24 Nisan 2024, Çarşamba Web TV Foto Galeri Sosyal Medya Mobil Uygulamalar Arşiv
 
 

Cinsel taciz kişilik bozukluğunu tetikliyor   Psikiyatrist Prof. Dr. Mert Savrun, "Duygularında sürekli değişkenlik olan borderline kişiler düzenli, tutarlı, uzun süreli ilişki yaşayamaz. Çok kolay evlenip, çok çabuk boşanırlar. Bazı vakaların geçmişinde cinsel taciz ve tecavüz öyküsü de var” dedi. Kişilik bozuklukları, çocukluk çağlarında başlayan ve hayatın ileri evrelerine doğru giden davranıştaki birtakım problemleri yansıtır.

   Borderline (sınır) kişilik bozukluğunun en temel özelliğinin duygusal oynaklık, insanın kendini bir an iyi bir an kötü hissetmesi durumu olduğunu söyleyen İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Psikiyatri Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mert Savrun, “Bu kişilik bozukluğu yaşayan bazı vakaların geçmişlerinde cinsel taciz ve tecavüz travmaları yaşadığı görülüyor. Geçmişinde hiçbir psikiyatrik sorunu olmayan bir kişide bu tarz bir travma yaşanılması borderline kişisel bozukluğunu tetikleyebiliyor. Duygu durumlarında sürekli değişkenlik olan, kendilerini boşlukta hisseden bu kişiler düzenli, tutarlı, uzun süreli ilişki de yaşayamazlar. Çok sevgi dolu gözükürler ama bir süre sonra o kişi ile ilgili duyguları tamamen bitebilir. Yücelttikleri kişileri bir anda yerin dibine vurabilirler” diye konuştu.

BOŞANMALAR ÇOK SIK OLUYOR

   Borderline kişilik bozukluğu yaşayan kişilerin diğer kişilere göre çok daha fazla riskli olaylara girebileceklerini belirten Prof. Dr. Savrun, “Hızlı araba kullanma, ekstrem sporlar, günübirlik ilişkiler, alkol ve madde bağımlılığı gibi riskli davranışları daha kolay yapabilirler. Borderline insanlar duyguların sürekli değişen insanlar olduğu için, birini kolay sevip çabuk evlenip, çok çabuk da boşanabilirler. Bu bozukluğun yaşla birlikte şiddetinin azalması sebebiyle ilerleyen yaşlarda evliliklerini sürdürebilmesi daha kolay olabilir. Sadece evliliklerinde değil, iş ve sosyal hayatlarında da tutarlı davranamadıkları için sıkıntı yaşarlar. Değişken kişilikli oldukları için etraflarına eğlenceli gelen bu kişiler, zamanla davranışlarındaki tutarsızlık ve her gün yeni bir insanla karşılaşma gibi bir his yaratmaları nedeniyle problem yaşarlar” dedi.

YILLAR SÜREN PSİKOTERAPİLER

   Tüm kişilik bozuklukları içinde borderline kişilik bozukluklarının tedavisinin yıllar süren psikoterapiler olduğunu ifade eden Prof. Dr. Savrun, “Kullanılan ilaçlar duygusal oynaklıkları gidermede büyük fayda sağlıyor. Ama hastalığın bitmesi için uzun süreli ilişki odaklı tedavi gerekiyor. Ayrıca bu kişilik bozukluğunun temelinde cinsel travma öyküsü varsa, mutlaka bu travma üzerinden çalışılmalıdır. Cinsel travmanın göz ardı edildiği psikoterapiler fayda sağlamaz. Terapide de bir ilerleme kaydedildikten sonra bir miktar geri geliş olur. Sonra tekrar biraz ilerleme ve tekrar biraz geri dönüş. Terapiye gidenlerin bunu biliyor olması lazım. Terapiye devam edilirse, iyi yönde gelişen davranış değişiklikleri kalıcı olur” şeklinde konuştu.

