27 Mayıs 2024, Pazartesi Web TV Foto Galeri Sosyal Medya Mobil Uygulamalar Arşiv
 
 

İzmir Metrosu'nda akıllı işitme sistemiİzmir Büyükşehir Belediyesi, toplu ulaşımda engelliler için yeni ve önemli bir adım attı. İzmir Metrosu, 1.5 milyon liralık yatırımla işitme engelliler için dünyada sadece Londra, Hong Kong, Paris ve Sydney metrolarında bulunduğu belirtilen 'Akıllı İşitme Sistemi’ni devreye aldı.

Metroda ayrıca görme engelliler için Braille alfabesiyle hazırlanan haritalar ve bilgilendirme plakaları da yerleştirildi. İzmir Büyükşehir Belediyesi kuruluşu İzmir Metro A.Ş., tüm engelli grupları için dünya standartlarında Erişim, Bilgilendirme ve Yönlendirme Projesi’ni hayata geçirdi. Ön hazırlık, proje ve uygulama olmak üzere yaklaşık bir yıllık süreçte gerçekleşen proje sayesinde ortopedik engellilerden sonra görme ve işitme engelliler için de seyahat kolaylığı sağlandı.

DÜNYADA BEŞİNCİ

Erişim, Bilgilendirme ve Yönlendirme Projesi, ağırlıklı olarak görme ve işitme engelli yolculara yönelik olarak hazırlandı. İzmir Metrosu’nun tüm istasyonlarında zemin koşulları ve asansörlerin standartlara uygun olması nedeniyle ortopedik engelli grupları için ayrıca bir düzenlemeye gidilmedi. Proje kapsamında, işitme engelli yolcular için çok önemli olan 'İndüksiyon Devresi' ya da 'Akıllı İşitme Sistemi' olarak bilinen ses ayrıştıran bir sistem devreye alındı. Bu sistem, tüm istasyonlardaki uyarı ve bilgilendirme anonslarını ortamdaki diğer seslerden ve uğultulardan yalıtarak doğrudan işitme engellinin kullandığı cihaza veriyor. Böylece engelli yolcu sesleri net duyuyor, her türlü uyarı ve anonsu algılıyor. Toplu ulaşımda Türkiye’de ilk kez İzmir Metrosu’nun istasyonlarında uygulanan 'Akıllı İşitme Sistemi', dünyada ise sadece Londra, Hong Kong, Paris ve Sydney metrolarında var. Sistem, tüm istasyonlarda toplam 21 adedi gişelerde ve 21 adedi peronlarda olmak üzere toplam 42 noktada aktif durumda. Sistemin kurulumu için istasyonların tavanlarında iki ay süren yoğun bir çalışma yapıldı.

BRAİLLE ALFABESİYLE HARİTA

Erişim, Bilgilendirme ve Yönlendirme Projesi’nin diğer ayağında ise görme engelli bir yolcunun refakatçiye ihtiyaç duymadan rahatlıkla istasyona gelip trene binmesi ve bütün yolcular gibi yolculuğunu güven içinde yapabilmesine olanak sağlayan düzenlemeler yapıldı. Proje çerçevesinde, yüzey uygulaması standartların öngördüğü şekilde hazırlandı. Tamamen görmeyenlerin yanı sıra az görenlerin de kullanabilmesi amacıyla, erişilebilir yüzeyler zeminden farklı parlak sarı renkte yapıldı ve yüzeyler 'bu yolu takip et', 'uyarıcı bir yere geldin', 'dur ve dikkat et' anlamları taşıyan farklı uygulamalarla bütünlendi. Kat planlarını ve yönlendirmeleri gösteren 50 adet harita, Braille alfabesiyle hazırlanarak 14 istasyonun giriş ve çıkış noktalarına konuldu. Sabit merdiven korkuluklarına ise o merdivenin hangi yöne gittiğini gösteren Braille alfabeli bilgilendirme plakaları yerleştirildi. Toplam 300 plaka sayesinde merdiven başına gelen engelli yolcu eliyle o merdivenin istikametini tespit etme imkanı buluyor. Asansörlerdeki mevcut butonlar ise kabartma olduğu için görme engelli vatandaşların kullanımını kolaylaştırıyor. İstasyonlarda yapılan bu düzenlemelerin yanı sıra idari binada da engelli asansörü ve girişlere hissedilebilir zemin uygulaması yapıldı. Proje kapsamındaki tüm uygulamalar, diğer yolcuları da rahatsız etmeyecek, herhangi bir risk yaratmayacak biçimde planlandı.

