13 Haziran 2021, Pazar Web TV Foto Galeri Sosyal Medya Mobil Uygulamalar Arşiv
 
 

Pis kokunun sorumlusu kim?İzmir Büyükşehir Meclisi AK Parti Grup Başkanvekili Bilal Doğan, yoğun şikâyetlere konu olan iki ayrı çevre sıkıntısını ve ardından meydana gelen gelişmeleri kamuoyunun dikkatine sundu.

Doğan, Akarca Koyu'ndaki mavi bayrak skandalı ve Narlıdere Güneybatı Atık Asu Arıtma Tesisi'nden yükselen pis kokular nedeniyle İZSU Genel Müdürlüğü ve Aziz Kocaoğlu'nu eleştiri yağmuruna tuttu.

Doğan tepkisini "İzmir'li hemşerilerimizin ödediği vergileriyle Büyükşehir Belediye bütçesinden ödenen yüksek paralarla alınan yüksek kredi notlarıyla İzmir örnek gösteriliyordu, ne oldu da İzmir’i çevreye karşı olan duyarsızlığınızla bu hallere düşürdünüz?" sözleriyle dile getirdi.

İZMİR'E BÖYLE Mİ SAHİP ÇIKACAKSINIZ?

Büyükşehir Meclisi AK Parti Grup Başkanvekili Bilal Doğan yaptığı açıklamada Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'nu eleştirerek, "İzmir, yerel idare tarafından ne yazık ki ihmal edilmektedir. Temel altyapı ve arıtma tesisi yatırımlarını dahi vaktinde tamamlayıp hizmete açamayan İZSU'nun içine düştüğü bu durum Seferihisar'da ve Narlıdere'de bir kez daha kendisini göstermiştir. Ortaya çıkan ihmaller zinciri nedeniyle güzide turizm cennetimizin Akarca Koyu bugün maalesef bölgede oturanlar tarafından "Kokarca Koyu" olarak adlandırılmakta, ortaya çıkan tablo başta Seferihisar olmak üzere hepimizi üzmektedir. Arıtma tesisinden koya akıtılan pis sular nedeniyle plajımızdaki mavi bayrak iptal edilmiş, Büyükşehir Belediyesi'nin başarısızlığı böylece tescillenmiştir. Bu sorumsuzluğun ve Seferihisar halkına karşı yapılan bu duyarsızlığın sorumlusu kimdir? Bir yanda milyonlarca liralık çevre yatırımları yapacaksınız, öbür yanda denize pislik boşaltacaksınız, bu nasıl bir tezattır? Bu nasıl bir vurdumduymazlıktır? Öve öve bitiremediğiniz arıtma tesislerini çalıştıramıyorsunuz. Bu yüzden özellikle yazlık ilçelerimiz kan ağlamaktadır. İzmir Büyükşehir Belediyesi bu başarısız tavrıyla turizme darbe vuruyor. Yazlık ilçelerimizden yükselen kötü kokular nedeniyle yerli ve yabancı ziyaretçiler kentimizden kaçmaktadır " diye konuştu.

ARITMALAR NEDEN ÇALIŞMIYOR?

Son günlerde özellikle yazlık ilçelerde arıtma tesislerinin çalıştırılamadığına dikkat çeken Doğan, Büyükşehir Belediyesi'nin turizme darbe vurduğunu dile getirdi ve şunları söyledi:

"Övüne övüne bitiremediğiniz kredi notlarınız var ama bu kentte denize halen pislik akıyor. Dere yataklarına kireç dökerek beceriksizliğini örtbas edemezsiniz. Körfez'de yüzecektiniz ne oldu? İZSU Genel Müdürlüğü bırakın körfez temizliğini, bugün daha dere yataklarını ıslah edip temizleyemiyor. Meles Çayı'nda dört yıldır ne yaptıysanız olmadı, harcanan onca para, sarf edilen tüm emekler boşa gitti. Meles'teki kötü koku artık Bornova’dan bile hissedilir oldu. Karataş'ta, Üçkuyular Vapur İskelesi'nde, Vasıf Çınar Bulvarı'nda, Pasaport ‘ta ve Narlıdere Biyolojik Arıtma Tesisi civarında denize deşarj edilen atık suların kokusu hemşerilerimizi adeta çileden çıkartmakta, ortaya çıkan bu manzara İzmir'e yakışmamaktadır.

