24 Mayıs 2024, Cuma Web TV Foto Galeri Sosyal Medya Mobil Uygulamalar Arşiv
 
 

Türeli, erik üreticisinin zararını sorduCHP İzmir Milletvekili, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Üyesi Rahmi Aşkın Türeli, İzmir’in en önemli tarım bölgelerinden biri olan Küçük Menderes havzasında faaliyet gösteren 1000 civarında erik üreticisinin soğuk hava ve şiddetli yağmur nedeniyle üretimde ciddi kayıplara uğradığına dikkat çekerek, bölgede her yıl ortalama 1500 ton erik üretimi gerçekleştirilirken bu yıl rekoltede yaklaşık yüzde 40’lara varan bir düşüş söz konusu olduğunu söyledi.

Konuya ilişkin önerge veren Türeli, fiyat istikrarının sağlanamaması ve ürünün değerinin altında satılması sonucunda yaklaşık 4000 erik ağacı söküldüğünün erik üretici ve bu ürünün yetiştiği bahçelerin de tarlalara dönüştürüldüğünün altını çizdi. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehmet Mehdi Eker'in yanıtlaması istemiyle TBMM'de yazılı soru önergesi veren Rahmi Aşkın Türeli, bölge tarımı açısından oldukça önemi bulunan ve çok sayıda üreticinin geçim kaynağı olan erikte üreticilerin karşılaştıkları zararları gidermeye yönelik bir çalışma başlatmayı düşünüp düşünmediklerini Bakan Eker'e sordu.

Türeli ayrıca, bölgedeki çok sayıda erik ağacının zarar görmesi sonucu erik bahçelerinin tarlalara dönüştürüldüğünü vurguladı ve Bakan'ın bu durumu nasıl karşıladığına ilişkin soru da yöneltti. Toplulaştırma çalışmaları da mağdur etti CHP'li Vekil önergesinde şu açıklamalara yer verdi:

"İzmir’in en önemli tarım bölgelerinden biri olan Küçük Menderes havzasında faaliyet gösteren 1000 civarında erik üreticisi soğuk hava ve şiddetli yağmur nedeniyle üretimde ciddi kayıplara uğramıştır. Hasadı yapılan papaz eriğinin piyasası 5 liradan açılırken alıcı bulunamaması nedeniyle kısa sürede 2 liraya kadar düşmüştür. Bölgede yetiştirilen bir diğer erik türü İtalyan eriğinde de benzer sıkıntılar gündeme gelmektedir. Öte yandan, havzadaki toplulaştırma çalışmalarının bazı yerlerde hala sonuçlandırılamaması da üreticileri ciddi sıkıntıya sokmuştur. Üreticiler toplulaştırma çalışmaları nedeniyle ağaçlara değer biçilmediğini ya da sınır belirsizliği nedeniyle ağaç tespiti yapılamadığı için de mağdur edildiklerini savunmaktadırlar."

Milletvekili Türeli'nin Bakan Eker'e soruları:

1- Bölge tarımı açısından oldukça önemli olan ve çok sayıda üreticinin geçim kaynağı erikte üreticilerin karşılaştıkları zararları gidermeye yönelik bir çalışma başlatmayı düşünüyor musunuz? 2- Küçük Menderes havzasında sağlıklı ürün planlaması yapılmaması, üreticilere yeterince destek çıkılmaması gibi yanlış tarım politikaları sonucunda çok sayıda çiftçinin meyve bahçelerini tarlalara dönüştürmesini nasıl karşılıyorsunuz? 3- Bu gidişatın önüne geçilebilmesi için bir politika belirlemeyi ve somut adımlar atmayı düşünüyor musunuz?

16 Mayıs 2013
Yazdır   |   Paylaş
 
Bu yazı için yapılan yorumlar ( 0 ) + Yorum Yaz

Yorum bulunamadı !..

 
facebook.com/HaberEgeli
 
Diğer Haberler
19 MAYIS' DA YEŞİLAY COŞKUSU
SAĞLIĞIN KEYFİNİ BİRLİKTE SÜRÜYORUZ
TSYD İZMİR'DE NÖBET DEĞİŞİMİ
KAMU PERSONELİNE BAĞIMLILIKLA MÜCADELE EĞİTİMİ
MUĞLA'DA SOSYAL İKİLEM BELGESELİ
MOBBİNG İLE MÜCADELE HAFTASI
MOBBİNG İLE MÜCADELE HAFTASI
MUĞLA YEŞİLAY’DA KAN DEĞİŞİMİ
MEHMET AKİF ERSOY KİTAP GÜNLERİ
TÜRKİYE YAZARLAR BİRLİĞİ MUĞLA TEMSİLCİLİĞİ'NDEN İSRAİL' E SERT UYARI
KÜLTÜREL VE TİCARİ BOYUTLARIYLA ARASTA
ÖDEMİŞ BOZDAĞ'DA OSMANLI SARAYLARI
KÖYÜMDE ŞENLİK VAR
HER ÖRGÜT PSİKOLOJİK TACİZCİSİNİ ÜRETİYOR
DEMİRCİ USTASINDAN GERİ DÖNÜŞÜME KATKI
THY PERSONELİNİN İNTİHARI
MUĞLA ANADOLU MEKTEBİ YAZAR OKUMALARI
MUĞLA MİLLİ EĞİTİM’DEN YARDIM SEFERBERLİĞİ
MUĞLA'DA OKUR GEZER YAZAR ETKİNLİĞİ
RÜYA PARK KİTAP, RESİM VE HEYKEL GÜNLERİ
 
+ Çok okunan haberler
19 MAYIS' DA YEŞİLAY COŞKUSU

WEB TV Tüm videolar
Deplasmanda plasebo
 
Şeyhim kainata alışamadım
 
 
FOTO GALERİ Tüm galeriler
 
 
 
? Anket
Spor Toto Süper Lig 2022-2023 Sezonu Şampiyonu Kim Olur?
 
   
Spor Kent Haberleri Politika Ekonomi Yazarlar Sağlık Eğitim Asayiş Kültür Sanat Yaşam Dünya Magazin
facebook.com/haberegeli twitter.com/haberegeli Google+   Anasayfam Yap
Sık Kullanılanlara Ekle
Künye
Sitene Ekle
İletişim

© Copyrigth 2013 haberegeli.com tüm hakları saklıdır
  Sitemiz abonesidir