23 Eylül 2021, Perşembe Web TV Foto Galeri Sosyal Medya Mobil Uygulamalar Arşiv
 
 

Keçenin yansıttığı kadınlarKadının varlığı, hayat vermesi ve ölümünü keçelerle anlatan İzmir Ekonomili sanatçılar, Uruguay’da gerçekleştirilecek “7. Uluslararası Dünya Çağdaş Tekstil Sanatı Bienali”’nde İzmir’i temsil edecek.

İzmir Ekonomi Üniversitesi Güzel Sanatlar ve Tekstil Tasarımı Fakültesi Moda ve Tekstil Tasarımı Bölüm Başkanı Prof. Dr. Elvan Özkavruk Adanır ve Öğretim Görevlisi Jovita Sakalauskaite Kurnaz, Uruguay’ın başkenti Montevideo’da 75 ülkeden sanatçının katılımıyla yapılacak bianelde, Türkiye’nin çağdaş sanat eserlerini sunacak.

İEÜ Moda ve Tekstil Tasarım Bölüm Başkanı Prof. Dr. Elvan Özkavruk Adanır, kadını keçe üzerinden oluşturdukları objelerle simgelediklerini belirterek, keçeyi aldığı şekiller nedeniyle tercih ettiklerini söyledi. 5 Ekim’de başlayacak bianelde yer alan eserlerin uluslararası jüri tarafından belirlendiğini aktaran Prof. Dr. Adanır, etkinliğin 20 yıldır kesintisiz yapıldığını, önceki yıllarda ABD, Venezuela, Kosta Rika, Arjantin ve Meksika'da düzenlendiğini ifade etti. Etkinlikte farklı kültürlere ait tekstil sanatı eserlerinin yer alacağını, kendilerinin de ana tanrıça figürlerinden yola çıkarak keçeyle üç boyutlu objeler oluşturduklarını bildirdi.

Tarih boyunca farklı isimlerle Ana Tanrıça/Toprak Tanrıçası kültü ile karşılaştıklarına değinen Prof. Dr. Adanır, “Ana Tanrıça genellikle analığı, üremeyi, dişiliği, hayatın sürmesini ve dolayısıyla bereket ve bolluğu simgeler. Anadolu, Yunanistan, İtalya, Almanya, Britanya, Kuzey Avrupa, Akdeniz, Uzak Doğu havzasındaki ülkelerde ana tanrıça kültünün yaygın olduğu gördük. Biz de günümüze yeniden kadının ana tanrıça olduğunu göz önüne sermek istedik” dedi.

'20. yüzyıldaki gelişmeler bile yeterli olmadı'

Tarih boyunca kadınların doğurabilme yeteneğiyle erkeklerden üstün tutulduğunu, günümüzde şiddet uygulanabilen ikinci sınıf bir varlık muamelesi gördüğünü aktaran Prof. Dr. Adanır, “20. yüzyıldaki muazzam insani gelişmeler bile ne yazık ki bu konuda büyük bir adım atılmasını sağlayamadı. Bu projede biz binlerce yıldan bu yana değişmeyen bu duruma ve kadının ne kadar güçlü bir varlık olduğuna dikkat çekmeyi amaçladık. Çalışmamız da bianel jürisi tarafından dikkat çekti. Türkiye ve kentimizi, Uruguay’da temsil edeceğiz” diye konuştu.

12 Ağustos 2017
Etiket; elvan özkavruk, jovita kurnaz Yazdır   |   Paylaş

İlgili haberler


Modaya yön verecekler
Türk ipeği Hindistan'a ulaştı
 
Bu yazı için yapılan yorumlar ( 0 ) + Yorum Yaz

Yorum bulunamadı !..

 
facebook.com/HaberEgeli
 
Diğer Haberler
EMİNE IŞINSI ÖKSÜZ ANILDI
İZMİR'LİLER AVNİ ANIL'I UNUTMADILAR
TARİHİ CAMİ, MEYDAN DÜZENLEMESİ KURBANI
Fatih Baha Aydın, Muğla'da gençlerle buluştu
Dört gün Buda üç gün Zorba
İkinin Biri İzmir'de
Basmane tasarımıyla Venedik'e gidiyor
Alsancak Garı için canlandıran tasarımlar
Gravürlerde yaşayan İzmir
2018 model gelinikler
Keçenin yansıttığı kadınlar
İş önlükleri sanatla buluştu
Yaza damgasını vuran düet
Notaların prensesi
Modaya yön verecekler
Genç piyanist Avrupa birincisi
Kısa film heyecanı
Neşet Usta tez oldu
İzmirli genç yönetmene bir ödül daha
Kapalı gişe Münakaşa
 
+ Çok okunan haberler

WEB TV Tüm videolar
O belde (Ahmet Haşim)
 
Elena Ledda - Pesa
 
 
FOTO GALERİ Tüm galeriler
 
 
 
? Anket
 
   
Kent Haberleri Spor Politika Ekonomi Yazarlar Sağlık Eğitim Asayiş Kültür Sanat Yaşam Dünya Magazin
facebook.com/haberegeli twitter.com/haberegeli Google+   Anasayfam Yap
Sık Kullanılanlara Ekle
Künye
Sitene Ekle
İletişim

© Copyrigth 2013 haberegeli.com tüm hakları saklıdır
  Sitemiz abonesidir