28 Mayıs 2022, Cumartesi Web TV Foto Galeri Sosyal Medya Mobil Uygulamalar Arşiv
 
 

Abla-Ağabey-Kardeş Projesi devam ediyorİzmir Büyükşehir Belediyesi’nin örnek sosyal projelerinden olan Abla-Ağabey-Kardeş Projesi, okulların kapanmasıyla birlikte İzmir’in köylerine taşınmaya başladı. Kış aylarında dezavantajlı mahallelerdeki kardeşleri ile onların evlerinde bir araya gelen gönüllü üniversiteliler, yaz aylarında da Bayındır, Kemalpaşa, Torbalı ve Seferihisar ilçelerinin köylerindeki “yeni kardeşlerini” ziyaret takvimine aldı. İlk ziyaret, 19-21 Haziran tarihlerinde Bayındır’ın Furunlu ve Çınardibi köylerine yapıldı. ‘Orada bir köy var uzakta, o köy bizim köyümüzdür’ sloganıyla genişleyen proje çerçevesinde, köylerdeki kardeşleriyle kucaklaşacak olan abla ve ağabeyler, hem birlikte bilgilendirici aktiviteler gerçekleştirecek, hem de oyunlar oynayarak eğlenceli günler geçirecek. Her köyde üçer gün geçirecek olan abla ve ağabeylerin köy gezileri, yaratıcı drama, oyun atölyeleri, geleceğe yazılan mektup, grup çalışmalarının ardından kapanış partisi ile sona erecek. Köy gezilerinde çocukların yanı sıra annelerle de sohbet toplantıları yapılarak çocuklarla iletişim konularında bilgiler verilecek.

8 köyde 188 kardeş

Abla-Ağabey-Kardeş Projesi’nin gönüllü abla ve ağabeyleri, 26-27 ve 28 Haziran 2013 tarihlerinde Kemalpaşa’nın Sinancılar ve Damlacık köylerini ziyaret edecek. Gönüllüler, 3-4 ve 5 Temmuz 2013’te Torbalı’nın Dağkızılca ve Demirci köylerindeki, 14-15 ve 16 Ağustos 2013’te ise Seferihisar’ın Orhanlı ve Gödence köylerindeki kardeşleriyle bir araya gelecek. Projenin 36 gönüllüsü, geçtiğimiz yaz 4 ilçedeki 8 köyde 188 kardeşle buluşmuş, ayrıca köylerdeki annelerle sohbet toplantıları gerçekleştirmişti.

Gönüllü olmak isteyenler başvursun

Öte yandan, İzmir Büyükşehir Belediyesi, Abla-Ağabey-Kardeş Projesi için gönüllü abla-ağabey kayıtlarına devam ediyor. Projeye destek vermek isteyen 18-30 yaş arası en az üniversite öğrencisi ya da mezunu gençler, İzmir Büyükşehir Belediyesi Sosyal Projeler Dairesi Başkanlığı Sosyal Projeler ve Engelli Hizmetleri Şube Müdürlüğü’nün 293 35 69 ve 293 46 02 nolu telefonları arayabilir.

Abla-Ağabey-Kardeş Projesi nedir?

Gönüllü gençler ile ilköğretim ikinci kademe öğrencilerini bir araya getiren proje, kış döneminde cumartesi günleri gerçekleşiyor. Abla ve ağabeyler, önceden ev ziyaretleri ile belirlenen ailelerin evlerine konuk oluyor ve uzman bir ekip tarafından belirlenen etkinlikleri kardeşlerle birlikte uygulamaya başlıyor. Gönüllü gençlerin kardeşlerinin evlerine ulaşımı, Büyükşehir Belediyesi’nin sağladığı araçlarla gerçekleşiyor. Abla-ağabey-kardeşler, önemli gün ve haftalarda ve çeşitli zamanlarda düzenlenen kültürel-sosyal-sportif etkinliklere birlikte katılıyor.

