17 Nisan 2024, Çarşamba Web TV Foto Galeri Sosyal Medya Mobil Uygulamalar Arşiv
 
 

Kadınlar kalbi 'pas' geçiyorlar   Prof. Dr. Gökhan İpek, “Dünyada en çok erkeklere bypass yapıldığı söyleniyor ama bu kadınlar göz ardı edildiği içindir. Türk toplumunda kadınlar hastalıklarından şikayetçi olmuyor” dedi.

Binlerce hastanın kalp ameliyatını başarıyla gerçekleştiren, Türkiye’de ilk defa aynı anda kalp ve böbrek nakli yapan, dünyada da ilk kez Takayasu hastalığında kalp kapağı ve üçlü bypass ameliyatı yapan İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof.Dr. Gökhan İpek, kalp hastalıklarının sanki erkek hastalığı gibi algılandığını ve kadınların çok fazla ihmal edildiğini savundu. Prof. Dr. İpek, “Dünyada yapılan araştırmalara göre en çok erkeklere bypass uygulanıyor. Fakat bu durumun kadınların özellikle de Türk kadınlarının sağlık sorunu olduğunda hiç şikayet etmemelerinden kaynaklandığını söyleyebiliriz. Zaten kadınlar şikâyetçi olsa da ‘psikolojiktir’ denilip en baştan başka polikliniklere gönderiliyorlar. Bu yüzden yıllardır kadınlar meme, rahim ağzı kanserleri gibi tehlikelerden başka hastalığa sahip olamazmış gibi pek kontrol edilmiyor. Oysaki belli bir yaşın üzerindeki kadınlar aynı erkekler gibi kalp sağlıklarına dikkat edip, kontrollerini muhakkak yaptırmalıdır. Özellikle sigara içiminin yaygın olması ve şeker hastalığı gibi etkenlerden dolayı bayanların da erkekler kadar dikkatli olması gerekiyor” şeklinde konuştu.

GÖĞÜSTE AĞRIYI ÖNEMSEYİN

Bypass (köprüleme), koroner arterlerindeki darlıkların ciddi boyutlarda olmasından dolayısıyla hastanın vücudundan göğüs, kol veya bacak damarının alınması ile yapılan damar eklemeleri olduğunu açıklayan Prof. Dr. İpek, “Koroner arter hastasında stent takılmasından sonra hastada göğüs ağrıları devam ediyorsa bu durumda kardiyologlar hastaya anjiyo yapar. Yapılan anjiyodan sonra stent tıkanıklığı ya da darlığı varsa ve diğer damarlar da buna eklenmişse hastalara kalp ameliyatını, bypass uygulamasını öneriyoruz” dedi. Böbrek yetmezliği, kanser, obezite, şeker hastalarında da kalp hastalığının görülme sıklığının az olmadığını belirten Prof.Dr. Gökhan İpek ,”Bu hastalarda koroner bypass ameliyatları yüksek riskli olmasına rağmen üniversite hastanemizde bu ameliyatlar başarıyla gerçekleştirilmektedir. Bu hastaların ameliyatı ve takibi bilgili, tecrübeli ekiplerin birlikte uyumlu çalışması ile başarılmaktadır.Özellikle diyabetlerle tehlikeli damar lezyonları oluşabildiği için hastanın koroner bypass ile birlikte çok yakın takibi gerekiyor” ifadelerini kullandı.

KALP HASTALARI RAMAZAN’A DİKKAT

Ramazan ayının yaz mevsimine denk gelmesi nedeniyle uzun süre aç ve susuz kalan kalp hastalarının oruç tutmaması gerektiğini söyleyen Prof. Dr. İpek,” Ağır derecede kalp rahatsızlığı olan hastalarda kalp krizi, felç ve beyin kanaması gibi sağlık sorunları görülebilir. Bunların dışında Koroner arter hastalarının sigara içmemeye, kırmızı et gibi yoğun hayvansal gıdaları yememeye dikkat etmesi gerekir” diye konuştu. Ameliyatların hastanın hayatının kısıtlanacak değil, onları hayata döndürecek operasyonlar olarak görülmesi gerektiğini vurgulayan Prof. Dr. İpek,” Hasta kalp ameliyatı olduktan sonra normal hayatına devam edebilir. Sadece hastaların hayati tehlikelerinin olmaması ve normal yaşamlarına dönebilmeleri için ağır spor ve ağır yiyeceklere dikkat etmeleri gerekir. Eğer hastaların kalp güçleri normal ise pek sorun yaşamazlar. Hastalara ameliyat olduktan sonra hayatla bağlarını koparmamalarını öneriyorum” dedi.

12 Temmuz 2013
Yazdır   |   Paylaş
 
Bu yazı için yapılan yorumlar ( 0 ) + Yorum Yaz

Yorum bulunamadı !..

 
facebook.com/HaberEgeli
 
Diğer Haberler
KAMU PERSONELİNE BAĞIMLILIKLA MÜCADELE EĞİTİMİ
MOBBİNG İLE MÜCADELE HAFTASI
MOBBİNG İLE MÜCADELE HAFTASI
MUĞLA YEŞİLAY’DA KAN DEĞİŞİMİ
HER ÖRGÜT PSİKOLOJİK TACİZCİSİNİ ÜRETİYOR
HAYAT KURTARAN YÖNETİM SİSTEMİ
THY PERSONELİNİN İNTİHARI
NARLIDERE'DE ATIK İLAÇLAR TOPLANIYOR
AŞILAR, HERKESE İYİ BİR YAŞAM ŞANSI SUNAR
HEKİM YURTDIŞI GÖÇÜ ARAŞTIRMASI SONUÇLARI
BU HASTALIKTAN KURTULUŞ YOK
İZMİR MOBBİNG İLE MÜCADELEDE KARARLILIĞINI GÖSTERDİ
MOBBİNG MÜCADELESİ HIZ KESMİYOR
MUĞLA TÜRKOCAĞI’NDA BAŞKAN DR. YAŞAR TOPAL
436 YILLIK ÜNİVERSİTEDE DERS VERECEK
AŞILAR KISIRLAŞTIRIYOR MU?
BANKACILIK SEKTÖRÜNDEKİ MOBBİNG ANKETİ SONUÇLARI ŞAŞIRTTI
Uzmanından Çin Tarçını uyarısı
BANKACILIK SEKTÖRÜ VE MOBBİNG ANKETİ
Ağız kokusunu önlemenin kolayı var
 
+ Çok okunan haberler

WEB TV Tüm videolar
Deplasmanda plasebo
 
Şeyhim kainata alışamadım
 
 
FOTO GALERİ Tüm galeriler
 
 
 
? Anket
Spor Toto Süper Lig 2022-2023 Sezonu Şampiyonu Kim Olur?
 
   
Spor Kent Haberleri Politika Ekonomi Yazarlar Sağlık Eğitim Asayiş Kültür Sanat Yaşam Dünya Magazin
facebook.com/haberegeli twitter.com/haberegeli Google+   Anasayfam Yap
Sık Kullanılanlara Ekle
Künye
Sitene Ekle
İletişim

© Copyrigth 2013 haberegeli.com tüm hakları saklıdır
  Sitemiz abonesidir