27 Mayıs 2024, Pazartesi Web TV Foto Galeri Sosyal Medya Mobil Uygulamalar Arşiv
 
 

Fuarda Rusya fırsatıUluslararası arenada ülkemizin önemli markaları arasında yer alan İzmir Enternasyonal Fuarı (İEF), bu yıl 18-27 Ağustos tarihleri arasında 86. kez kapılarını açacak. Önemli bir marka ve tanıtım unsuru olmasının yanı sıra Fuarın kente sağlayacağı ekonomik katkıları ve turizm fırsatlarını değerlendiren Yaşar Üniversitesi akademisyenleri, Rusya’nın partner ülke seçilmesinin büyük avantaj yaratacağı görüşünde.

DÜNYANIN 11’İNCİ BÜYÜK EKONOMİSİ

Uluslararası Para Fonu’nun (IMF) raporuna göre yaklaşık 1,56 trilyon dolarlık gayri safi yurtiçi hasıla değeriyle dünyanın en büyük 11’inci ekonomisine sahip Rusya’nın İzmir Enternasyonal Fuarı’na katılımını değerlendiren Yaşar Üniversitesi Ekonomi Bölümü Öğretim Görevlisi Yrd. Doç. Dr. Serpil Kahraman, “2017 yılında ülke genelinde ekonomik entegrasyonun hızlanması yönünde atılan adımlara paralel olarak İEF İzmir’in ekonomisine katkı sağlayacaktır. Bu yıl Rusya Federasyonu’ndan doğalgaz, petrol gibi enerji sektörü ile finans, tarım ve turizm sektörlerinde faaliyet gösteren firmaların başı çekeceği bir katılım bekleniyor” dedi.

İZMİR POTANSİYELİNİ İYİ DEĞERLENDİRMELİ

İzmir’in ithalat yaptığı ülkeler sıralamasında Rusya’nın 3’üncü sırada yer almasına karşın, ihracat gerçekleştirdiği ülkeler sıralamasında ilk 10’da dahi yer almadığının altını çizen Yrd. Doç. Dr. Serpil Kahraman, “İzmir’den özellikle meyve-sebze, balık gibi gıda ürünleri ile tekstil ihracatının gerçekleştiği Rusya’ya mevcut dış ticaret hacminin arttırabilmesi için fuar önemli bir fırsat. İzmir’in bu ülkeye yılın ilk 7 ayında yaklaşık 100 milyon dolarlık bir ihracatı var. Geçen yılın aynı ödnemine göre artış olsa da yalnızca bu ürünler değil, İzmir’in görece güçlü olduğu mal gruplarının yanında organik tarım, yenilenebilir enerji, kimyevi ürünler, otomotiv ve tekstil, hazır giyim potansiyeli de değerlendirilebilir. Öte yandan Türkiye’nin de Rusya’ya antidampingleri olduğunu da göz önünde bulundurursak, ekonomi alanında temsilcilerin bir araya gelmesi mevcut kısıtların ortadan kalkarak, özellikle ticari iş birliklerinin artmasını destekleyecektir. İkili protokol ve komisyonların da geliştirilerek, etkinliğinin arttırılması yönünde yeni komisyon veya protokoller de katkı sağlayacaktır. İzmir ve Ege Serbest Bölgeleri bu doğrultuda ayrıca öne çıkmaktadır. Ayrıca yaş-meyve sebze ürünlerinde alternatif pazar arayan ihracatçılar için de Rusya pazarının önemi unutulmamalıdır” diye konuştu.

ORGANİZASYON BAŞARISI GELECEK YILLARA DA YANSIR

 

Rusya’nın partner ülke olarak yer almasının, İzmir ile olan ticari ilişkileri geliştireceği gibi İzmir turizminin Rus pazarındaki tanıtımına da büyük katkı sağlayacağını belirten Yaşar Üniversitesi Turizm İşletmeciliği Bölüm Başkanı Doç. Dr. Gökçe Özdemir Umutlu, “Fuarın başarılı bir şekilde organize edilmesi, Fuar katılımcısı olan uluslararası ticari işletmeler için ön önemli referans kaynağıdır. Dolayısıyla uluslararası bilinirlilik için sadece tanıtım çalışması yapmak yeterli değil. Organizasyon başarısı da gelecek yıllarda düzenlenecek fuarların katılımcı sayısı ve niteliği açısından önemli bir gösterge olacaktır” dedi.