Türkiye’nin pek çok kentinde örnek gösterilen bu sosyal sorumluluk projesi ile gençlerin, kentlilik bilinci çerçevesinde duyarlılıkları artırılırken, kardeşlerinin ise Cumhuriyet temel ilke ve değerlerine bağlı, barışçı, düşünen, sorgulayan, özgüven sahibi, çevreye duyarlı, farklı görüş ve inançlara saygılı, insan ilişkilerinde cinsiyet, ırk, din, dil farkı gözetmeyen, dinlemeyi bilen bireyler olarak yetişmelerine katkı sağlanıyor. Kentsel olanaklara ulaşımı sınırlı kardeşleri, rol-model olarak benimseyebileceği üniversite öğrencisi ya da mezunu gençlerle buluşturmak, karşılıklı etkileşimle çocukların yaşamdan beklentilerini yükseltmeyi sağladığı gibi onları ve ailelerini üniversite eğitimi konusunda da özendiriyor. Proje, yaz aylarında ise köylerdeki çocuklarla devam ediyor.

24 Haziran 2013
Etiket; izmir, büyükşehir, belediye, sosyal, proje, abla, kardeş, eğitim, katkı Yazdır   |   Paylaş

İlgili haberler


MENEMEN'DE ÇOCUKLARA 23 NİSAN MÜJDESİ
ÇOCUK SENFONİ ORKESTRASI BÜYÜLEDİ
TSYD İZMİR KOŞUSU NEFES KESTİ
TSYD KUPASI ARKAS'IN
YAPAMAZSIN DEDİLER YAPTI
SİMYA METAL 7. TSYD İZMİR VOLEYBOL TURNUVASI BAŞLIYOR
GENÇ YÖNETMENİN DİZİSİ DÜNYAYA AÇILDI
9 EYLÜL'DE ANLAŞMA SAĞLANDI
 
Bu yazı için yapılan yorumlar ( 0 ) + Yorum Yaz

Yorum bulunamadı !..

 
facebook.com/HaberEgeli
 
Diğer Haberler
MENEMEN'DE İFTARLIKLAR PEHLİVAN'DAN
MENEMEN'DE ÇOCUKLARA 23 NİSAN MÜJDESİ
ÇOCUK SENFONİ ORKESTRASI BÜYÜLEDİ
SAĞLIKLI NESİLLER İÇİN DOĞA ŞART
İZMİR MOBBİNG İLE MÜCADELEDE KARARLILIĞINI GÖSTERDİ
MOBBİNG ÇALIŞMA HAYATININ EN ÖNEMLİ SORUNLARI ARASINDA
MESELE İZMİR'DEN DAHA ÇOK İNSANIMIZIN ANKARA'DA YER ALMASI
KARŞIYAKA BELEDİYESİNDEN SPORA DEV HİZMET
NARLIDERE ÇOCUK SENFONİ ORKESTRASI SAHNEDE
MUĞLA ŞAMPİYONLARI MİLAS'TAN
ÖĞRENCİLERE BAKAR MISINIZ?
MUĞLA TÜRKOCAĞI’NDA BAŞKAN DR. YAŞAR TOPAL
TSYD KUPASI ARKAS'IN
YAPAMAZSIN DEDİLER YAPTI
İLK BİNDE 157 EGELİ VAR
SİMYA METAL 7. TSYD İZMİR VOLEYBOL TURNUVASI BAŞLIYOR
BASIN AKADEMİSİ
İZMİR'DE MASA TENİSİ HEYECANI
İZMİR'E TEKNOLOJİ ÜSSÜ KAZANDIRACAKLAR
GENÇ YÖNETMENİN DİZİSİ DÜNYAYA AÇILDI
 
+ Çok okunan haberler

WEB TV Tüm videolar
O belde (Ahmet Haşim)
 
Elena Ledda - Pesa
 
 
FOTO GALERİ Tüm galeriler
 
 
 
? Anket
 
   
Kent Haberleri Spor Politika Ekonomi Yazarlar Sağlık Eğitim Asayiş Kültür Sanat Yaşam Dünya Magazin
facebook.com/haberegeli twitter.com/haberegeli Google+   Anasayfam Yap
Sık Kullanılanlara Ekle
Künye
Sitene Ekle
İletişim

© Copyrigth 2013 haberegeli.com tüm hakları saklıdır
  Sitemiz abonesidir