3 Mart 2024, Pazar Web TV Foto Galeri Sosyal Medya Mobil Uygulamalar Arşiv
 
 

İzmir'deki üniversitede ses getirecek çalışmaİzmir'deki Gediz Üniversitesi, güneş ve rüzgardan, elektrik üretiminde verimliliği artıran, elektrik üretiminde yeni bir dönem başlatacak  proje geliştirdi. İZKA, çevreci enerji teknolojisinde yeni bir sayfa açan bu yatırımı 1 milyon TL’yle destekleyecek.

Gediz Üniversitesi, bir süredir yürüttüğü çevreci enerji araştırmalarında büyük başarıya ulaştı. Güneş ve rüzgar enerjisini birleştirerek, bu 2 kaynaktan elektrik üretiminde verimliliği artıran ‘hibrit’ santral projesi geliştirildi. Doğa dostu bu çalışma ses getirdi, İzmir Kalkınma Ajansı’nın (İZKA) Yenilenebilir Enerji ve Çevre Teknolojileri Mali Destek Programı’na kabul edildi.

Toplam 2.2 milyon TL’lik maliyetin 1 milyon TL’sini İZKA karşılayacak. Bu destekle hemen düğmeye basılacak, Gediz Üniversitesi Seyrek Kampüsü’ndeki öğrenci otoparkının üzerine 3 bin metrekarelik güneş panelleri yerleştirilecek. Ayrıca bir de rüzgar türbini kurulacak.

Güneş ve rüzgar enerjisi birleştirilerek saatte 500 kilovat elektrik elde edilecek. 50 bin metrekare kapalı alana sahip kampüsün elektrik ihtiyacının yüzde 60’ı bu hibrit santral sayesinde karşılanacak.

En çevreci otopark olacak Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Turan Batar, bu başarının mimarı olarak Gediz Üniversitesi Proje Koordinasyon Ofisi’ndeki genç akademisyenleri gösterdi.

Prof. Dr. Batar, çevreci enerji üretimi ve kullanımında yeni bir sayfa açılacağını dile getirerek, şunları söyledi:

“Şimdiye kadar güneşten ve rüzgardan ayrı ayrı santrallar yardımıyla elektrik elde ediliyordu. Ancak hibrit santral sayesinde her 2 kaynaktan aynı anda, daha etkin şekilde elektrik üretmek mümkün. Gediz Üniversitesi olarak işte bunun yolunu açacağız.

Aynı zamanda kampüsümüzdeki otoparkı daha işlevsel hale getirmiş, araçları olumsuz iklim koşullarından korumuş da olacağız. Ayrıca bu santralımız, mühendislik öğrencilerimizin eğitiminde bir laboratuvar ve staj yeri olarak da değerlendirilecek.”

Seyrek’teki kampüse birkaç kilometre uzaklıktaki İzmir Serbest Bölge’den çıkan arıtma çamurlarının imhasını kolaylaştıracak projeye de danışmanlık desteği sağlandı. Bu çevreci çalışma da İZKA’dan mali yardıma hak kazandı.

HİBRİT

Kelime anlamı olarak ‘melez’ demektir. Günümüzde daha çok otomotivde, hem petrol hem de elektrik enerjisini kullanabilen motor teknolojisi bu şekilde tanımlanmıştır. İki farklı tohumdan laboratuvar ortamında elde edilen yeni tohumlar için de ‘hibrit’ denilmektedir. Gediz Üniversitesi’nin hibrit santralı da güneş ve rüzgar enerjilerini birleştirerek elektrik üreteceği için böyle tanımlanmıştır.

18 Mayıs 2013
Yazdır   |   Paylaş
 
Bu yazı için yapılan yorumlar ( 0 ) + Yorum Yaz

Yorum bulunamadı !..

 
facebook.com/HaberEgeli
 
Diğer Haberler
MUĞLA'DA SOSYAL İKİLEM BELGESELİ
MOBBİNG İLE MÜCADELE HAFTASI
MOBBİNG İLE MÜCADELE HAFTASI
MUĞLA YEŞİLAY’DA KAN DEĞİŞİMİ
MEHMET AKİF ERSOY KİTAP GÜNLERİ
TÜRKİYE YAZARLAR BİRLİĞİ MUĞLA TEMSİLCİLİĞİ'NDEN İSRAİL' E SERT UYARI
KÜLTÜREL VE TİCARİ BOYUTLARIYLA ARASTA
ÖDEMİŞ BOZDAĞ'DA OSMANLI SARAYLARI
KÖYÜMDE ŞENLİK VAR
HER ÖRGÜT PSİKOLOJİK TACİZCİSİNİ ÜRETİYOR
DEMİRCİ USTASINDAN GERİ DÖNÜŞÜME KATKI
THY PERSONELİNİN İNTİHARI
MUĞLA ANADOLU MEKTEBİ YAZAR OKUMALARI
MUĞLA MİLLİ EĞİTİM’DEN YARDIM SEFERBERLİĞİ
MUĞLA'DA OKUR GEZER YAZAR ETKİNLİĞİ
RÜYA PARK KİTAP, RESİM VE HEYKEL GÜNLERİ
İZMİR'E MEGA PROJE
İŞTE KUZEY YILDIZI
KANUNİ'NİN MUĞLA'YA GELİŞİNİN 500. YILI UNUTULDU
ÇAM FISTIĞI REKOLTESİ YÜZ GÜLDÜYOR
 
+ Çok okunan haberler
MUĞLA'DA SOSYAL İKİLEM BELGESELİ

WEB TV Tüm videolar
Deplasmanda plasebo
 
Şeyhim kainata alışamadım
 
 
FOTO GALERİ Tüm galeriler
 
 
 
? Anket
Spor Toto Süper Lig 2022-2023 Sezonu Şampiyonu Kim Olur?
 
   
Spor Kent Haberleri Politika Ekonomi Yazarlar Sağlık Eğitim Asayiş Kültür Sanat Yaşam Dünya Magazin
facebook.com/haberegeli twitter.com/haberegeli Google+   Anasayfam Yap
Sık Kullanılanlara Ekle
Künye
Sitene Ekle
İletişim

© Copyrigth 2013 haberegeli.com tüm hakları saklıdır
  Sitemiz abonesidir