27 Mayıs 2024, Pazartesi Web TV Foto Galeri Sosyal Medya Mobil Uygulamalar Arşiv
 
 

Sayın Başbakan değil, ben değilim, kim bu devlet?Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, basketbolcu Cenk Akyol'un A Milli Basketbol Takım kadrosuna alınmaması tartışmalarına ilişkin "Eğer Nihat İziç, Cenk'e 'devlet' dediyse, açıklasın. Kim o 'devlet?' Sayın Başbakan değil ben de değilim. Kim?" dedi.

Bakan Kılıç, sosyal paylaşım sitesi Twitter üzerinden basketbolcu Cenk Akyol'un A Milli Basketbol Takımı kadrosuna alınmamasına ilişkin görüşlerini takipçileriyle paylaştı.

Galatasaray Medical Park Basketbol Takımıyla birlikte şampiyonluk sevinci yaşadığı gün kendisiyle röportaj yapmak isteyen bir televizyon kanalını Taksim Gezi Parkı olaylarındaki tutumu nedeniyle protesto eden Cenk Akyol, son olarak bugün bir açıklama yaparak, A Milli Basketbol Takımı Antrenörü Nihat İziç'in kendisinin kadroya alınmamasıyla ilgili olarak "devlet"i işaret ettiğini belirtmişti.

Konuyla ilgili tartışmalara cevap veren Kılıç, "Eğer Nihat İziç, Cenk'e 'devlet' dediyse, açıklasın. Kim o 'devlet?' Sayın Başbakan değil ben de değilim. Kim?" tweetini paylaştı.

