19 Mayıs 2022, Perşembe Web TV Foto Galeri Sosyal Medya Mobil Uygulamalar Arşiv
 
 

Memurları sevindirecek yasa teklifiCHP İzmir Milletvekili, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Üyesi Rahmi Aşkın Türeli, Devlet Memurları Kanunu'nda değişiklik yapılması hakkında kanun teklifi verdi.

Türeli'nin verdiği teklif; daha önce ortaokul ve ortaokul dengi mesleki veya teknik öğrenim mezunlarının yükselebileceği en üst derece 5 olarak belirlenmişken, söz konusu kamu görevlilerinin üniversiteyi bitirmeleri halinde 3'üncü dereceye yükseltilebilmelerini öngörüyor.

Memur, Ambar Memuru, Ayniyat Memuru, Gişe Memuru, Koruma ve Güvenlik Görevlisi, Mutemet, Tahsildar, Gemici, Şoför, Matbaacı, Çocuk Bakıcısı, Teknisyen Yardımcısı, Sağlık Teknisyen Yardımcısı, Hizmetli, Hastabakıcı, Hayvan Bakıcısı, Bakıcı Anne, Aşçı, Kaloriferci, İtfaiye Eri, Bahçıvan, Bekçi, Gassal, Dağıtıcı, Balık Adam, Bandocu, Belediye Trafik Memuru, Bilet satış Memuru, Evlendirme Memuru, Hayvan Kesicisi, Sayaç Memuru, Temizlik Hizmetlisi ve Zabıta Memuru olanları kapsayan teklifle üniversite mezunu olanlar 3 üncü dereceye yükselebilecekler.

Söz konusu teklif yasalaşırsa memurların maaş ve ikramiyelerinde yeni düzenlemeye gidilecek ve yeşil pasaport almaları da gündeme gelebilecek. Ayrıca emekli olanların da herhangi bir başvuruya gerek kalmaksızın en geç 6 ay içinde intibakları yapılabilecek.

CHP'li Vekil, çok sayıda memuru sevindirecek olan kanun teklifi ile kamu görevlileri arasında var olan eşitsizliğin giderilmesinin amaçlandığını söyledi. CHP İzmir Milletvekili Rahmi Aşkın Türeli, memuriyet yaşantısına ortaokul mezunu olarak başlayan ancak daha sonra yüksek eğitimlerini de tamamlayan memurları sevindirecek bir kanun teklifi verdi.

Türeli'nin verdiği teklif, memurların 3. dereceye kadar yükselebilmesini amaçlıyor. Çok sayıda memuru ilgilendiren kanun teklifinde CHP'li Vekil şu açıklamalara yer verdi:

 "14/07/1965 tarihli 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun Tesis Edilen Sınıflar başlıklı 36'ıncı maddesinde memurların öğrenim durumlarına göre mesleğe girişleri ve yükselebilecekleri en üst derece ve kademeler tespit edilmiş durumdadır.

Anılan kanuna göre 14 üncü derece 2 inci kademeden başlayan ortaokul mezunları ile 14 üncü derecenin 3 üncü kademesinden başlayan ortaokul dengi mesleki veya teknik öğrenim mezunlarının yükselebileceği en üst derece 5' inci derecedir.

Bununla birlikte, mesleğe başladığı tarihte ortaokul veya dengi mesleki veya teknik öğretim mezunu olan 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu’na tabi birçok memur ilerleyen zamanda lise ve sonrasında da üniversiteyi bitirerek eğitimlerini tamamlamışlardır.

Bu çerçevede 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu’na tabi bir devlet memurunun, üniversiteyi bitirmiş olması halinde ortaokul mezunu olarak girdiği meslekte 3 üncü dereceye kadar yükselebilmesi gerekmektedir. Bu kanun teklifi ile; 5 inci dereceden 3 üncü dereceye yükselen memurun, 3 üncü derecenin sağladığı her türlü haktan faydalanacağı düşünülürse memurlar arasında yaşanan bu dengesizlik giderilmiş ve hakkaniyet sağlanmış olacaktır."

04 Mayıs 2013
Etiket; Rahmi, Aşkın, Tunalı, TBMM, Memur, Teklif, Yasa, Milletvekili Yazdır   |   Paylaş

İlgili haberler


Aşkın bilimsel tarifi
Aşkın hamurunda genetik var
Banvitli kızlar şampiyon
TEOG'da sakin olan kazanır
Şeytan'a sakal yasak!
MHP İzmir'de bomba liste
Vekil maaşıyla kız öğrenci okutacak
İzmir'de 174 kişi CHP'den milletvekili olmak istedi
 
Bu yazı için yapılan yorumlar ( 0 ) + Yorum Yaz

Yorum bulunamadı !..

 
facebook.com/HaberEgeli
 
Diğer Haberler
MENEMEN'DE İFTARLIKLAR PEHLİVAN'DAN
MENEMEN'DE ÇOCUKLARA 23 NİSAN MÜJDESİ
ÇOCUK SENFONİ ORKESTRASI BÜYÜLEDİ
SAĞLIKLI NESİLLER İÇİN DOĞA ŞART
İZMİR MOBBİNG İLE MÜCADELEDE KARARLILIĞINI GÖSTERDİ
MOBBİNG ÇALIŞMA HAYATININ EN ÖNEMLİ SORUNLARI ARASINDA
MESELE İZMİR'DEN DAHA ÇOK İNSANIMIZIN ANKARA'DA YER ALMASI
KARŞIYAKA BELEDİYESİNDEN SPORA DEV HİZMET
NARLIDERE ÇOCUK SENFONİ ORKESTRASI SAHNEDE
MUĞLA ŞAMPİYONLARI MİLAS'TAN
ÖĞRENCİLERE BAKAR MISINIZ?
MUĞLA TÜRKOCAĞI’NDA BAŞKAN DR. YAŞAR TOPAL
TSYD KUPASI ARKAS'IN
YAPAMAZSIN DEDİLER YAPTI
İLK BİNDE 157 EGELİ VAR
SİMYA METAL 7. TSYD İZMİR VOLEYBOL TURNUVASI BAŞLIYOR
BASIN AKADEMİSİ
İZMİR'DE MASA TENİSİ HEYECANI
İZMİR'E TEKNOLOJİ ÜSSÜ KAZANDIRACAKLAR
GENÇ YÖNETMENİN DİZİSİ DÜNYAYA AÇILDI
 
+ Çok okunan haberler

WEB TV Tüm videolar
O belde (Ahmet Haşim)
 
Elena Ledda - Pesa
 
 
FOTO GALERİ Tüm galeriler
 
 
 
? Anket
 
   
Kent Haberleri Spor Politika Ekonomi Yazarlar Sağlık Eğitim Asayiş Kültür Sanat Yaşam Dünya Magazin
facebook.com/haberegeli twitter.com/haberegeli Google+   Anasayfam Yap
Sık Kullanılanlara Ekle
Künye
Sitene Ekle
İletişim

© Copyrigth 2013 haberegeli.com tüm hakları saklıdır
  Sitemiz abonesidir