22 Mart 2023, Çarşamba Web TV Foto Galeri Sosyal Medya Mobil Uygulamalar Arşiv
 
 

Demirtaş grup toplantısında hükümete yüklendiHDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, partisinin grup toplantısında konuştu.

Demirtaş'ın açıklamaları şöyle:

"Bugün Başbakan kürsüde 'Sünniler, Araplar katledildi, Suriye'ye sessiz kalındı' diyor, dünya kadar danışmanınız var, hepsine maaş veriyorsunuz, HDP hangi katliama sessiz kalmış? Siz Suriye'de mezhepçilik yaptınız. TIR'lar dolusu silah gönderdiniz, Özgür Suriye Ordusu'na (ÖSO) gönderdiniz. Suriye'de beslediğiniz çetelerden iki şey istiyordunuz: 'Esad’a karşı savaşın ve 'Kürtlerin statü kazanmasını önleyin. Bunu eleştirdik. 'Silahlar El Nusra çetelerinin eline geçiyor, izin vermeyin' dedik. Biz size Suriye'de olanlara sessiz kalın mı dedik?"

'IŞİD'i desteklediğinizi tüm dünya söylüyor'

"New York'a BM toplantısına gittiğinizde tüm dünya sizi 'IŞİD'i desteklemekle' suçladı, bu algıyı biz mi oluşturduk, bütün dünya öyle diyor? Sanıyor musunuz ki IŞİD'e giden TIR'ları tüm dünya bilmiyor da bir tek HDP biliyor ve ortaya çıkardı. Suriye'de iç savaşın büyümesine sizler benzin taşıdınız."

"Kobani sizin işiniz değilse, siz de bizim Hükümetimiz değilsiniz"

"Burnundan kıl aldırmayan, üsttenci, otoriter tavırlarınızla siyaset yapılamayacağını görmediniz mi hala? Kendi yazdığınız derinlikte boğulmak üzeresiniz. Bunu iki yıldır her görüşmemizde anlatıyoruz. Sayın Öcalan uyarıyordu. Fakat o oradan uyarınca yalaka medyanız 'Apo tehdit etti' diye manşet atıyordu.

Her fırsatta 'Suriye bizim iç meselemizdir' dediniz. Eskimiş Başbakanınız bağıra çağıra anlattı. Nereye kadar? Kobani’ye kadar. Evet, Somali’de Bosna’da yaşayan bizim kardeşimizdir. Ama Kobani’deki öz kardeşimiz, annemiz, amcamızdır. Aynı soyadını taşıyoruz. Benim öz kardeşim tecavüzcünün tehditi altındayken hükümet 'Bu bizim işimiz değil' diyorsa, sen de bizim Hükümetimiz değilsin"

"PKK, IŞİD ile aynıysa, görüşme o zaman"

"Bizim paramızla bizim düşmanımızı besliyorsun. Halk bunu iki yıldır izliyor. IŞİD’e tehdittir demedin ama PYD için dedin. 'IŞİD ile PKK aynıdır' dedin. Aynıysa niye görüşüyorsun? Niye bizi yoruyor, kendini yoruyorsun? Niye halkı kandırıyorsun? Son iki yıldır resmi diyalog yürütüyor, müzakere aşamasna geliyorsun, 'IŞİD’le aynıdır' diyorsun. IŞİD'le aynıysa görüşme o zaman. Bunların hepsini halk izliyor, halk aptal değil. Halkı aptal yerine koya koya öfkeyi büyüttünüz. Kobani IŞİD’in eline geçerse orada bir barbarlık yaşanacak, Türkiye koridor açmadığı için sorumlu olacaktı, süreç yürütülemeyecekti." 

"Türkiye ordusu gitsin IŞİD'le savaşsın demedik"

"Biz 23 gün hükümetle diyalog yürüttük. İşin ciddiyetini anlatmaya çalıştık. Aldığımız karşılık, 'Zamanında hata yaptınız, karşılığını görün' şeklindeydi.