BASKETBOL FEDERASYONUNUN AÇIKLAMASI

Milli Takımımız aday kadrosunun belirlenmesi sürecine ilişkin son günlerde medyada çeşitli iddia ve yorumlar yer bulmakta ve Cenk Akyol’un Milli Takım aday kadrosuna dahil edilmemesi hususunda kamuoyu yanlış yönlendirilmektedir.
 Öncelikle, altyapılardan itibaren Milli Takım kadrolarında defalarca yer almış bir sporcumuzun bugün yapmış olduğu açıklamayı üzüntüyle karşılamış bulunuyoruz.
 Devletin hiçbir kademesinden ve spor yönetiminden, sponsorlarımızdan Milli Takımlarımızın kadro seçimlerine müdahale hiçbir zaman söz konusu olmamıştır ve bu gibi kararlar sadece teknik kadro tarafından verilmektedir.
 Milli Takımlarımız için sporcu seçimleri yapılırken aralarında; sağlık durumu, form düzeyi, teknik ve fiziksel kapasite, yetenek, potansiyel, zihinsel güçlülük, devamlılık, kamplardaki davranışlar gibi birçok kriter göz önünde bulundurulmakta, ayrıca, takım oyuncusu olma, teknik ekip ve takım arkadaşlarıyla uyum içerisinde çalışma gibi vasıflar da gözetilmektedir.
 Konunun gelişimine ilişkin olarak, A Milli Takım Baş Antrenörü Bogdan Tanjevic ve Yardımcısı Nihat İziç de gerekli bilgilendirmeleri yapmışlardır.
Bir sporcu özelinde yaratılmak istenen polemiği  anlamsız buluyor ve Milli Takımımızın bu gibi suni gündemlerle yıpratılmasını onaylamıyoruz. 
NİHAT İZİÇ: "CENK'İN DEDİĞİ GİBİ DEĞİL"
A Milli Basketbol Takımı Antrenörü Nihat İziç, 2013 Avrupa Şampiyonası aday kadrosuna alınmayan Cenk Akyol ile yaptığı görüşmenin içeriğinin, milli basketbolcunun kamuoyuna aksettirdiği gibi olmadığını açıkladı. 
İziç, Türkiye Basketbol Federasyonu'nun internet sitesinde yaptığı açıklamada, Cenk Akyol ile aday kadronun belirlenme sürecinde görüştüğünü belirterek, "Avrupa Şampiyonası aday kadrosunun belirlenme sürecinde, Cenk Akyol ile bir görüşme yaptığım doğrudur. Ancak bu görüşmenin içeriği, Cenk'in kamuoyuna aksettirdiği gibi değildir" ifadelerini kullandı.
 İziç, şunları ifade etti:
"Cenk'e onu milli takımda görmek istediğimi ve kendisinin de kabul etmesi halinde Tanjevic ile aday kadroda yer alması konusunda görüşeceğimi  belirttim. Ayrıca sezon içindeki başarılı performansını Avrupa Şampiyonası'na taşımak için çok çalışması ve Tanjevic ile geçtiğimiz yıl yaşadığı uyuşmazlığı ortadan kaldırmak adına ekstra bir çaba sarf etmesi gerektiğini de vurguladım. Cenk'in cevabı ise beklemediğim derecede olumsuz oldu. Tanjevic ile hiçbir şekilde anlaşamadığını ve kendisine geçtiğimiz yılki gibi davrandığı takdirde ya kampı terk edeceğini ya da üzerine yürüyeceğini söyledi. Ben de bu düşüncelerini Tanjevic ile paylaşacağımı ve son kararı yine Tanjevic'in vereceğini kendisine ifade ettim. Konuşmamız bu şekilde noktalandı."
Cenk'e kadroda yer alacağı yönünde kesin bir söylemde bulunmadığını vurgulayan İziç, açıklamasında, "Sadece onunla uzun yıllar birlikte çalışmış ve üzerinde büyük emekleri bulunan bir milli takım antrenörü olarak kendisini aramızda görme isteğimi belirttim. Sonrasında da Cenk ile olan diyaloğumuzu milli takım yetkililerine aktardım ve 10 günlük bir süre için tatile çıktım" dedi.
CENK BENİ ZORLADI
Nihat İziç, aday kadro açıklandıktan sonra Cenk'in kendisini aradığını belirterek, şu ifadeleri kullandı:
"Milli Takım aday kadrosu açıklandıktan sonra Cenk Akyol beni telefonla aradı ve kadroda yer almamasının sebebini sordu. Ben de bir süredir tatilde olduğumu, Tanjevic'in kendisi ile ilgili verdiği nihai kararı bilmediğimi ancak ilk edindiğim intibanın olumlu olduğunu anlattım. Bunun dışındaki gelişmelerden haberim olmadığını belirttim. O ise bu kararın Tanjevic'e mi ait olduğunu, yoksa bir yayın kuruluşunun mikrofonunu atmasından mı kaynaklandığını söylemem konusunda beni zorladı. Tanjevic ile yaptığım ilk konuşmanın olumlu geçtiğini ancak sonraki süreçten haberdar olmadığımı kendisine bir kez daha ifade ettim. Neden kadroda olmadığını bilmediğimi de yineledim. Ardından iki gün sonra ofise döneceğimi ve araması durumunda kendisiyle net bilgileri paylaşabileceğimi söyledim. Bunun üzerine Cenk de 'Eğer kadroda yer almayışım Tanjevic'in tercihi değilse, milli takım da benim arkamda durmadıysa, ben bundan sonra yokum, sizlerle ilişkimi kesiyorum' dedi ve telefonu kapattı. Sonrasında da başka bir görüşmemiz olmadı."
CENK AKYOL
Cenk Akyol, Anadolu Ajansı'na (AA) yaptığı açıklamada, Nihat İziç ile yaptığı görüşmeyle ilgili şu ifadelere yer vermişti:
"Milli takım kadrosu açıklanmadan bir hafta önce teknik ekipten Ertuğrul Erdoğan ile yüz yüze, Nihat İziç ile de telefonda konuşmam oldu. Benim kesinlikle kadroda olduğumu, hatta bu sezon oynadığım basketbolun Avrupa Şampiyonası boyunca da sürmesi gerektiğini söylediler. Kadro bir hafta sonra açıklandı, yoktum. Nihat İziç'e telefonla ulaştım, 'Ne oldu da kadroda yokum?' diye sordum. Bana sadece 'Devlet' dedi. Ardından da 'Senin kadroda olmayacağını öğrenince Tanjevic de rahatladı' cümlesini kurdu. Ama ben bir sporcu olarak 'Devlet' seçeneğine inanmıyorum, inanmak istemiyorum. Çünkü düşüncemiz ne olursa olsun hepimiz aynı bayrak adına mücadele ediyoruz. Nitekim Sayın Bakan Suat Kılıç da attığı tweet ile benim düşüncemi doğruladı. Devlet, milli takım seçimlerine karışmazdı. Nihat İziç'in 'Devlet' derken neyi kastettiğini izah etmesini bekliyorum."