BİPOLAR İLE KARIŞTIRILIYOR

   Sık karşılaşılan psikiyatrik hastalıklardan biri olan bipoların yani iki uçlu mizaç bozukluğunun borderline kişilik bozukluğu ile karıştırılmaması gerektiğini dile getiren Prof. Dr. Savrun, “Bipolar bozukluk da yaşanan duygu durum bozukluğu depresif ve manik nöbetlerle seyreder. Bu kişiler zaman zaman aşırı neşeli, zaman zaman aşırı çökkün ve üzüntülü olabilir. Bipolardaki duygu değişikliği, borderline göre çok daha uzun sürer. Bipolar ve borderline ayrımı çok önemli çünkü bipoların tedavisi daha kolay ve çabuk. Bipolar bozukluk ilaçlarla %100’e yakın oranlarda tedavi edilir. Tek şartı kişinin

09 Temmuz 2013
Etiket; cinsel taciz, çocukluk, tranva, kişilik bozukluğu Yazdır   |   Paylaş

İlgili haberler


Çocukluk aşkı 'hayat' verdi
İzmir'de Tacizle Suçlanan Öğretmen Tutuklandı
Urla'daki Cinsel Tacizin Davası Sürüyor
İzmir'de Tacizle Suçlanan Öğretmene Hapis Cezası
Manisa'da Cinsel Taciz İddiası
Cinsel istismardan yargılanan dayıya 25 yıl
İzmir'de 7 kız öğrenciye taciz iddiası
Sarkozy'nin danışmanının yatında cinsel taciz savı
 
Bu yazı için yapılan yorumlar ( 0 ) + Yorum Yaz

Yorum bulunamadı !..

 
facebook.com/HaberEgeli
 
Diğer Haberler
KAMU PERSONELİNE BAĞIMLILIKLA MÜCADELE EĞİTİMİ
MOBBİNG İLE MÜCADELE HAFTASI
MOBBİNG İLE MÜCADELE HAFTASI
MUĞLA YEŞİLAY’DA KAN DEĞİŞİMİ
HER ÖRGÜT PSİKOLOJİK TACİZCİSİNİ ÜRETİYOR
HAYAT KURTARAN YÖNETİM SİSTEMİ
THY PERSONELİNİN İNTİHARI
NARLIDERE'DE ATIK İLAÇLAR TOPLANIYOR
AŞILAR, HERKESE İYİ BİR YAŞAM ŞANSI SUNAR
HEKİM YURTDIŞI GÖÇÜ ARAŞTIRMASI SONUÇLARI
BU HASTALIKTAN KURTULUŞ YOK
İZMİR MOBBİNG İLE MÜCADELEDE KARARLILIĞINI GÖSTERDİ
MOBBİNG MÜCADELESİ HIZ KESMİYOR
MUĞLA TÜRKOCAĞI’NDA BAŞKAN DR. YAŞAR TOPAL
436 YILLIK ÜNİVERSİTEDE DERS VERECEK
AŞILAR KISIRLAŞTIRIYOR MU?
BANKACILIK SEKTÖRÜNDEKİ MOBBİNG ANKETİ SONUÇLARI ŞAŞIRTTI
Uzmanından Çin Tarçını uyarısı
BANKACILIK SEKTÖRÜ VE MOBBİNG ANKETİ
Ağız kokusunu önlemenin kolayı var
 
+ Çok okunan haberler

WEB TV Tüm videolar
Deplasmanda plasebo
 
Şeyhim kainata alışamadım
 
 
FOTO GALERİ Tüm galeriler
 
 
 
? Anket
Spor Toto Süper Lig 2022-2023 Sezonu Şampiyonu Kim Olur?
 
   
Spor Kent Haberleri Politika Ekonomi Yazarlar Sağlık Eğitim Asayiş Kültür Sanat Yaşam Dünya Magazin
facebook.com/haberegeli twitter.com/haberegeli Google+   Anasayfam Yap
Sık Kullanılanlara Ekle
Künye
Sitene Ekle
İletişim

© Copyrigth 2013 haberegeli.com tüm hakları saklıdır
  Sitemiz abonesidir