31 Mayıs 2020, Pazar Web TV Foto Galeri Sosyal Medya Mobil Uygulamalar Arşiv
 
 

BMC'de yerli oto üretimi haberi sevinç yarattı Hükümet BMC krizini yerli otomobil üretimiyle çözmeye çalışıyor. Mayıs ayında Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu’nun (TMSF) Çukurova Grubu’ndan yönetimi devraldığı BMC’nin Çalık Grubu’na satılacağı ve burada yerli oto üretimi yapılacağı yönündeki haber, sektörde sevinç yarattı. İzmir’deki sektör temsilcileri, kararın doğru olduğunu belirterek, bölgeye yatırımcı çekebilmek için de önemli bir gelişme olduğunu kaydetti. 

TMSF’nin 17 Mayıs’ta Çukurova Grubu’na ait bazı şirketlerle birlikte yönetimini devraldığı BMC’nin Çalık Grubu’na satılacağı ve burada yerli oto üretimi yapılacağı yönündeki haber, sektörü heyecanlandırdı. Ege Bölgesi Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkan Yardımcısı Ender Yorgancılar, yerli otomobil üretimi konusunda en doğru adresin BMC olacağını belirterek şunları söyledi:

"BMC ticari ve askeri araçları başarıyla üretiyor. BMC otomotiv sektöründe otobüs ve kamyon gibi ticari araçlar da yapsa bilgili bir işgücüne sahip. Bu şirket yönetimsel hatalardan dolayı kapanma durumunda kaldı. Türkiye otomotiv sektörünü de yakından ilgilendiren bilgi birikimi çalışanlarda var. Bu gelişme, çalışanların mağdur olmaması açısından da çok önemli. Aynı zamanda ülkemizin bir yerli otomobil yapabilmesi için gerekli teknolojilere belli bir yatırım yapılarak başarıya ulaşılacağına inanıyorum. Çok doğru bir karar. Bir an önce devreye girerse bölge ekonomisine büyük ivme sağlayacak. Başka otomotiv yatırımlarını da bölgeye çekebilir. BMC’yi kimin alacağı önemli değil. Bir yatırımcının işe başlaması önemli."

'ÜLKENİN SIRTINDAKİ KAMBUR KALKAR'

EBSO Meclis Başkanı Mehmet Tiryaki, çalışmayan her sanayi kuruluşunun ülkenin kaybı olduğunu dile getirerek, "Her kim alırsa alsın bir an önce devreye girmesi ülkenin kaybını engeller. Çalışmayan işletmeler istihdam yaratmaz, vergi vermez, sadece sahibine değil ülkenin sırtında bir kamburdur. BMC’nin bölgemizdeki tek otomotiv sanayi olması bölge açısından ayrı bir önem taşıyor. Bir diğer önemi de yüzde 100 yerli sermayeli bir şirket olması."

'ÖNEMLİ BİR ARGÜMAN OLACAK'

Ege Otomotivciler Derneği Başkanı Mustafa İduğ da, otomotiv ve yan sanayinin İzmir ve Ege bölgesi’nde büyük potansiyelinin olduğunu, BMC’nin çalıştığı süre içinde bu sektöre en büyük katkıyı verdiğini söyledi. İduğ, "Bu kadar önemli bir sanayi tesisinin yeniden harekete geçecek olması olumlu bir gelişme. Yerli üretimin devamı açısından da hayati önem taşıyor. Bu bölgeye yeni yatırımcılar çekmeye çalışırken, elimizde önemli bir argüman olacak" diye konuştu. 


16 Eylül 2013
Etiket; bmc, çalık grubu, satış, tmsf, yerli otomobil üretimi, ender yorgancılar, Ege Otomotivciler Derneği Başkanı Mustafa İduğ Yazdır   |   Paylaş

İlgili haberler


Kocaoğlu'ndan ilçe belediyesine tepki
Bu gurur Yorgancılar'ın
Yorgancılar'dan vize çağrısı
Ekonomi yeni hükümeti bekliyor
İzmir'de konut satışları arttı
Üzüm İhracatı Arttı
Konut Satışlarında Ani Yükseliş
Konut Satışları Düştü
 
Bu yazı için yapılan yorumlar ( 0 ) + Yorum Yaz

Yorum bulunamadı !..

 
facebook.com/HaberEgeli
 
Diğer Haberler
İzmir basın tarihinden hazin bir sayfa
Ağız kokusunu önlemenin kolayı var
Fotojenik olmanın sırları var
Reklamlarda gizli şiddet var
Antibiyotik yerine turşu
İSTATİSTİKTEN İBARET BİR VAHŞET
Bezdiri ile etkin mücadele
İzmir'den Almanya'ya başarı yolculuğu
Emekliye temmuz zammı
Kadın hakları günlük mesele değil
Zeytin güzel kokmalı
Güvenli internet hamlesi
Yeni nesil ekran teknolojileri
Ses kayıt dökümleri kitap oldu
Binaya yapılan eklemeler tehlike saçıyor
Bilgisayar oyunlarının tadı kaçıyor
Akran zorbalığını hafife almayın
Elfida hayaline kavuştu!
ABD'li kızın Türkiye sevgisi
Mektuptan belgesel çıktı
 
+ Çok okunan haberler

WEB TV Tüm videolar
O belde (Ahmet Haşim)
 
Elena Ledda - Pesa
 
 
FOTO GALERİ Tüm galeriler
 
 
 
? Anket
 
   
Kent Haberleri Spor Politika Ekonomi Yazarlar Sağlık Eğitim Asayiş Kültür Sanat Yaşam Dünya Magazin
facebook.com/haberegeli twitter.com/haberegeli Google+   Anasayfam Yap
Sık Kullanılanlara Ekle
Künye
Sitene Ekle
İletişim

© Copyrigth 2013 haberegeli.com tüm hakları saklıdır
  Sitemiz abonesidir