27 Mayıs 2024, Pazartesi Web TV Foto Galeri Sosyal Medya Mobil Uygulamalar Arşiv
 
 

Manisa'da Ekinezya yetiştiriciliği  Manisa İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, tıbbi bitkiler içerisinde önemli yeri olan ve daha çok yurtdışından ithal edilen ekinezya bitkisini çiftçi koşullarında projeli olarak yetiştirip, örnek bahçe oluşturdu. Ege Tarımsal Araştırma Enstitüsü’nün yaptığı araştırmalar neticesinde Manisa’da ilk defa ekinezya yetiştirilmeye başlandı. Üçpınar Beldesi’nde 4 dekar, Osmancalı Köyü’nde yarım dekar, Pelitalan Köyü’nde de yarım dekar olmak üzere toplamda 5 dekar alanda örnek ekinazya yetiştiriciliği projesi uygulandı.

  İzmir - Ege Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü ile Manisa İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü’nün işbirliği içerisinde yürüttüğü proje kapsamında oluşturulan örnek bahçede, Tarsim Manisa Bölge Müdürü Fahri Yıldırım, Üçpınar Belediye Başkanı Yasin Halat, Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdür Yardımcısı Gürsel Doğan, Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürü Halil Aykır, Koordinasyon ve Tarımsal Veriler Şube Müdürü Lütfi Kaymak da incelemelerde bulundu. Manisa İl Tarım ve Hayvancılık Müdürü Hasan Çebi ekinezyanın Orta ve Kuzey Amerika bitkisi olup, Amerika yerlileri tarafından uzun yıllar boyunca zehirli böcek ve yılan sokmaları, öksürük, soğuk algınlığı, diş ağrıları, kızamık, çiçek gibi çeşitli hastalıkların tedavisinde kullanıldı söyledi. Çebi, “Bölgemize en iyi adapte olan cinsi ise “Mor Koni Çiçeği' olarak adlandırılan türüdür. Uyguladığımız projelerin sonuçları ilimiz açısından çok verimli olmuştur.

  Bitkinin çiçeklenme dönemi Mayıs’tan Ekim ayına kadar sürdüğü için yılda iki veya üç kez hasat yapılabilmektedir. Bu durum da çiftçilerimizin bitkiye olan talebini artırmaktadır” dedi. Ekinezya yetiştiriciliğinin çiftçi ekonomisine olan katkılarını da anlatan İl Müdürü Çebi, “İlk yıl itibariyle sadece çiçek hasadı yapılmış olup dekardan 50 kilogram kuru çiçek elde edilmiş ve çiçekler kilosu 20-22 TL’den satılmıştır. Gerçek verimine ikinci yılda ulaşan ekinezya bitkisinden bu yıl dekardan yaklaşık 250 kilogram kuru çiçek elde etmeyi bekliyoruz. Böylece dekardan 5 bin - 5 bin 500 TL/kg brüt gelir hedefliyoruz.

  Ege Tarımsal Araştırma Enstitüsü ile ortaklaşa yapmış olduğumuz demonstrasyon çalışmaları sonucunda, ekinezya bitkisinin ilimiz koşullarının farklı rakımlarında rahatlıkla yetiştirilebileceğini başta Manisa çiftçimize, çevre illerden gelen çiftçilere ve konu uzmanlarına göstermiş olduk” dedi.

18 Haziran 2013
Yazdır   |   Paylaş
 
Bu yazı için yapılan yorumlar ( 0 ) + Yorum Yaz

Yorum bulunamadı !..

 
facebook.com/HaberEgeli
 
Diğer Haberler
19 MAYIS' DA YEŞİLAY COŞKUSU
SAĞLIĞIN KEYFİNİ BİRLİKTE SÜRÜYORUZ
TSYD İZMİR'DE NÖBET DEĞİŞİMİ
KAMU PERSONELİNE BAĞIMLILIKLA MÜCADELE EĞİTİMİ
MUĞLA'DA SOSYAL İKİLEM BELGESELİ
MOBBİNG İLE MÜCADELE HAFTASI
MOBBİNG İLE MÜCADELE HAFTASI
MUĞLA YEŞİLAY’DA KAN DEĞİŞİMİ
MEHMET AKİF ERSOY KİTAP GÜNLERİ
TÜRKİYE YAZARLAR BİRLİĞİ MUĞLA TEMSİLCİLİĞİ'NDEN İSRAİL' E SERT UYARI
KÜLTÜREL VE TİCARİ BOYUTLARIYLA ARASTA
ÖDEMİŞ BOZDAĞ'DA OSMANLI SARAYLARI
KÖYÜMDE ŞENLİK VAR
HER ÖRGÜT PSİKOLOJİK TACİZCİSİNİ ÜRETİYOR
DEMİRCİ USTASINDAN GERİ DÖNÜŞÜME KATKI
THY PERSONELİNİN İNTİHARI
MUĞLA ANADOLU MEKTEBİ YAZAR OKUMALARI
MUĞLA MİLLİ EĞİTİM’DEN YARDIM SEFERBERLİĞİ
MUĞLA'DA OKUR GEZER YAZAR ETKİNLİĞİ
RÜYA PARK KİTAP, RESİM VE HEYKEL GÜNLERİ
 
+ Çok okunan haberler
19 MAYIS' DA YEŞİLAY COŞKUSU

WEB TV Tüm videolar
Deplasmanda plasebo
 
Şeyhim kainata alışamadım
 
 
FOTO GALERİ Tüm galeriler
 
 
 
? Anket
Spor Toto Süper Lig 2022-2023 Sezonu Şampiyonu Kim Olur?
 
   
Spor Kent Haberleri Politika Ekonomi Yazarlar Sağlık Eğitim Asayiş Kültür Sanat Yaşam Dünya Magazin
facebook.com/haberegeli twitter.com/haberegeli Google+   Anasayfam Yap
Sık Kullanılanlara Ekle
Künye
Sitene Ekle
İletişim

© Copyrigth 2013 haberegeli.com tüm hakları saklıdır
  Sitemiz abonesidir