21 Temmuz 2018, Cumartesi Web TV Foto Galeri Sosyal Medya Mobil Uygulamalar Arşiv
 
 

Kültür Bakanı Güney ve Kaya'nın mezarını ziyaret ettiEXPO 2020 için Paris'te bulunan Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, Yılmaz Güney ve Ahmet Kaya'nın mezarını ziyaret etti. Expo 2020 oylaması nedeniyle Paris'te bulunan Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, Türkiye'ye hareketi öncesinde Ahmet Kaya ve Yılmaz Güney'in mezarlarını ziyaret edip, Türkiye'den getirmiş olduğu toprağı mezarlara dökerek, karanfil bıraktı.

Ziyareti sonrası konuşan Bakan Çelik, "Bugün kendi ülkesinden uzakta buraya zorunlu sebeplerle gelmiş, Ahmet Kaya ve Yılmaz Güney'in mezarlarını ziyaret ettik. Hem kendi vazifemizi yerine getirmiş oluyoruz, hem de kendi ülkesindeki baskılardan kaçarak hayatının geri kalanını Türkiye'nin dışında geçirmiş ve orada yaşamını yitirmiş bütün insanlarımıza bir kez daha mesaj vermiş oluyoruz. İstiyoruz ki; Türkiye'de kimse fikirlerinden, düşüncesinden dolayı ülkesini terk etmek zorunda kalmasın. Özgürce kendi ülkesinde kimliğini yaşayabilsin. Türkiye artık o dönemleri geride bıraktı. Türkiye artık önüne öz güvenle bakıyor. Fikirlerin, kimliklerin, her türlü duruşun özgür olduğu bir ülke inşa ediyoruz. Umarız kimse kendisini kendi ülkesinde diyaspora olarak değil, eşit ev sahibi gibi hisseder. Ahmet Kaya ve Yılmaz Güney'in hatırasını anarken ülkesindeki baskılardan kaçıp yurt dışında ölen bütün değerlerimizi saygıyla anıyoruz" dedi.

Gazetecilerin 'Niçin toprak ve karanfil?' sorusuna Bakan Çelik, "Vatan topraklarından uzakta ölenlere vatan toprağı getirdik. Özlemişlerdir. İnsanın kendi ülkesinden uzakta yaşaması çok büyük bir acı. O yüzden Türkiye'den toprak getirdik. Kendi ülkeleri ile buluşsunlar. Onlara 'Ülkeniz sizi özlüyor, size sahip çıkıyor' mesajı getirdik. Karanfil de ülkemizin, bayrağımızın sembolü olarak buraya bıraktık. Bu insanlar ülkesine çok değer katan sanatçılar. Türkiye ile onları bir kez daha buluşturduk" diye cevap verdi.

Ziyaretin çözüm süreci ile ilgisinin olmadığını belirten Bakan Çelik, "Ülkesine büyük katkılar sunan bu değerlerimize büyük bir özgüven ile sahip çıktığımızı göstermek istedik. Ailelerine acılarını paylaştığımızı ifade ediyorum. Çözüm süreci ise Türkiye'de büyük bir kararlılıkla yürütülüyor. Bu süreç hiçbir kimlik ya da kesim için değil Türkiye'nin genel demokratikleşme standartlarının yükselmesine dönük atılıyor. Biz bütün sorunların Türkiye'nin demokratikleşme standartlarının yükseltilmesi ile aşılacağına inanıyoruz. Türkiye'nin ve bölgenin en büyük sorunlarından birisinin çözülmesi için kararlı adımlarla ilerliyoruz" diye konuştu.

28 Kasım 2013
Etiket; kültür bakanı çelik, ahmet kaya mezarı, yılmaz güney mezarı, kültür bakanı ziyaret Yazdır   |   Paylaş
 
Bu yazı için yapılan yorumlar ( 0 ) + Yorum Yaz

Yorum bulunamadı !..

 
facebook.com/HaberEgeli
 
Diğer Haberler
Alsancak Garı için canlandıran tasarımlar
Gravürlerde yaşayan İzmir
Dört gün Buda üç gün Zorba
2018 model gelinikler
Keçenin yansıttığı kadınlar
İş önlükleri sanatla buluştu
Yaza damgasını vuran düet
Notaların prensesi
Modaya yön verecekler
Genç piyanist Avrupa birincisi
Kısa film heyecanı
Neşet Usta tez oldu
İzmirli genç yönetmene bir ödül daha
Kapalı gişe Münakaşa
En çok o izleniyor
Unutulmaz...
V For Voyager'dan Get Lost paketli tatil
LİYAKAT'ın konuğu Gördüm oldu
Menderes şenlendi
Adım adım ışığa giden yol
 
+ Çok okunan haberler

WEB TV Tüm videolar
Göztepe-Trabzonspor özet
 
Yaza damga vuran düet
 
 
FOTO GALERİ Tüm galeriler
 
 
 
? Anket
 
   
Kent Haberleri Spor Politika Ekonomi Yazarlar Sağlık Eğitim Asayiş Kültür Sanat Yaşam Dünya Magazin
facebook.com/haberegeli twitter.com/haberegeli Google+   Anasayfam Yap
Sık Kullanılanlara Ekle
Künye
Sitene Ekle
İletişim

© Copyrigth 2013 haberegeli.com tüm hakları saklıdır
  Sitemiz abonesidir