24 Haziran 2024, Pazartesi Web TV Foto Galeri Sosyal Medya Mobil Uygulamalar Arşiv
 
 

Tahkimden benzeri görülmemiş kararTFF Tahkim Kurulu, önce ''evet'', iki gün sonra, ''pardon yanlışlık olmuş, hayır'' dedi, Yeni Bornovasporlular şaşırdı.

Süper Amatör Lig play off maçlarını 10 puanla tamamlayan Yeni Bornovaspor, müsabaka talimatları gereği kendisiyle aynı puana sahip Narlıdere Belediyespor'un önünde yer alması ve Bölgesel Amatör Lig'e (BAL) terfi etmesi gerektiğini belirterek, Tahkim Kurulu'na başvuruda bulundu.

TFF Tahkim Kurulu 23 Mayısta yaptığı toplantıda Yeni Bornovaspor'un itirazını haklı bularak, TFF'nin iki takımın kendi aralarında yapacağı maç sonunda sıralamanın belirlenmesi yönündeki kararını kaldırdı. Bunun üzerine sevinen ve oyuncularını tatile gönderen Yeni Bornovaspor Kulübü, 25 Mayısta aldığı haberle şok oldu.

Olağanüstü toplanan Tahkim Kurulu, iki gün önce aldığı kararın tam tersi yönde yine oybirliği ile Yeni Bornovaspor'un itirazını reddetti. Tahkim Kurulu tarihinde daha önce benzerine rastlanmayan bu durum karşısında şoke olan Yeni Bornovasporlular, şimdi yeniden takımı toparlamaya çalışıyor.

İşte Tahkim Kurulu'nun iki gün arayla aldığı bir birinin tam zıddı kararlar:

23 Mayıstaki toplantıda alınan karar:

''Yeni Bornova Spor Kulübü'nün, TFF Yönetim Kurulu'nun 13.05.2013 tarih ve 24 sayılı toplantısında aldığı karara karşı başvurusuna ilişkin Kurulumuzun 2013/151 E. numaraya kayıtlı dosyasında TFF Genel Sekreterliğinden cevap dilekçesinin geldiği görüldü.

Maddi olayın niteliği gereği yerinde görülmeyen duruşma talebinin reddi suretiyle dosya üzerinde yapılan müzakerede; Futbol Müsabaka Talimatı'nın 9/2,b,IV. maddesi ile "2012-2013 Sezonu Amatör Futbol Liglerinde Uygulanacak Esaslar" başlıklı kitapçığın 14. sayfasındaki açıklamalar ve 15. sayfasındaki 1 sayılı örnek dikkate alınarak, Yeni Bornova Spor Kulübü'nün başvurusunun kabulüne, TFF Yönetim Kurulu kararının kaldırılmasına oybirliği ile...''

25 Mayıstaki olağanüstü toplantıda alınan karar ve gerekçesi:

''Tahkim Kurulu 25 Mayıs 2013 günü (37) sayılı olağanüstü toplantısında gündemindeki maddeleri inceleyerek aşağıdaki kararları almıştır. TFF vekilinin, Kurulumuzun 23.05.2013 tarihli, E. 2013/151, K.2013/153 sayılı kararına karşı yargılamanın iadesi talebini içeren 24.05.2013 tarihli dilekçesi okundu. Yapılan müzakere neticesinde; Futbol Müsabaka Talimatı'nın 9.maddesinde, amatör lig ile profesyonel ligde puan usulü ve averaj uygulaması yönünden bir ayrım yapılmadığı; ancak "müsabaka statülerinde" aksine hükümlerin yer alabileceği ifade edilmiştir.

