19 Mayıs 2024, Pazar Web TV Foto Galeri Sosyal Medya Mobil Uygulamalar Arşiv
 
 

Şenliğe katılmayan öğretmenlere soruşturmaDenizli’de belediyenin yaptırdığı Necip Fazıl Kısakürek İlkokulu’nda görevli üç öğretmen hakkında, Denizli Belediyesi’nin düzenlediği Çocuk Şenliği’ne öğrencileri götürmeyip ders yaptıkları gerekçesiyle soruşturma açıldı.

Okul önünde velilerin de desteğiyle basın açıklaması yapan Eğitim- İş Denizli Şubesi, veli ve öğrencilerin talebi üzerine öğretmenlerin öğrencileri şenliğe götürmeyip ders işlediklerini, buna rağmen okul müdürünün üç öğretmen hakkında soruşturma açtığını söyledi.

Merkez Efendi Mahallesi’nde bulunan ve inşaatını Denizli Belediyesi’nin yaptırdığı Necip Fazıl Kısakürek İlkokulu’nda birinci sınıf öğretmenleri Gazel Özdoğan, Zeki Erol ve Yasemin Koptur hakkında, öğrencileri Denizli Belediyesi’nin düzenlediği Çocuk Şenliği’ne götürmeyip ders işledikleri iddiasıyla idari soruşturma başlatılarak savunma istendi. Soruşturma açılan öğretmenlerden Yasemin Koptur’un Örgütlenme Sekreteri olduğu Eğitim İş Sendikası Denizli Şubesi yetkilileri, okulun önünde bazı öğrenci velilerinin de katılımıyla basın açıklaması yaparak, soruşturma açılmasına tepki gösterdi.

KATILIM ZORUNLULUĞU İDDİASI

Sendika adına açıklama yapan Yasemin Koptur, Denizli Belediyesi’nin geçen 9 Mayıs’ta düzenlediği Çocuk Şenliği’ne katılımın Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından zorunlu tutulmadığını, buna rağmen Okul Müdürü Mehmet Demirağ’ın, 'Şenliğe katılım zorunludur' yazısı çıkararak bütün öğretmenlere imzalattığını ileri sürdü. Koptur şöyle dedi:

"Okulumuzun öğrencileri 11 Nisan’da şenliklere katılmak için hazırlandı. Ancak Denizli Belediye Başkanı’nın bizim gideceğimiz tarihte şenliklere katılamayacağının bildirilmesi üzerine, sınıflarımızın şenliğe gitmesi iptal edildi. İkinci kez 9 Mayıs’ta birinci ve ikinci sınıfların şenliğe katılacağı bir gün önce duyuruldu. Hava şartlarının uygun olmaması ve öğrencilerimizin birinci sınıf olması nedeniyle velilerimiz çocuklarının şenliğe katılmasını uygun bulmadı. Üç öğretmen sınıflarımızda dersimizi yaptık. Sınıflarımızda olduğumuz kontrol edilerek ders yaptığımız için okul yönetimi tarafından hakkımızda tutanak düzenlendi."

MÜFETTİŞ SAVUNMA ALDI

İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün, okul müdürünün tutanağına dayanarak üç öğretmen hakkında soruşturma başlattığını, müfettişin savunmalarını aldığını belirten Koptur şöyle devam etti: "Okul müdürünün şenliğe katılma zorunluluğu getirip sınıf öğretmenlerine imzalatması, okulda hangi baskı unsurunu oluşturma ve kimlere yaranma gayretidir? Ne zamandan bu yana öğretmenlik mesleğinin gereği olan ders işlemek ve derse girmek suç sayılıyor? Okul idaresince üzerimizde bir baskı unsuru oluşturarak mobbing uygulanma amacı olduğunun farkındayız. Ne yazık ki İl Milli Eğitim Müdürlüğü de tutanağın özündeki (Sınıfında ders yapıyor) ibaresini görmezden gelerek, AKP iktidarının ileri demokrasi uygulamalarının devamı inceleme ve soruşturma zihniyetini biz çalışanlara yansıtmaktadır. Acaba ders işleme suçuna ne cevap bulacaklar, cezamız ne olacaktır? Bu cevabı sabırsızlıkla ve mantıkla bekliyoruz."

VELİLERDEN DESTEK

Soruşturma geçiren öğretmenlerle sendika üyelerinin eylemine veli ve öğrenciler de destek verdi. Veliler, öğretmenlerin açıklamalarını dinleyerek, uygulamayı alkışlarla protesto etti.

04 Haziran 2013
Etiket; denizli, çocuk, şenliği, soruşturma, öğretmen Yazdır   |   Paylaş

İlgili haberler


ÇOCUK SENFONİ ORKESTRASI BÜYÜLEDİ
Öğretmenlik hayatımızın tercihi
Tatil dijital geçmesin
Altınordu'dan altın vuruş
Boşanan her iki çiften biri çocuklu
Menderes şenlendi
Uçurtmalar hazır
İdeal anne baba olma kılavuzu
 
Bu yazı için yapılan yorumlar ( 0 ) + Yorum Yaz

Yorum bulunamadı !..

 
facebook.com/HaberEgeli
 
Diğer Haberler
SAĞLIĞIN KEYFİNİ BİRLİKTE SÜRÜYORUZ
TSYD İZMİR'DE NÖBET DEĞİŞİMİ
KAMU PERSONELİNE BAĞIMLILIKLA MÜCADELE EĞİTİMİ
MUĞLA'DA SOSYAL İKİLEM BELGESELİ
MOBBİNG İLE MÜCADELE HAFTASI
MOBBİNG İLE MÜCADELE HAFTASI
MUĞLA YEŞİLAY’DA KAN DEĞİŞİMİ
MEHMET AKİF ERSOY KİTAP GÜNLERİ
TÜRKİYE YAZARLAR BİRLİĞİ MUĞLA TEMSİLCİLİĞİ'NDEN İSRAİL' E SERT UYARI
KÜLTÜREL VE TİCARİ BOYUTLARIYLA ARASTA
ÖDEMİŞ BOZDAĞ'DA OSMANLI SARAYLARI
KÖYÜMDE ŞENLİK VAR
HER ÖRGÜT PSİKOLOJİK TACİZCİSİNİ ÜRETİYOR
DEMİRCİ USTASINDAN GERİ DÖNÜŞÜME KATKI
THY PERSONELİNİN İNTİHARI
MUĞLA ANADOLU MEKTEBİ YAZAR OKUMALARI
MUĞLA MİLLİ EĞİTİM’DEN YARDIM SEFERBERLİĞİ
MUĞLA'DA OKUR GEZER YAZAR ETKİNLİĞİ
RÜYA PARK KİTAP, RESİM VE HEYKEL GÜNLERİ
İZMİR'E MEGA PROJE
 
+ Çok okunan haberler

WEB TV Tüm videolar
Deplasmanda plasebo
 
Şeyhim kainata alışamadım
 
 
FOTO GALERİ Tüm galeriler
 
 
 
? Anket
Spor Toto Süper Lig 2022-2023 Sezonu Şampiyonu Kim Olur?
 
   
Spor Kent Haberleri Politika Ekonomi Yazarlar Sağlık Eğitim Asayiş Kültür Sanat Yaşam Dünya Magazin
facebook.com/haberegeli twitter.com/haberegeli Google+   Anasayfam Yap
Sık Kullanılanlara Ekle
Künye
Sitene Ekle
İletişim

© Copyrigth 2013 haberegeli.com tüm hakları saklıdır
  Sitemiz abonesidir