3 Haziran 2020, Çarşamba Web TV Foto Galeri Sosyal Medya Mobil Uygulamalar Arşiv
 
 

İnternetten alışveriş yapanların oranı yüzde 30'a yükseldiTürkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) verilerine göre, ülkemizde internetten alışveriş yapanların oranı yüzde 30.8’e yükseldi.

Sektördeki hızlı artışı inceleyen Yaşar Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Çağrı Bulut ile araştırma görevlileri Metehan İğneci ve Mustafa Okur, Türkiye’de 15 milyar dolar civarında olan e-ticaretin doğru adımlar atılırsa gelişime en açık alanlardan biri olduğunu söyledi.

Türkiye Bilişim Sanayicileri Derneği (TÜBİSAD) rakamlarına göre gelişmiş ülkelerde e-ticaretin toplam perakende sektörünün içindeki oranı yüzde 5.5. Türkiye’de ise bu oranın yüzde 1.3 olduğunu dile getiren akademisyenler, “2020 yılında e-ticaret hacminin 40 milyar doları aşması bekleniyor. Bu rakamlara ulaşmada en önemli etkenler internet kullanımın yaygınlaşması ve tüketicilerin dijital tüketici konumuna gelmelerinin sağlanabilmesi” diyor.

En fazla 3 bölgede

Türkiye Elektronik Ticaret İşletmecileri Derneği (ETİD) verilerine göre, e-ticaret sitelerinden alışverişin yüzde 77’si Marmara, İç Anadolu ve Ege bölgelerinde gerçekleşiyor. Yaşarlı akademisyenler, “İstanbul, Ankara ve İzmir’in bu bölgelerde bulunması en büyük etken. Türkiye’nin diğer bölgelerini ve şehirlerini de e-ticaret ağına, verimli ve diğer şehirler ile aynı düzeyde adapte eden bir girişim olursa, oldukça önemli ticari hacme ulaşabilir” diye konuştu.

Başarının sırrı

E-ticarette başarının sırrının iyi finansal planlama, iyi iş planı ve iyi yürütmeden geçtiğini belirten akademisyenler, “Hali hazırda mağazası bulunan esnaf ve KOBİ’ler, perakende markalarını internet ve mobil platformlara taşırlarsa hem maliyetlerini düşürebilir, hem de ticaret hacmini artırabilir. Müşterilere, mağazadaki hizmetin aynısını internette de alacağı konusunda güven aşılamak çok önemli. Bunların yanı sıra e-ticaret, yalnızca ülkemizdeki değil dünyanın öbür ucundaki potansiyel müşterilere de ulaşma şansını tanıyor” diye konuştu.

Akıllı telefonlar

İnternetten alışverişteki artışı değerlendiren Yaşar Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Bölümü Öğretim Üyesi Özlem Aşman Alikılıç ise “Comscore sitesinin araştırmasına göre, online alışverişin yüzde 47’lik bölümü tablet ve akıllı telefonlardan yapılıyor. Rakamlara baktığımızda, tüketicilerin istediği ürüne istediği yerde rahatlıkla ulaşmasının etkisi büyük. İnternet, tablet ve akıllı telefonlar alışveriş kolaylığı sağlıyor. Kadınların giderek artan bir şekilde çalışma hayatının içinde olması da artışta bir etken” dedi.

20 Eylül 2014
Etiket; tüik, internet, alışveriş, online alışveriş, yaşar üniversitesi, çağrı bulut, tübisad, e-ticaret, haberegeli, haberegeli.com Yazdır   |   Paylaş

İlgili haberler


Reklamlarda gizli şiddet var
TSYD İzmir Spor Tarihi Sempozyumu yapıldı
İzmir Fuarı'nda üç boyutlu yüz tarama
Yaşar Üniversitesinden TÜBİTAK başarısı
Fuarda Rusya fırsatı
Yaşarlı akademisyen Ege'yi temsil ediyor
Danışmadan ekmek bile almıyoruz
Hayallerinin filmini çektiler
 
Bu yazı için yapılan yorumlar ( 0 ) + Yorum Yaz

Yorum bulunamadı !..

 
facebook.com/HaberEgeli
 
Diğer Haberler
İzmir basın tarihinden hazin bir sayfa
Ağız kokusunu önlemenin kolayı var
Fotojenik olmanın sırları var
Reklamlarda gizli şiddet var
Antibiyotik yerine turşu
İSTATİSTİKTEN İBARET BİR VAHŞET
Bezdiri ile etkin mücadele
İzmir'den Almanya'ya başarı yolculuğu
Emekliye temmuz zammı
Kadın hakları günlük mesele değil
Zeytin güzel kokmalı
Güvenli internet hamlesi
Yeni nesil ekran teknolojileri
Ses kayıt dökümleri kitap oldu
Binaya yapılan eklemeler tehlike saçıyor
Bilgisayar oyunlarının tadı kaçıyor
Akran zorbalığını hafife almayın
Elfida hayaline kavuştu!
ABD'li kızın Türkiye sevgisi
Mektuptan belgesel çıktı
 
+ Çok okunan haberler

WEB TV Tüm videolar
O belde (Ahmet Haşim)
 
Elena Ledda - Pesa
 
 
FOTO GALERİ Tüm galeriler
 
 
 
? Anket
 
   
Kent Haberleri Spor Politika Ekonomi Yazarlar Sağlık Eğitim Asayiş Kültür Sanat Yaşam Dünya Magazin
facebook.com/haberegeli twitter.com/haberegeli Google+   Anasayfam Yap
Sık Kullanılanlara Ekle
Künye
Sitene Ekle
İletişim

© Copyrigth 2013 haberegeli.com tüm hakları saklıdır
  Sitemiz abonesidir