerde ciddi sorunlar yaşanmaktadır. Bu sorunların en önemlilerinden biri de saman fiyatının kilosunun 1 lira olmasına karşın çiğ sütün litresinin 90 kuruş olmasıdır. Bakanlık olarak yaptığınız değerlendirmelerde süt-yem paritesinin 1,3 olması, yani 1 kilo sütle 1,3 kilo yem alınması gerektiği açıklamalarına rağmen halen 1 kilo sütle ancak 850-900 gram yem alınabilmektedir. Diğer taraftan, zor durumdaki süt üreticilerinin çoğundan bu tavan fiyatının altında bedellerle süt alındığı bilinmektedir.

Yine bu süreçte bazı büyük süt kuruluşlarının başlattığı süt almama eyleminin fiyat düşürmeye yönelik olarak algılandığı ve çiğ süt pazarlığında üreticilerin elini zayıflatmayı amaçladığı iddiaları yer almaktadır." Girdi maliyetleri göz önünde bulundurulsun Üreticilerin, çiğ süt fiyatının girdi maliyetleri dikkate alınarak ve süt-yem paritesi göz önünde bulundurularak açıklanmasını istediğini de hatırlatan Rahmi Aşkın Türeli, üreticilerin mağduriyetinin kısa sürede giderilmesi gerektiğini söyledi.

Türeli, " Ulusal Süt Konseyi tarafından 29 Mart'ta açıklanması gereken çiğ sütün 6 aylık fiyatının hala belirlenmemiş olması çiğ süt üreticilerini sıkıntıya sokmuştur. Çiğ süt fiyatlarının belirlenmemesinden rahatsızlık duyan üreticiler Ulusal Süt Konseyi'nin acilen fiyatları belirlemesini talep etmektedirler. Üreticiler ayrıca, çiğ süt fiyatının girdi maliyetleri dikkate alınarak ve süt-yem paritesi göz önünde bulundurularak açıklanmasını istemektedirler." diye konuştu.

Milletvekili Türeli'nin Bakan Eker'e soruları:

1- Ulusal Süt Konseyi çiğ süt fiyatlarını şimdiye kadar neden açıklamamıştır?

2- Bakanlığınız tarafından süt-yem paritesinin 1,3 olması, bir başka deyişle 1 kilo sütle 1,3 yem alınması gerektiği ifade edilmesine karşın, şu an 1 kilo sütle ancak 850-900 gram yem alınabilmesini nasıl karşılıyorsunuz?

3- Çiğ sütün fiyatı 6 aylık dönemler itibariyle belirlenirken, yem fiyatı ile süt ve süt ürünlerinin fiyatlarının serbest olmasını nasıl değerlendiriyorsunuz?

4- Üreticiler çiğ süt fiyatının girdi maliyetleri dikkate alınarak ve parite gözetilerek açıklanmasını isterken, süt sanayicileri arz ve talebe göre fiyat açıklanmasını talep etmektedirler. Bakanlık temsilcilerinin de yer aldığı Ulusal Süt Konseyi'nde fiyat belirlenirken hangi yaklaşımı temel almayı düşünüyorsunuz?

5- Bazı büyük süt firmalarının çiğ süt fiyatlarının belirlenmesinde etkili olabilmek adına gerçekleştirdikleri süt almama eylemlerini doğru buluyor musunuz?

6- Üreticiyi bu tür girişimlerden korumak için ne tür tedbirler almayı düşünüyorsunuz?

7- Ulusal Süt Konseyi çiğ süt fiyatlarını ne zaman belirleyecektir?

8- Yeni dönemde çiğ sütün fiyatını belirlerken bu konuda sıkıntı yaşayan binlerce çiftçinin yüreğine su serpecek bir fiyat politikası belirlemeyi ve bunu hayata geçirmek için somut adımlar atmayı düşünüyor musunuz?

22 Nisan 2013
Etiket; Rahmi, Türeli, Süt, Fiyat, Önerge Yazdır   |   Paylaş

İlgili haberler


En iyi yatırım İzmir'den ev almak
Yüzde 45 karla satmayın
Gayrimenkule deprem ayarı
Pınar Süt 42 yaşında
Kriz, meyve sebze fiyatlarını düşürdü
"Kocaoğlu talepleri görmezden geliyor"
Terör kurbanlığı etkiledi
Büyük proje 3 yaşında
 
Bu yazı için yapılan yorumlar ( 0 ) + Yorum Yaz

Yorum bulunamadı !..

 
facebook.com/HaberEgeli
 
Diğer Haberler
İZMİR'E MEGA PROJE
İŞTE KUZEY YILDIZI
KANUNİ'NİN MUĞLA'YA GELİŞİNİN 500. YILI UNUTULDU
ÇAM FISTIĞI REKOLTESİ YÜZ GÜLDÜYOR
NARLIDERE'DE ATIK İLAÇLAR TOPLANIYOR
EROĞLU'NUN İLETİŞİM ORTAĞI MEDYAALL
NARLIDERE'DE GELECEĞİN SPORCULARI YETİŞİYOR
TSYD'NİN URLA GURURU
MENEMEN'DE İFTARLIKLAR PEHLİVAN'DAN
MENEMEN'DE ÇOCUKLARA 23 NİSAN MÜJDESİ
ÇOCUK SENFONİ ORKESTRASI BÜYÜLEDİ
SAĞLIKLI NESİLLER İÇİN DOĞA ŞART
İZMİR MOBBİNG İLE MÜCADELEDE KARARLILIĞINI GÖSTERDİ
MOBBİNG ÇALIŞMA HAYATININ EN ÖNEMLİ SORUNLARI ARASINDA
MESELE İZMİR'DEN DAHA ÇOK İNSANIMIZIN ANKARA'DA YER ALMASI
KARŞIYAKA BELEDİYESİNDEN SPORA DEV HİZMET
NARLIDERE ÇOCUK SENFONİ ORKESTRASI SAHNEDE
MUĞLA ŞAMPİYONLARI MİLAS'TAN
ÖĞRENCİLERE BAKAR MISINIZ?
MUĞLA TÜRKOCAĞI’NDA BAŞKAN DR. YAŞAR TOPAL
 
+ Çok okunan haberler
İZMİR'E MEGA PROJE

WEB TV Tüm videolar
MAZHAR ALANSON SENFONİ YANDIM
 
O belde (Ahmet Haşim)
 
 
FOTO GALERİ Tüm galeriler
 
 
 
? Anket
 
   
Spor Kent Haberleri Politika Ekonomi Yazarlar Sağlık Eğitim Asayiş Kültür Sanat Yaşam Dünya Magazin
facebook.com/haberegeli twitter.com/haberegeli Google+   Anasayfam Yap
Sık Kullanılanlara Ekle
Künye
Sitene Ekle
İletişim

© Copyrigth 2013 haberegeli.com tüm hakları saklıdır
  Sitemiz abonesidir