"Milli Takımımız aday kadrosunun belirlenmesi sürecine ilişkin son günlerde medyada çeşitli iddia ve yorumlar yer bulmakta ve Cenk Akyol’un Milli Takım aday kadrosuna dahil edilmemesi hususunda kamuoyu yanlış yönlendirilmektedir. 

Öncelikle, altyapılardan itibaren Milli Takım kadrolarında defalarca yer almış bir sporcumuzun bugün yapmış olduğu açıklamayı üzüntüyle karşılamış bulunuyoruz. Devletin hiçbir kademesinden ve spor yönetiminden, sponsorlarımızdan Milli Takımlarımızın kadro seçimlerine müdahale hiçbir zaman söz konusu olmamıştır ve bu gibi kararlar sadece teknik kadro tarafından verilmektedir. Milli Takımlarımız için sporcu seçimleri yapılırken aralarında; sağlık durumu, form düzeyi, teknik ve fiziksel kapasite, yetenek, potansiyel, zihinsel güçlülük, devamlılık, kamplardaki davranışlar gibi birçok kriter göz önünde bulundurulmakta, ayrıca, takım oyuncusu olma, teknik ekip ve takım arkadaşlarıyla uyum içerisinde çalışma gibi vasıflar da gözetilmektedir. Konunun gelişimine ilişkin olarak, A Milli Takım Baş Antrenörü Bogdan Tanjevic ve Yardımcısı Nihat İziç de gerekli bilgilendirmeleri yapmışlardır.Bir sporcu özelinde yaratılmak istenen polemiği  anlamsız buluyor ve Milli Takımımızın bu gibi suni gündemlerle yıpratılmasını onaylamıyoruz. 

NİHAT İZİÇ: "CENK'İN DEDİĞİ GİBİ DEĞİL"


A Milli Basketbol Takımı Antrenörü Nihat İziç, 2013 Avrupa Şampiyonası aday kadrosuna alınmayan Cenk Akyol ile yaptığı görüşmenin içeriğinin, milli basketbolcunun kamuoyuna aksettirdiği gibi olmadığını açıkladı.

İziç, Türkiye Basketbol Federasyonu'nun internet sitesinde yaptığı açıklamada, Cenk Akyol ile aday kadronun belirlenme sürecinde görüştüğünü belirterek, "Avrupa Şampiyonası aday kadrosunun belirlenme sürecinde, Cenk Akyol ile bir görüşme yaptığım doğrudur. Ancak bu görüşmenin içeriği, Cenk'in kamuoyuna aksettirdiği gibi değildir" ifadelerini kullandı.

 İziç, şunları ifade etti:
"Cenk'e onu milli takımda görmek istediğimi ve kendisinin de kabul etmesi halinde Tanjevic ile aday kadroda yer alması konusunda görüşeceğimi  belirttim. Ayrıca sezon içindeki başarılı performansını Avrupa Şampiyonası'na taşımak için çok çalışması ve Tanjevic ile geçtiğimiz yıl yaşadığı uyuşmazlığı ortadan kaldırmak adına ekstra bir çaba sarf etmesi gerektiğini de vurguladım. Cenk'in cevabı ise beklemediğim derecede olumsuz oldu. Tanjevic ile hiçbir şekilde anlaşamadığını ve kendisine geçtiğimiz yılki gibi davrandığı takdirde ya kampı terk edeceğini ya da üzerine yürüyeceğini söyledi. Ben de bu düşüncelerini Tanjevic ile paylaşacağımı ve son kararı yine Tanjevic'in vereceğini kendisine ifade ettim. Konuşmamız bu şekilde noktalandı."Cenk'e kadroda yer alacağı yönünde kesin bir söylemde bulunmadığını vurgulayan İziç, açıklamasında, "Sadece onunla uzun yıllar birlikte çalışmış ve üzerinde büyük emekleri bulunan bir milli takım antrenörü olarak kendisini aramızda görme isteğimi belirttim. Sonrasında da Cenk ile olan diyaloğumuzu milli takım yetkililerine aktardım ve 10 günlük bir süre için tatile çıktım" dedi.

