24 Haziran 2024, Pazartesi Web TV Foto Galeri Sosyal Medya Mobil Uygulamalar Arşiv
 
 

Etnografik Foça Tarihi Merkezi açıldıİzmir'in Foça İlçesi’nde, etnografik ve tarihi öğelerle oluşturulan Foça Tarihi Merkezi düzenlenen törenle açıldı. Foça’ya mübadele ile gelenlerin çocukları ile yaşlı Foçalıların pek çoğu, sergilenen eserlerde ailelerinin yaşamlarından kesitler, hatıralar görünce gözyaşlarını tutamadı.

Merkezin açılış törenine Foça Belediye Başkanı CHP’li Gökhan Demirağ, Yardımcıları Osman Yurtseven ve Orhan Bora, Kültür Sanat Danışmanı yazar Hüseyin Yurttaş, Foça Su Ürünleri Merkez Kooperatifi Başkanı Ceyhan Çetin, Arkeolog Ertan Aksoy, Turizmci Abdullah Güler, Araştırmacı Sanat Tarihçisi Cevat Yıldırım, Foça tarihi ve mübadilleri konularında çalışmalar yapan Ruhi İyigün, belediye meclis üyeleri ve yüzlerce vatandaş katıldı. Törende konuşan Foça Belediye Başkanı Gökhan Demirağ, Foça ve yörenin geçmişini geleceğe taşıyan bir projeye imza atmaktan gurur duyduklarını söyledi. Demirağ, "13 Şubat 2013 günü ilçemizde katkı verecek her kesimden kişilerle bir araya gelerek toplandık. Merkezi nasıl yapabilir, geliştirebilirizi konuştuk. Toplantıda kararlaştırdıklarımızı Balkan, Yunanistan ve adalar kültürüyle bir dönem yaşamış ve çıkınlarında çok zengin tarih ve kültür öğeleri bulundurduğunu bildiğimiz Foçalı vatandaşlarımıza duyurduk. Çok büyük bir ilgiyle, adeta bir görev bilinciyle ellerinde bulunan eserleri proje koordinatörümüz Çidem Dirim’e teslim ettiler. Elbirliğiyle, işbirliğiyle iki ayda burayı oluşturduk. Bu merkez bu haliyle kalmayacak, eksikler, unutulanlar zamanla yine halkımızın katkılarıyla giderilerek zengin bir Kent Kültürü ve Arşivi Müzesi’ne doğru yol alacağız" dedi.

Proje koordinatörü Çidem Dirim, Foça Tarihi Merkezi’nin durağan bir yapı olmayacağını, yeni katkı ve desteklerle gelişeceğini söyledi. Dirim, "Kısa sürede oldukça zengin bir materyalle açılışımızı gerçekleştirdik. Burayı görenlerin daha bugünden ellerindekileri teslim etme arzu ve talepleriyle karşılaştık. Burada herkes kendinden bir şeyler buldu. Evimizin bir köşesinde çürütmektense herkesle ve gelecek nesillerle paylaşalım fikri oluştu" diye konuştu. Dirim, Demokrasi Meydanı yakınında, Belediye Dükkanları olarak bilinen pasajın üst katında daha önce Çok Amaçlı Toplantı Salonu olarak kullanılan birimde oluşturulan Foça Tarihi Merkezi’nin haftanın her günü mevsime göre düzenlenecek saatlerde ücretsiz olarak ziyarete açık olacağını söyledi.

Konuşmanın ardından, ziyaret için merkeze alınan bazı yaşlı vatandaşların fotoğraf ve eşyaların önünde gözyaşlarını tutamayarak ağladıkları görüldü. Evlerinde hala çok sayıda sergilenebilecek eser bulunduğunu belirten vatandaşlar, "Büyüklerimizi anmaya, fotoğraf ve eşyalarla gençlik yıllarımızı yeniden yaşamamıza vesile oldu" dedikleri Foça Belediye Başkanı Gökhan Demirağ’a sarılarak teşekkür etti. 'Aşçı Fok' adıyla yazan Nurdan Çakır Tezgin de, açılan stantta Foça Belediyesi’nce bastırılan ve ücretsiz dağıtılan 'Foça Mutfağı' kitabını ilk gün ziyaretçilerine imzaladı.