Yapılan tek iyilik; kapı açıldı, insanlar içeri alındı, minnetmişçesine. Bunlar anlamıyor ama 'Kobani’nin düşmemesi lazım. Önemini anlatmaya çalışalım' dedik. 'Bu Kobani'nin düşmemesi lazım, biz yine de gidelim konuşalım' dedik. 'Önemini anlatalım' dedik. Hala anlamamışlar, biraz önce MHP lideri 'Gidin IŞİD'le savaşın' diyor. Senin anlayabileceğin gibi anlatayım; Bizim korkumuz IŞİD'in Kobani'yi düşürmesi karşılığında ortaya çıkan reaksiyondur. Halklarımızın karşı karşıya kalacağı tehlikeden korktuk, zalimce politikalarınızdan utandık. Biz sizin bu zalimce politikalarınızdan utandık. Hakaretlerinizden, tehditlerinizden utandık. Türkiye ordusu orada gitsin IŞİD’e karşı savaşsın demedik. "IŞİD’e karşı savaşmak isteyen on binler var, kapıyı açın" dedik."

"Eylem çağrısı sayesinde koalisyon ilk defa IŞİD'i etkili vurmaya başladı"

"Kobani'de kardeşimiz tecavüz, katliam tehdidi altında, 'Ne yalvarıyorsunuz' diyorlar. Size yalvaran alçak olsun, sizin gibi olsun. Bütün bu tehditleri ve küfürleri yağdıranlar başta olmak üzere, herkes bu durumu toparlamak zorunda. Ülkenin Cumhurbaşkanı olan adamın konuşmalarına bakın. MYK toplantımızın sürdüğü o akşam iki şey yaptık. Halkımızdan destek istedik ve hükümetle konuştuk. Aynı saatlerde. Kobani’den gelen imdat çağrısına en uygun tutumu sergiledik, sokağa çıktık. O çağrıyla bütün dünya ayağa kalkınca koalisyon uçakları ilk defa IŞİD’i etkili vurmaya başladı. Yaptığınız şu kadar yardım için bile burnumuzu kıvırmadık, teşekkür ettik. Hükümetle el ele çözelim mesajı verdik. Şimdi biz katil olduk, iki yüzlü olduk, iki yıldır bunları yapanlar ülkenin sahibi mi oldu? Bunu kabul edemeyiz. Siz bağırıp çağırınca etrafınızdakiler korkabilir ama biz onlardan değiliz, bunu hala anlamadınız mı?"

"Roboski katliamının emrini veren, Gezi Direnişi'nde vur emrini veren..."

"Ölümden öte köy mü var? Neyle tehdit ediyorsunuz bizi? Dersim’i, Maraş'ı, Çorum’u, köy yakmaları yaptınız, boyun eğdik mi? Kime nasıl bedel ödeteceksiniz? Her birimizin canı da halkımıza bin defa kurban olur, bunu da böyle bilin. Provokasyonlar varmış. Senin dört tane maaşlı istihbarat örgütün var, senin haberin yoksa benim nasıl haberim olacak? İstihbarat sizin, devlet sizin. Ha değilse de bilelim. Bingöl’deki gibi yanlı istihbaratla sizi tuzağa düşürdülerse açıklayın. Hal böyleyken kimse bize 'katil' diyemez. Hele sen, Roboski 'katliam' emrini veren, Gezi direnişinde 'vur' emri veren, onlarca çocuğun vurulmasının emrini veren, Diyarbakır için 'Kadın da olsa çocuk da olsa gereğini yapın' diyen sen bize en son 'Katil' diyecek adamsın! Sen önce bunların hesabını ver! Neredeyse Ortadoğu’da olup biten her şeyden bizi sorumlu tutacaklar. Hani Ortadoğu’da her şey sizden sorulurdu?"

