17 Temmuz 2024, Çarşamba Web TV Foto Galeri Sosyal Medya Mobil Uygulamalar Arşiv
 
 

Durak ve Aslan'dan kentsel dönüşüm önerileriAtatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Karşıyaka Şubesi tarafından düzenlenen “Kent Kültürü, Kentsel Dönüşüm ve İzmir” konulu panele konuşmacı olarak katılan Karşıyaka Belediye Başkanı Cevat Durak ile Ege Koop Başkanı Hüseyin Aslan, değişimin mutlaka katılımcılık ilkesi ile sağlanması gerektiğini belirterek, “Kentsel dönüşüm sadece binaların yenilenmesi değildir. Kentsel birliktelik mutlaka sağlanmalıdır” dedi.

Karşıyaka Belediyesi Ziya Gökalp Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen panelin açılış konuşmasını yapan ADD Karşıyaka Şube Başkanı Mustafa Kemal Öcal, “Atatürkçülük demek çağdaşlık demektir. Uygarlıklar kentler ile başlar. Kentlerdeki değişimler de kent kültürünü etkiler. Kentsel dönüşüm o kentte yaşayanlar için çok şey anlatır“ diye konuştu.

KARŞIYAKA’DAKİ DEĞİŞİMİ ANLATTI

Karşıyaka Belediyesi olarak çarpık yapılaşmaya yönelik yaptıklarını anlatan Karşıyaka Belediye Başkanı Cevat Durak, “İzmir’de ilk kentsel dönüşümü sağlayan belediyeyiz. Yalı Mahallesi’nde 800 gecekonduyu yıkarak vatandaşlarımızı yeni binalara taşıdık. Hiçbir problem yaşamadık. Ancak sıkıntıları aşmak için çok çalıştık“ dedi.

Kentsel dönüşümle ilgili metropol belediyelerinin yetki sorunu yaşadığını da vurgulayan Başkan Durak, “Manisa, Balıkesir, Ayvalık Belediyeleri yetkileri bizde yok. Binaların tehlikeli olduğuna bakıp, yıkım kararı çıkarabiliyoruz, ancak imar planına izin veremiyoruz. Gecikmeler nedeniyle hazırlıklarımızın zamanında uygulayamıyoruz” eleştirisinde bulundu. Örnekköy, Alaybey-Tersane, Bostanlı yatık binalar, Cumhuriyet ve İnönü Mahalleleri ile ilgili öneri planı hazırladıklarını, ancak henüz uygulamaya girmediğini belirten Başkan Durak,

“Örnekköy bölgesinde birileri vatandaşın arsalarını ucuza satın alıyor. Geç kalındıkça yeni sorunlar çıkabilir” uyarısında da bulundu. Kentsel dönüşümün, kentsel çöküntü alanlarında çözüme yönelik yapılan ortak çalışmalar olarak gördüğünü de ifade eden Durak, “Vatandaşa danışmadan dayatmacı anlayış olursa Gezi Parkı gibi tepkiler yaşanır. Paylaşımcı çözümler üretilmelidir“ diye de ekledi.

“DÖNÜŞÜM KOOPERATİFLER GİBİ YAPILMALI”

Kentlerin yenilenmesine yönelik bu güne kadarki birikimleri sürekli paylaştıklarını belirten Ege Koop Başkanı Hüseyin Aslan ise, şunları kaydetti:

“Çağrılan her toplantıya gidip halkımızı bilgilendirmeye çalışıyoruz. Ege Koop olarak ilk uygulamalarımızın planlarını Karşıyaka’dan almıştık. Bu anlayışta bir yaklaşım çözümü de getiriyor“ dedi. Kentsel dönüşümün kooperatifler gibi yapılması gerektiğini de belirten Aslan, “Dönüşüm halkın örgütlenmesi ile olmalıdır. Kentte yaşayanların kent ortaklığı kurması gerekir. Bu ortaklığa kentte yaşayan tüm ilgililer katılmalıdır“ önerisinde bulundu. Kent kültürünün aynı zamanda hoşgörü içinde oluşması gerektiğine de dikkat çeken Aslan, “Kentler bir toplumun maddi ve manevi birikiminin toplamıdır. Bu aynı zamanda bir demokrasi kültürünü oluşturur.“ 

12 Haziran 2013
Etiket; hüseyin, aslan, cevat, durak, kentsel dönüşüm Yazdır   |   Paylaş

İlgili haberler


EROĞLU'NUN İLETİŞİM ORTAĞI MEDYAALL
Rol model Altınordu
Rüzgar sörfünde final heyecanı
Ferguson Eroğlu
Altınordu bıraktığı yerden başlayacak
Taraftarı dövdüler.. Azmettiren Başkan mı?
Ve başlıyor....
Karşıyaka'da uzman işçi dönemi
 
Bu yazı için yapılan yorumlar ( 0 ) + Yorum Yaz

Yorum bulunamadı !..

 
facebook.com/HaberEgeli
 
Diğer Haberler
MUĞLA YEŞİLAY ŞUBESİ YENİ HİZMET BİNASINA KAVUŞTU
YAZAR ÖZEKE KABRİ BAŞINDA ANILDI
DEMOKRAT GAZETECİLER DERNEĞİNDE TÜZÜK DEĞİŞİKLİĞİ
19 MAYIS' DA YEŞİLAY COŞKUSU
SAĞLIĞIN KEYFİNİ BİRLİKTE SÜRÜYORUZ
TSYD İZMİR'DE NÖBET DEĞİŞİMİ
KAMU PERSONELİNE BAĞIMLILIKLA MÜCADELE EĞİTİMİ
MUĞLA'DA SOSYAL İKİLEM BELGESELİ
MOBBİNG İLE MÜCADELE HAFTASI
MOBBİNG İLE MÜCADELE HAFTASI
MUĞLA YEŞİLAY’DA KAN DEĞİŞİMİ
MEHMET AKİF ERSOY KİTAP GÜNLERİ
TÜRKİYE YAZARLAR BİRLİĞİ MUĞLA TEMSİLCİLİĞİ'NDEN İSRAİL' E SERT UYARI
KÜLTÜREL VE TİCARİ BOYUTLARIYLA ARASTA
ÖDEMİŞ BOZDAĞ'DA OSMANLI SARAYLARI
KÖYÜMDE ŞENLİK VAR
HER ÖRGÜT PSİKOLOJİK TACİZCİSİNİ ÜRETİYOR
DEMİRCİ USTASINDAN GERİ DÖNÜŞÜME KATKI
THY PERSONELİNİN İNTİHARI
MUĞLA ANADOLU MEKTEBİ YAZAR OKUMALARI
 
+ Çok okunan haberler
MUĞLA YEŞİLAY ŞUBESİ YENİ HİZMET BİNASINA KAVUŞTU

WEB TV Tüm videolar
Deplasmanda plasebo
 
Şeyhim kainata alışamadım
 
 
FOTO GALERİ Tüm galeriler
 
 
 
? Anket
 
   
Spor Kent Haberleri Politika Ekonomi Yazarlar Sağlık Eğitim Asayiş Kültür Sanat Yaşam Dünya Magazin
facebook.com/haberegeli twitter.com/haberegeli Google+   Anasayfam Yap
Sık Kullanılanlara Ekle
Künye
Sitene Ekle
İletişim

© Copyrigth 2013 haberegeli.com tüm hakları saklıdır
  Sitemiz abonesidir