Özellikle Narlıdere arıtma tesisi gerektiği şekilde çalıştırılmadığından ötürü ilçe girişinde ortaya çıkan bu koku büyük şikâyetlere konu olmaktadır. Gelinen nokta öyle bir hal almıştır ki, arıtma tesisi civarında yer alan koca bir mahalle boşalmış, yıllardır çözüm bulunmayan bu skandal nedeniyle yöre sakinleri evlerini satıp başka ilçelere kaçmaya başlamıştır.

Çeşme, Seferihisar ve Karaburun’a gidiş gelişlerde seyahat eden yerli ve yabancı turistler buradan geçerken kötü kokular nedeniyle arabalarının camlarını kapatmaktadırlar. Bu tablo güzel İzmir’imize yakışmamaktadır. İzmir'e böyle mi sahip çıkacaksınız? Çevremizi böyle mi koruyacaksınız?"

24 Temmuz 2017
Etiket; bilal doğan, izsu arıtma, narlıdere arıtma, izmir körfez koku Yazdır   |   Paylaş

İlgili haberler


Aynı iş için üç ihale mi olur
"Kocaoğlu talepleri görmezden geliyor"
Yaralar sarılmalı
İstifasını çekmek istedi ama, evdeki bulgur da gitti
İzmir Büyükşehirde İhale Kartviziti Tartışması
Kocaoğlu: AVM'ci değiliz
 
Bu yazı için yapılan yorumlar ( 0 ) + Yorum Yaz

Yorum bulunamadı !..

 
facebook.com/HaberEgeli
 
Diğer Haberler
ADNAN MENDERES DEMOKRASİ MÜZESİ'NDE SON RÖTUŞLAR
İZMİR DÜŞÜNCE PLATFORMU
TARİHİ CAMİ, MEYDAN DÜZENLEMESİ KURBANI
MOBBİNG HAFTASI
İletişimciler İzmir'de buluşuyor
İzmir'de voleybol heyecanı
Ege'de Yılın Spor Ödülleri sahiplerini buldu
SİMYA METAL 8. TSYD EGE’DE YILIN SPOR ÖDÜLLERİ
İZVAK'tan üçüncü zirve
47. Folkart TSYD Kupası Menemen'in
Karşıyaka'da yoga buluşması
Boyoz, İspanya'da sergilenecek
ESTİ hep zirvede
Kadın hakları günlük mesele değil
7. TSYD Ege'de Yılın Spor Ödülleri
TSYD İzmir'den görkemli veda
Basmane tasarımıyla Venedik'e gidiyor
Alsancak Garı için canlandıran tasarımlar
TSYD-İSTEK işbirliği
TSYD İzmir Spor Tarihi Sempozyumu yapıldı
 
+ Çok okunan haberler

WEB TV Tüm videolar
O belde (Ahmet Haşim)
 
Elena Ledda - Pesa
 
 
FOTO GALERİ Tüm galeriler
 
 
 
? Anket
 
   
Kent Haberleri Spor Politika Ekonomi Yazarlar Sağlık Eğitim Asayiş Kültür Sanat Yaşam Dünya Magazin
facebook.com/haberegeli twitter.com/haberegeli Google+   Anasayfam Yap
Sık Kullanılanlara Ekle
Künye
Sitene Ekle
İletişim

© Copyrigth 2013 haberegeli.com tüm hakları saklıdır
  Sitemiz abonesidir