"Siz kiminle barış, çözüm yapacaksınız?"

"Türkiye bugün Suriyeleşmemişse Demokratik Barış ve Çözüm Süreci nedeniyledir. Süreci kendimiz yürütürüz diye kimi kandırıyorsunuz? Ya müzakere ciddiyetinde olursunuz ya da ortada sadece bizim yürüttüğümüz bir süreç var' diyorsanız bizden destek istemenize de gerek kalmaz. Biz insanız. Bu barbarlar ve tecavüz ordusuna karşı gerekirse tek başımıza direnecek ve onları defedeceğiz. Kobani tam yüreğimizdeki direniştir. Vicdan gözüyle baktığımızda göreceğiz ki Türk’ün, Arap’ın, kadının direnişidir. Medyadaki tetikçilerinin gözüyle bakmayın. Gazetelerindeki köşelerini kanalizasyon gibi kullanan insanlara gazeteci demeyeceğiz. Kiminle barış, çözüm yapacaksınız? Küfür, hakaret ettiklerinizle mı? Bu kadar ucuz mu bu barış süreci? Biz görüyor, uyarıyoruz, tehdit diyorlar. Gerçekleşince de 'Bunlar demişti' diyorlar. Uyarmak için söylüyoruz"

14 Ekim 2014
Etiket; selahattin demirtaş, eş genel başkan, hdp, grup toplantısı, ışid, kobani, haberegeli, haberegeli.com Yazdır   |   Paylaş

İlgili haberler


IŞİD mi, DAEŞ mi, kimdir bunlar?
Kahkaha atmadıkları kaldı
Demirtaş İzmir'e geliyor
Hamile kadın bombalandı yalanı!
HDP'liler seçimi böyle kutladı
Kuzu: 'Nerede Bir Döküntü Var HDP'ye Oy Veriyor'
Seda Kaya tek aday
Selçuk Efes Spor dönüyor
 
Bu yazı için yapılan yorumlar ( 0 ) + Yorum Yaz

Yorum bulunamadı !..

 
facebook.com/HaberEgeli
 
Diğer Haberler
GEMİNİZİ BATIRDIK ÖZÜR DİLERİZ
HALAÇOĞLU SESSİZLİĞİNİ BOZDU
ERMENİ SOYKIRIMI EMPERYALİST BİR YALANDIR
MANİSA DGYD 'NİN KONUĞU ÖNALAN
Bu nasıl adalet?
Her türlü şiddete hayır!
EYT'de son durum ne
Mülteci çocuklar için deklarasyon
Kaya: Kocaoğlu aymazlık içinde
Kocaoğlu'ndan ilçe belediyesine tepki
Katar'a ablukayı İzmir ile kırdık
Dostları olan zengindir
Demokrasi tek yol
15 Temmuz şehitlerinin isimleri gökyüzünde
15 Temmuz'u Batı'ya anlatıyoruz
Vahşet, işkence, taciz, tecavüz
Ölmedi, öldürüldü...
İlluminati nedir?
CHP darbeyi biliyordu
TSYD İzmir Başkanı'ndan açıklama
 
+ Çok okunan haberler

WEB TV Tüm videolar
MAZHAR ALANSON SENFONİ YANDIM
 
O belde (Ahmet Haşim)
 
 
FOTO GALERİ Tüm galeriler
 
 
 
? Anket
Spor Toto Süper Lig 2022-2023 Sezonu Şampiyonu Kim Olur?
 
   
Spor Kent Haberleri Politika Ekonomi Yazarlar Sağlık Eğitim Asayiş Kültür Sanat Yaşam Dünya Magazin
facebook.com/haberegeli twitter.com/haberegeli Google+   Anasayfam Yap
Sık Kullanılanlara Ekle
Künye
Sitene Ekle
İletişim

© Copyrigth 2013 haberegeli.com tüm hakları saklıdır
  Sitemiz abonesidir