HEM İÇ HEM DIŞ TURİZME KATKI

Fuarın iç ve dış turizme sağlayacağı katkıları da anlatan Doç. Dr. Umutlu, “İEF’ye katılım, daha çok fuarın teması kapsamında gelen ticari firmaların ağırlıklı olarak kendilerini tanıtıp Türk pazarına girmek için bir fırsat yakalamalarını sağlıyor. Dolayısıyla katılımcı firmalara yönelik tanıtım çalışmalarına yoğunlaşıldığı takdirde yabancı iş turisti sayısı da artış gösterecektir. Yabancı katılımcılar Fuar sırasında yoğun programları çerçevesinde İzmir’i turistik özellikleri ile gezme ve tanıma şansına çok sahip olmasa da beraberinde gelen ailesi, arkadaşı ve iş arkadaşları İzmir’i gezmek için vakit yaratabildiği gibi katılımcı da birkaç gün kalış süresini uzatarak Fuar bitiminde İzmir’i gezebilir. İç turizm açısından ise yine Türk Fuar katılımcıları ve ayrıca Türk Fuar ziyaretçileri İzmir’de konaklama, ulaşım ve yeme-içme gibi temel turistik harcamalar yaptığı için turizm ekonomisi anlamında bir canlanma yaratabilir. Bu durum, özellikle otellerdeki doluluk oranı, ticarette yaşanacak canlılıkla birlikte kent ekonomisine de olumlu yansıyacaktır” bilgisini verdi.

16 Ağustos 2017
Etiket; izmir fuarı, rusya partner, serpil kahraman, gökçe özdemir umutlu, yaşar üniversitesi Yazdır   |   Paylaş

İlgili haberler


Reklamlarda gizli şiddet var
TSYD İzmir Spor Tarihi Sempozyumu yapıldı
İzmir Fuarı'nda üç boyutlu yüz tarama
İzmir'e Rus akını
Yaşar Üniversitesinden TÜBİTAK başarısı
Pınar İEF'de çocuklarla buluşacak
Yaşarlı akademisyen Ege'yi temsil ediyor
86. İEF için geri sayım
 
Bu yazı için yapılan yorumlar ( 0 ) + Yorum Yaz

Yorum bulunamadı !..

 
facebook.com/HaberEgeli
 
Diğer Haberler
İZMİR'E MEGA PROJE
ÇAM FISTIĞI REKOLTESİ YÜZ GÜLDÜYOR
MOBBİNG ÇALIŞMA HAYATININ EN ÖNEMLİ SORUNLARI ARASINDA
İLK BİNDE 157 EGELİ VAR
İZMİR'E TEKNOLOJİ ÜSSÜ KAZANDIRACAKLAR
İZMİR'E GÜÇ KATACAK BİRLİKTELİK
BABA HEDİYESİ HAYATINI DEĞİŞTİRDİ
TAM KAPANMADA ZİNCİR MARKETLER TAM GAZ
Bitcoin makalesine uluslararası ödül
Sanal alışveriş rekora gidiyor
Çalışmak bizi tüketiyor mu
Firmalara ihracat uzmanları geliyor
Emekliye temmuz zammı
EYT'de son durum ne
Zeytin güzel kokmalı
Nazilli Tarım Fuarı ziyaretçi rekoru kırıyor
En iyi yatırım İzmir'den ev almak
Türkiye'yi İzmir modası sardı
Türkiye'nin hayvancılık fuarı başladı
Fuar güzelleri görücüye çıktı
 
+ Çok okunan haberler

WEB TV Tüm videolar
Deplasmanda plasebo
 
Şeyhim kainata alışamadım
 
 
FOTO GALERİ Tüm galeriler
 
 
 
? Anket
Spor Toto Süper Lig 2022-2023 Sezonu Şampiyonu Kim Olur?
 
   
Spor Kent Haberleri Politika Ekonomi Yazarlar Sağlık Eğitim Asayiş Kültür Sanat Yaşam Dünya Magazin
facebook.com/haberegeli twitter.com/haberegeli Google+   Anasayfam Yap
Sık Kullanılanlara Ekle
Künye
Sitene Ekle
İletişim

© Copyrigth 2013 haberegeli.com tüm hakları saklıdır
  Sitemiz abonesidir