30 Temmuz 2021, Cuma Web TV Foto Galeri Sosyal Medya Mobil Uygulamalar Arşiv
 
 

Yaşarlı akademisyen Ege'yi temsil ediyorYaşar Üniversitesi Enerji Sistemleri Mühendisliği Bölümü Başkanı Prof. Dr. Arif Hepbaşlı, Türkiye Bilimler Akademisi (TÜBA) bünyesinde kurulan ve 12 kişiden oluşan Enerji Çalışma Grubuna davet edildi. Türkiye’nin enerji konusundaki potansiyel ve performansına önemli katkılar sağlaması beklenen, ilgili tüm paydaşların katılımıyla bilim temelli tespit, değerlendirme ve öneriler üretmeyi, bunları ilgili aktörlerle paylaşarak katkıda bulunmayı amaçlayarak kurulan Çalışma Grubu, TÜBA Asli Üyesi Prof. Dr. İbrahim Dinçer yürütücülüğünde çalışmalarını sürdürüyor.

Enerji Çalışma Grubu, TÜBA bünyesinde faaliyet gösteren “Bilim Eğitimi, Kök Hücre, Kanser, Gıda ve Beslenme, Bilim ve Eğitim Politikaları” gibi çalışma gruplarının ardından Akademi Konseyi kararı doğrultusunda kurularak çalışmalarına başladı.

Enerji Çalışma Grubunda, enerji alanında öne çıkmış 12 bilim insanı yer alıyor. Bu 12 isim arasında yer alan Yaşar Üniversitesi Enerji Sistemleri Mühendisliği Bölümü Başkanı Prof. Dr. Arif Hepbaşlı, Ege Bölgesinden Çalışma Grubunda yer alan tek isim oldu.

TÜBA Enerji Çalışma Grubunun Türkiye’nin enerjide istenilen seviyeye gelmesi konusunda çalışmalarına başladığını ve ilk iki çalıştayını gerçekleştirdiğini ifade eden Prof. Dr. Arif Hepbaşlı, “Çalışma Grubumuz tarafından 6 ve 7 Temmuz tarihlerinde Orta Doğu Teknik Üniversitesinde ‘Temiz Kömür Teknolojileri Çalıştayı ve Paneli’ ile ‘Güneş Enerjisi Teknolojileri Çalıştayı ve Paneli’ gerçekleştirildi. Amacımız, ülkemizin enerji sorununa doğru çareler üretilmesi konusuna katkılar sağlamak ve gelişmiş ülkelerin kullandığı başarı üçgeni olan ‘araştırma-yenilikçilik-ticarileştirme’yi kendine özgü biçimde kullanarak bilginin teknolojik ürünlere dönüştürülmesi. Böyle bir ekibin içinde yer almaktan büyük onur duyuyorum” diye konuştu.

TÜBA Başkanı Prof. Dr. Ahmet Cevat Acar da Çalışma Grubu ile ilgili yaptığı açıklamada, “Enerji ülkemiz açısından stratejik öneme sahip bir konu. Enerji Çalışma Grubumuz, bu önemli konuya ilişkin ilgili paydaşların katkı ve katılımıyla bilimsel toplantılar ve yayınlar gerçekleştirecek. TÜBA Enerji Çalışma Grubumuzun Türkiye’nin enerji konusundaki potansiyel ve performansına önemli katkılar yapacağına inanıyorum” demişti.

Acar, enerji konusunda gerçekleştirilecek çalışmalara ihtiyaç olduğunu vurgulayarak Türkiye’nin, enerji konularında bilimsel, teknik, teknolojik ve yenilikçi yaklaşımlarla stratejik planlamalar ve politikalar geliştirmeyi ve ülkenin ihtiyaç duyduğu enerji çözümlerini oluşturmayı amaçladığını dile getirmişti. Türkiye’nin ulusal akademisi olan TÜBA bünyesindeki Enerji Çalışma Grubu’nun ve faaliyetlerinin konuyla ilgili yetkin bilim insanları, uzmanlar ve yöneticiler arasında iletişim ve işbirliğini geliştirecek bir platform oluşturmasının da önemli olduğunu belirten Acar, bunun, ihtiyaç duyduğumuz işbirliğine, sinerjiye ve yenilikçi-etkin çözümlerin üretilmesine de katkı sağlayacağını söylemişti.

14 Ağustos 2017
Etiket; tüba, arif hepbaşlı, enerji çalışma grubu, yaşar üniversitesi Yazdır   |   Paylaş

İlgili haberler


Reklamlarda gizli şiddet var
TSYD İzmir Spor Tarihi Sempozyumu yapıldı
İzmir Fuarı'nda üç boyutlu yüz tarama
Yaşar Üniversitesinden TÜBİTAK başarısı
Fuarda Rusya fırsatı
Danışmadan ekmek bile almıyoruz
Hayallerinin filmini çektiler
Demokrasi tek yol
 
Bu yazı için yapılan yorumlar ( 0 ) + Yorum Yaz

Yorum bulunamadı !..

 
facebook.com/HaberEgeli
 
Diğer Haberler
ADNAN MENDERES DEMOKRASİ MÜZESİ'NDE SON RÖTUŞLAR
İZMİR DÜŞÜNCE PLATFORMU
TARİHİ CAMİ, MEYDAN DÜZENLEMESİ KURBANI
MOBBİNG HAFTASI
İletişimciler İzmir'de buluşuyor
İzmir'de voleybol heyecanı
Ege'de Yılın Spor Ödülleri sahiplerini buldu
SİMYA METAL 8. TSYD EGE’DE YILIN SPOR ÖDÜLLERİ
İZVAK'tan üçüncü zirve
47. Folkart TSYD Kupası Menemen'in
Karşıyaka'da yoga buluşması
Boyoz, İspanya'da sergilenecek
ESTİ hep zirvede
Kadın hakları günlük mesele değil
7. TSYD Ege'de Yılın Spor Ödülleri
TSYD İzmir'den görkemli veda
Basmane tasarımıyla Venedik'e gidiyor
Alsancak Garı için canlandıran tasarımlar
TSYD-İSTEK işbirliği
TSYD İzmir Spor Tarihi Sempozyumu yapıldı
 
+ Çok okunan haberler

WEB TV Tüm videolar
O belde (Ahmet Haşim)
 
Elena Ledda - Pesa
 
 
FOTO GALERİ Tüm galeriler
 
 
 
? Anket
 
   
Kent Haberleri Spor Politika Ekonomi Yazarlar Sağlık Eğitim Asayiş Kültür Sanat Yaşam Dünya Magazin
facebook.com/haberegeli twitter.com/haberegeli Google+   Anasayfam Yap
Sık Kullanılanlara Ekle
Künye
Sitene Ekle
İletişim

© Copyrigth 2013 haberegeli.com tüm hakları saklıdır
  Sitemiz abonesidir