Foça Tarihi Merkezi’nde bulunan eserler şöyle: 1913- 1923 yıllarına ait yüzlerce fotoğraf, bazı mübadillerin Yunanistan’da yaşadıkları dönemlerde kullandıkları nüfus, evlenme cüzdanları, sürücü ehliyetleri, beraberinde getirdikleri eşyalar, el değirmeni taşları, dibekler, radyolar, denizci fenerleri, giysiler, yazmalı başörtüler, şarap taşıma ve saklamada kullanılan testiler, amforalar, antik çağa ait grifon başları, 100 yıl önce kullanılmış kahveci sandalyesi, berber koltuğu ve aynası, küçük el aletleri, tespihler, fincanlar, saatler, kalaylı bakır kaplar ile Foça Belediye Başkanı Gökhan Demirağ’ın Kore gazisi dedesi Nurettin Çetindağ’ın gazi madalyası ve beratı. Ayrıca başta merhum hayırsever Reha Midilli olmak üzere yörenin tanınmış ve simge isimlerine oluşturulan köşeler.

24 Nisan 2013
Yazdır   |   Paylaş
 
Bu yazı için yapılan yorumlar ( 0 ) + Yorum Yaz

Yorum bulunamadı !..

 
facebook.com/HaberEgeli
 
Diğer Haberler
Yazar Ahmet Doğan Özeke, vefatının sene-i devriyesinde kabri başında anıldı.
MESLEK İLKELERİNE BAĞLILIKLA KURUM VE KURULUŞLARLA GÜÇBİRLİĞİ SAĞLANACAK
19 MAYIS' DA YEŞİLAY COŞKUSU
SAĞLIĞIN KEYFİNİ BİRLİKTE SÜRÜYORUZ
TSYD İZMİR'DE NÖBET DEĞİŞİMİ
KAMU PERSONELİNE BAĞIMLILIKLA MÜCADELE EĞİTİMİ
MUĞLA'DA SOSYAL İKİLEM BELGESELİ
MOBBİNG İLE MÜCADELE HAFTASI
MOBBİNG İLE MÜCADELE HAFTASI
MUĞLA YEŞİLAY’DA KAN DEĞİŞİMİ
MEHMET AKİF ERSOY KİTAP GÜNLERİ
TÜRKİYE YAZARLAR BİRLİĞİ MUĞLA TEMSİLCİLİĞİ'NDEN İSRAİL' E SERT UYARI
KÜLTÜREL VE TİCARİ BOYUTLARIYLA ARASTA
ÖDEMİŞ BOZDAĞ'DA OSMANLI SARAYLARI
KÖYÜMDE ŞENLİK VAR
HER ÖRGÜT PSİKOLOJİK TACİZCİSİNİ ÜRETİYOR
DEMİRCİ USTASINDAN GERİ DÖNÜŞÜME KATKI
THY PERSONELİNİN İNTİHARI
MUĞLA ANADOLU MEKTEBİ YAZAR OKUMALARI
MUĞLA MİLLİ EĞİTİM’DEN YARDIM SEFERBERLİĞİ
 
+ Çok okunan haberler

WEB TV Tüm videolar
Deplasmanda plasebo
 
Şeyhim kainata alışamadım
 
 
FOTO GALERİ Tüm galeriler
 
 
 
? Anket
Spor Toto Süper Lig 2022-2023 Sezonu Şampiyonu Kim Olur?
 
   
Spor Kent Haberleri Politika Ekonomi Yazarlar Sağlık Eğitim Asayiş Kültür Sanat Yaşam Dünya Magazin
facebook.com/haberegeli twitter.com/haberegeli Google+   Anasayfam Yap
Sık Kullanılanlara Ekle
Künye
Sitene Ekle
İletişim

© Copyrigth 2013 haberegeli.com tüm hakları saklıdır
  Sitemiz abonesidir