KIRMIZI BAYRAK VERİLDİ

İzmir Metrosu, hayata geçirdiği bu uygulamalar sayesinde İzmir Büyükşehir Belediyesi 'Kırmızı Bayrak Komisyonu Yönetmeliği' doğrultusunda değerlendirmeye alınan ilk kuruluş oldu. Büyükşehir Belediye Meclisi 'Kırmızı Bayrak Komisyonu'nun İzmir Metrosu istasyonlarında yaptığı denetim değerlendirmesi sonunda, çalışmalar yüzde 100 olumlu bulundu ve metroya 3 yıldızlı kırmızı bayrak verilmesi kararlaştırıldı.

29 Kasım 2013
Etiket; izmir metro, akıllı işitme sistemi, izmir kırmızı bayrak, izmir metrosu sistem Yazdır   |   Paylaş

İlgili haberler


İzmir Metro'da faciadan dönüldü
2019'a kadar 250 km raylı sistem
Metroda sefer sıklığı 90 saniyeye düşecek
Metro Buca'ya da gidiyor
İZBAN Selçuk'a uzuyor
Bakım yapılsa kaza önlenebilirdi
İzmir Metro'da insanlar lego gibi devrildi
İzmir metrosu 9.5 yıl sonra tamamlandı
 
Bu yazı için yapılan yorumlar ( 0 ) + Yorum Yaz

Yorum bulunamadı !..

 
facebook.com/HaberEgeli
 
Diğer Haberler
19 MAYIS' DA YEŞİLAY COŞKUSU
SAĞLIĞIN KEYFİNİ BİRLİKTE SÜRÜYORUZ
TSYD İZMİR'DE NÖBET DEĞİŞİMİ
KAMU PERSONELİNE BAĞIMLILIKLA MÜCADELE EĞİTİMİ
MUĞLA'DA SOSYAL İKİLEM BELGESELİ
MOBBİNG İLE MÜCADELE HAFTASI
MOBBİNG İLE MÜCADELE HAFTASI
MUĞLA YEŞİLAY’DA KAN DEĞİŞİMİ
MEHMET AKİF ERSOY KİTAP GÜNLERİ
TÜRKİYE YAZARLAR BİRLİĞİ MUĞLA TEMSİLCİLİĞİ'NDEN İSRAİL' E SERT UYARI
KÜLTÜREL VE TİCARİ BOYUTLARIYLA ARASTA
ÖDEMİŞ BOZDAĞ'DA OSMANLI SARAYLARI
KÖYÜMDE ŞENLİK VAR
HER ÖRGÜT PSİKOLOJİK TACİZCİSİNİ ÜRETİYOR
DEMİRCİ USTASINDAN GERİ DÖNÜŞÜME KATKI
THY PERSONELİNİN İNTİHARI
MUĞLA ANADOLU MEKTEBİ YAZAR OKUMALARI
MUĞLA MİLLİ EĞİTİM’DEN YARDIM SEFERBERLİĞİ
MUĞLA'DA OKUR GEZER YAZAR ETKİNLİĞİ
RÜYA PARK KİTAP, RESİM VE HEYKEL GÜNLERİ
 
+ Çok okunan haberler
19 MAYIS' DA YEŞİLAY COŞKUSU

WEB TV Tüm videolar
Deplasmanda plasebo
 
Şeyhim kainata alışamadım
 
 
FOTO GALERİ Tüm galeriler
 
 
 
? Anket
Spor Toto Süper Lig 2022-2023 Sezonu Şampiyonu Kim Olur?
 
   
Spor Kent Haberleri Politika Ekonomi Yazarlar Sağlık Eğitim Asayiş Kültür Sanat Yaşam Dünya Magazin
facebook.com/haberegeli twitter.com/haberegeli Google+   Anasayfam Yap
Sık Kullanılanlara Ekle
Künye
Sitene Ekle
İletişim

© Copyrigth 2013 haberegeli.com tüm hakları saklıdır
  Sitemiz abonesidir