Amatör futbolun; futbol anlayışı, toplumsal statüsü ve ülke futboluna katkısı gibi farklılıkları dikkate alındığında, bazı hususların Müsabaka Talimatı'ndaki düzenlemeden ayrı bir düzenlemeye ihtiyaç duyduğu açıktır. Nitekim TFF de, amatör futbol yönetimini "Amatör Futbol Liglerinde Uygulanacak Esaslar" çerçevesinde yürütmüş, "Amatör Futbol Liglerinde Uygulanacak Esaslar", "Amatör Lig Statüsü" olarak kabul edilmiştir. Bu "Esaslar"a bakıldığında ise, özellikle futbolun "etik" yanının güçlenmesi ve yarışanlar arasındaki "etik dışı" dengesizliklerin doğmasının engellenmesi amacıyla amatör liglerdeki "puan usulü ve averaj uygulaması"nın, FMT'nin 9.maddesindeki hükümden farklı olarak düzenlendiği; aynı puana sahip 3 veya daha fazla takımın sıralamasında birbirleriyle oynadıkları müsabakaların dikkate alındığı; buna göre yapılan sıralamada puan eşitliği olması halinde gol averajına bakıldığı, yine eşitlik halinde hükmen yenilgisi olmayanın avantajlı sayıldığı, ancak burada da eşitlik olması halinde eşit puanlı takımların yeniden karşılaşması ile (tek maç eleme usulü) sıralamanın belirlendiği, ancak FMT'nin 9/2,b,IV. maddesindeki düzenlemeden farklı olarak, puanı eşit takımlar arasındaki sıralamada "fazla gol atanın" üstün sayılmasına dair hükme yer verilmediği anlaşılmaktadır. Gerçekten de geçmiş yıllarda, amatör liglerde "fazla gol atanın" üstün tutulması uygulamasının ciddi sorunlara neden olduğu, "etik dışı" ve hayatın olağan akışına aykırı maç sonuçları nedeniyle, futbola ve futbol yönetimine olan toplumsal güvenin sarsıldığı görülmektedir. İşte bu "güven" beklentisi ya da azalması ile az evvel bahsedilen etik kaygılar nedeniyle amatör futbolun, FMT'dekinden farklı bir düzenleme ile yönetilmek istenmesinin yerinde ve faydalı olduğu kabul edilmelidir. (Nitekim "fazla gol atanın" üstün tutulmadığı 2012-2013 amatör futbol sezonunda "etik dışı" ve "hayatın olağan akışına aykırı" maç sonuçlarının yok denecek kadar azaldığı da tecrübe edilmiştir.)

Tüm bu açıklamalar ve FMT'nin 9/2.maddesinin ilk cümlesi ile "2012-2013 Sezonu Amatör Futbol Liglerinde Uygulanacak Esaslar" ışığında, TFF vekilinin yargılamanın iadesi başvurusunun kabulü ile, Yeni Bornova Spor Kulübü'nün, TFF Yönetim Kurulu'nun 13.05.2013 tarih ve 24 sayılı toplantısında aldığı karara itirazının reddine oybirliği ile...''

26 Mayıs 2013
Yazdır   |   Paylaş
 
Bu yazı için yapılan yorumlar ( 0 ) + Yorum Yaz

Yorum bulunamadı !..

 
facebook.com/HaberEgeli
 
Diğer Haberler
Yazar Ahmet Doğan Özeke, vefatının sene-i devriyesinde kabri başında anıldı.
MESLEK İLKELERİNE BAĞLILIKLA KURUM VE KURULUŞLARLA GÜÇBİRLİĞİ SAĞLANACAK
19 MAYIS' DA YEŞİLAY COŞKUSU
SAĞLIĞIN KEYFİNİ BİRLİKTE SÜRÜYORUZ
TSYD İZMİR'DE NÖBET DEĞİŞİMİ
KAMU PERSONELİNE BAĞIMLILIKLA MÜCADELE EĞİTİMİ
MUĞLA'DA SOSYAL İKİLEM BELGESELİ
MOBBİNG İLE MÜCADELE HAFTASI
MOBBİNG İLE MÜCADELE HAFTASI
MUĞLA YEŞİLAY’DA KAN DEĞİŞİMİ
MEHMET AKİF ERSOY KİTAP GÜNLERİ
TÜRKİYE YAZARLAR BİRLİĞİ MUĞLA TEMSİLCİLİĞİ'NDEN İSRAİL' E SERT UYARI
KÜLTÜREL VE TİCARİ BOYUTLARIYLA ARASTA
ÖDEMİŞ BOZDAĞ'DA OSMANLI SARAYLARI
KÖYÜMDE ŞENLİK VAR
HER ÖRGÜT PSİKOLOJİK TACİZCİSİNİ ÜRETİYOR
DEMİRCİ USTASINDAN GERİ DÖNÜŞÜME KATKI
THY PERSONELİNİN İNTİHARI
MUĞLA ANADOLU MEKTEBİ YAZAR OKUMALARI
MUĞLA MİLLİ EĞİTİM’DEN YARDIM SEFERBERLİĞİ
 
+ Çok okunan haberler

WEB TV Tüm videolar
Deplasmanda plasebo
 
Şeyhim kainata alışamadım
 
 
FOTO GALERİ Tüm galeriler
 
 
 
? Anket
Spor Toto Süper Lig 2022-2023 Sezonu Şampiyonu Kim Olur?
 
   
Spor Kent Haberleri Politika Ekonomi Yazarlar Sağlık Eğitim Asayiş Kültür Sanat Yaşam Dünya Magazin
facebook.com/haberegeli twitter.com/haberegeli Google+   Anasayfam Yap
Sık Kullanılanlara Ekle
Künye
Sitene Ekle
İletişim

© Copyrigth 2013 haberegeli.com tüm hakları saklıdır
  Sitemiz abonesidir