CENK BENİ ZORLADI

Nihat İziç, aday kadro açıklandıktan sonra Cenk'in kendisini aradığını belirterek, şu ifadeleri kullandı:
"Milli Takım aday kadrosu açıklandıktan sonra Cenk Akyol beni telefonla aradı ve kadroda yer almamasının sebebini sordu. Ben de bir süredir tatilde olduğumu, Tanjevic'in kendisi ile ilgili verdiği nihai kararı bilmediğimi ancak ilk edindiğim intibanın olumlu olduğunu anlattım. Bunun dışındaki gelişmelerden haberim olmadığını belirttim.

Bu kararın Tanjevic'e mi ait olduğunu, yoksa bir yayın kuruluşunun mikrofonunu atmasından mı kaynaklandığını söylemem konusunda beni zorladı. Tanjevic ile yaptığım ilk konuşmanın olumlu geçtiğini ancak sonraki süreçten haberdar olmadığımı kendisine bir kez daha ifade ettim. Neden kadroda olmadığını bilmediğimi de yineledim. Ardından iki gün sonra ofise döneceğimi ve araması durumunda kendisiyle net bilgileri paylaşabileceğimi söyledim.

Bunun üzerine Cenk de 'Eğer kadroda yer almayışım Tanjevic'in tercihi değilse, milli takım da benim arkamda durmadıysa, ben bundan sonra yokum, sizlerle ilişkimi kesiyorum' dedi ve telefonu kapattı. Sonrasında da başka bir görüşmemiz olmadı."

Cenk Akyol ise daha önce yaptığı açıklamada Nihat İziç'in kadroya alınmamısını açıklarken "Devlet" dediğini anlatmış ve bunu açıklamasını istemişti.

14 Temmuz 2013
Etiket; cenk, akyol, suat, kılıç, bakan, devlet, nihat, iziç Yazdır   |   Paylaş

İlgili haberler


Altınordu ülkenin tanıtım elçisi
Genç hemşireden insanlık dersi
Güldüren şikayetler!
Kültür sanat kenti Karşıyaka
Başbakan'dan İzmir turu
Bir yalnızlık öyküsü
CHP İzmir'de 3 değişiklik
MHP İzmir'de bomba liste
 
Bu yazı için yapılan yorumlar ( 0 ) + Yorum Yaz

Yorum bulunamadı !..

 
facebook.com/HaberEgeli
 
Diğer Haberler
SAĞLIĞIN KEYFİNİ BİRLİKTE SÜRÜYORUZ
TSYD İZMİR'DE NÖBET DEĞİŞİMİ
VOLEYBOL ŞEHRİ İZMİR
İZMİR BASIN LİGİ BAŞLADI
TSYD KUPASI ARKAS'IN
TFF'DE İZMİR GÜCÜ
TSYD İZMİR'DEN VOLEYBOLDA 8. TURNUVA
MENEMEN FK HIZLI BAŞLADI
İŞTE KUZEY YILDIZI
FUAT ÇAPA DA MEDYAALL'DA
EROĞLU'NUN İLETİŞİM ORTAĞI MEDYAALL
TSYD'NİN URLA GURURU
ARKAS'TA 8. KUPA MÜZEDE
TSYD İZMİR KOŞUSU NEFES KESTİ
KARŞIYAKA BELEDİYESİNDEN SPORA DEV HİZMET
MUĞLA ŞAMPİYONLARI MİLAS'TAN
TSYD KUPASI ARKAS'IN
YAPAMAZSIN DEDİLER YAPTI
ERHAN ÇELENK'E GÖNÜLDEN TEBRİK
SİMYA METAL 7. TSYD İZMİR VOLEYBOL TURNUVASI BAŞLIYOR
 
+ Çok okunan haberler

WEB TV Tüm videolar
Deplasmanda plasebo
 
Şeyhim kainata alışamadım
 
 
FOTO GALERİ Tüm galeriler
 
 
 
? Anket
Spor Toto Süper Lig 2022-2023 Sezonu Şampiyonu Kim Olur?
 
   
Spor Kent Haberleri Politika Ekonomi Yazarlar Sağlık Eğitim Asayiş Kültür Sanat Yaşam Dünya Magazin
facebook.com/haberegeli twitter.com/haberegeli Google+   Anasayfam Yap
Sık Kullanılanlara Ekle
Künye
Sitene Ekle
İletişim

© Copyrigth 2013 haberegeli.com tüm hakları saklıdır
  Sitemiz abonesidir